V chase létaly facky

V chase létaly facky
Foto: ket
Kněžpole Společnost 30 / 10 / 2017

Do role stárka se Tomáš Dostálek vrátil po třech letech

Pro své stárky o víkendu vyrazila hodová chasa v Kněžpoli. Letos si krojovaní došli pro Tomáše Dostálka a Annu Žujovou.
„Na stárkování jsme se dohodli asi před čtvrt rokem, když jsme spolu chodili. Teď už sice nejsme partneři, ale do stárkování jsme se i tak pustili,“ prozradil kněžpolský stárek Tomáš Dostálek. Do čela chasy se letos postavili pouze oni dva. Druhý stárkovský pár kněžpolská chasa nenašla. „Někteří slíbili, že letos půjdou, ale nakonec couvli a řekli, že počkají na příští rok,“ vysvětlil Dostálek, který si už před třemi lety vyzkoušel roli mladšího stárka.
Tíha odpovědnosti za přípravu hodů tak padla pouze na Tomáše a Annu. „Přípravy byly občas hektické. Někteří se nechtěli moc zapojovat do práce, tak padaly i facky. Teď už jsme ale všichni v pohodě a bavíme se,“ prozradil strážce hodového práva.
Oba stárci se však s přípravou vypořádali velmi dobře. Nechybí jim totiž velmi kladný vztah k folkloru. Oba jsou součástí folklorního souboru Kalina z Babic. Tomáš Dostálek už si navíc stárkování vyzkoušel. Anna zase přebírá pomyslné stárkovské žezlo v rodině po své babičce. „Rady mi sice žádné nedala, ale přinesla mi ukázat fotky z jejího stárkování, abych viděla, jak to tehdy vypadalo,“ řekla letošní stárka Anna Žujová.
I přes drobné neshody se chasa nakonec dala dohromady a hody si tak náležitě užila.

Galerie

Hody v Kněžpoli

Hody v Kněžpoli

30 / 10 / 2017

Tagy článku

TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace