V Boršicích zahráli poprvé živý betlém

V Boršicích zahráli poprvé živý betlém
Foto: pri  /  Příchod tří králů k betlému.
Boršice Společnost 27 / 12 / 2010

Za symbolem Vánoc, tak jako ve 13. století František z Asissi v Grecciu, když na Vánoce zinscenoval scénu narození Páně v chlévě s živými zvířaty, se odhodlali jít i scholla, farníci a lidé v Boršicích. V sobotu 25. prosince připravili z části hrané představení připomínající narození Ježíše Krista.
??„Nadšení bylo i dříve, ale teprve letos, se vše podařilo zrealizovat. Nikdo z nás neřešil takovou věc třeba v půlce roku, aby se to vše připravilo v čas a pořádně. Letos jsme ten nápad otevřeli sice také později, ale s nadšením, které nás provází celý rok, jsem se do toho i tak narychlo pustili,“ říká Petr Výstup při dodělávkách stavby betlému. „Snažíme se do toho vložit, co jen můžeme a možnosti nám dovolí. Ale zjistili jsme, že stačilo požádat a ve všem nám vyhověli. Dřevo máme z Valachů z předcházející farnosti, kde působil náš farář Anoton Kasan, o většinu zvířat se postaral starosta, neživé zvířátka a postavy zase nakreslily Eliška Výstupová a Klárka Zahrádková. Jesličky a celý betlém jsem dělal s dědou, který je tesař. Trvalo to tři dny, než jsme to dali dohromady. Je to improvizace, ale dědu také napadlo, že viděl kdysi v televizi, že bychom to mohli obouchat jehličím. Není to přesná kopie chléva, kde se Ježíš narodil, snažíme se to uzpůsobit našim zvyklostem a podmínkám.“
Bible jako inspirace
I v dost nepříjemném počasí se prostor před kostelem sv. Václava začal už před 15. hodinou rychle zaplňovat.Na návštěvníky čekalo hodinové představení. „Čerpali jsme v něm převážně z Bible a jednotlivých evangelií. Kromě pastýřů, kteří mají po jedné větě a tří králů, kteří, když se přícházejí poklonit zpívají, jde ryze o pantomimickou formu,“ vysvětluje Stanislav Výstup, jeden ze tří králů.
V paralele skutečnosti, která vedla pastýře a tři krále v následování betlémské hvězdy, bychom mohli vzít i snahu všech, kteří se podíleli na přípravách, realizaci nebo se stali důležitými přihlížejícími.
„Při tvorbě textu jsem si vzala Matoušovo evangelium a porovnávala s ostatními. Někde chyběla Alžběta, jinde zjevení anděla a něco jsem čerpala z internetových stránek www.pastorace.cz. Našla jsem i duchovní návody kněží, kteří už vědí, jak s textem správně pracovat. Nejvíc jsem si dala záležet na scéně zjevení anděla, které je v přesahu reálného dění a je velmi těžké jej pochopit,“ prozradila Eva Hlaváčková, která měla na starost přípravu textu.
Všem se snažíme ukázat prostřednictvím živých obrazů, co si v tyto dny připomínáme. Chceme také zaujmout děti, pro které děláme spousty aktivit. Překvapuje nás a těší, že se k nám přidávají a zapojují se do duchovního života i jinak než pouhým posloucháním v kostele, přináší Mirek Zemánek svůj pohled a slova dopňuje informací, že rozdělení postav vyplynulo zcela automaticky. Moc jsme to neřešili. Eliška Výstupová, to je klasická Marie, Josef Krpálek je klasický Josef a Kája Zahrádková, to je anděl, jako když vyšije. Do toho jsme chtěli zapojit také děti z minispolča i boršickou Pentličku, což se podařilo.
Všechny události kolem našeho Spasitele se odehrávaly v reálném životě a naší snahou je si je připomínat právě jinak než pouze v kostele. Křížová cesta byla v ulicích města, narození se odehrálo ve chlévě, proto se snažím podporovat společnými silami obrodu ducha i jinými než tradičními zvyklostmi. Návštěvou dokazujeme, že se necháváme oslovit Ježíšovým učením, slovy, činy a v neposlední řadě životními postoji. Vše se zdá být velmi jednoduché, ale život sám je velmi složitý, a i když je člověk hříšný, nemůže ho toto zjištění omlouvat k neaktivnosti rozvíjení svého ducha, přidává P. Anton Kasan ve společném kruhu všech zainteresovaných.
Po ukončení představení byl pro všechny na zahřátí připravený svařák nebo čaj, pro děti velké lákadlo - živá zvířátka a pro ty nejvytrvalejší povídání si a probírání zážitků.

autor: PAVEL PRINC

Galerie

TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace