V Buchlovicích se pochlubili zcela novými hodovými právy

V Buchlovicích se pochlubili zcela novými hodovými právy
Foto: Markéta Maňásková  /  Buchlovičtí stárci.
Buchlovice Společnost 14 / 11 / 2017

„Ještě jsme nepřešli přes všechny járky, ještě jsme nenašli ty naše stárky. Tady ony bývajú, naše práva ukrývajú…“ Touto básničkou vyzývali v sobotu dopoledne buchlovičtí stárci své stárky, aby i s ostatními děvčaty vyšly z Hotelu Buchlovice a předaly jim buchlovická práva, aby mohly být zdejší martinské hody zahájeny.
Starší stárkovský pár pro letošní rok utvořili sourozenci Kuncovi. Veronika Kuncová, která ve svém povolání působí jako laborantka, má s hodováním bohaté zkušenosti. To se ovšem nedá říct o jejím mladším bratrovi, Pavlu Kuncovi, který studuje na gymnáziu v Olomouci a členem hodové chasy byl poprvé v životě, a to hned jako starší stárek.
Šarlota Daňhelová, která je studentkou prvního ročníku politologie na Palackého univerzitě, se letos ujala role mladší stárky po boku mladšího stárka Roberta Lukeštíka, který navštěvuje Obchodní akademii v Uherském Hradišti.
Ještě v září však nebylo jisté, zda se hody vůbec uskuteční. Bylo by to poprvé od roku 1953, co by v Buchlovicích v den svatého Martina nevyšla hodová chasa se stárkovskými páry do ulic. Vzít na sebe odpovědnost stárků není totiž pro každého. „Rozhodnutí, že půjdu za mladšího stárka, přišlo až na poslední chvíli. Ale protože za mnou stála celá naše chasa, cítil jsem to jako určitou povinnost, nezklamat je,“ říká ke svému rozhodnutí Robert Lukeštík.
Jako každoročně se kluci nejdříve vydali k domu mladšího a staršího stárka. Měli to však o to jednoduší, že stárci jsou sousedi. V jejich životě je nespojuje jen ulice, ve které od malička bydlí, ale taky láska k fotbalu, oba jsou totiž aktivní členové TJ Buchlovice.
Při obchůzce po Buchlovicích doprovázela hodovou chasu DH Buchlovjané, která zahrála i na večerní hodové zábavě spolu s CM Rubáš.
Tento rok se chasa pyšnila zcela novými hodovými právy, které pro ně vyrobila a na sobotu přichystala Helena Malinková. „Kdyby nám podzimní počasí nepřálo, máme připraveno 6 pláštěnek, pod které se práva schovají,“ nebála se deště starší stárka Veronika Kuncová.
V neděli po svaté mši předvedla hodová chasa na náměstí buchlovské tanečky společně s hluckými tanci, které na hodových zkouškách nacvičovali pod dohledem Petry Kropáčové.
„Učení se tanečků není snadné pro nikoho, a zvlášť ne pro toho, kdo si k folkloru nikdy předtím ani nečichl. Pavel to však zvládl na jedničku a zaslouží si velkou pochvalu, hodnotí výkon staršího stárka Barbora Zapletalová, která již čtvrtým rokem hody v Buchlovicích organizuje.

autor: Markéta MAŇÁSKOVÁ

Tagy článku

TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace