V kádi našlapala tři kilometry

V kádi našlapala tři kilometry
Foto: pri
Břestek Společnost 16 / 10 / 2014

Dětem práce svědčí: Některé si na pomoc vzaly kolečka

V jednoduchosti je síla. Sůl, kmín, cibule, pěkně pošlapat a nejlepší kvašené zelí je na světě. Názornou ukázku, jak se to dělá, si na Břestku připravil Spolek pro udržení tradic SUT. Program zahájilo dětské vystoupení a hry, které přichystala Jana Smělíková, v přestrojení za zajíce, který se vydal hledat na pole zeleninové dobroty. Kolem myslivce se vydal pro mrkvičku a navštívil kamarádku housenku Zelněnku. Děti s nadšením plnily zadané úkoly a žádnému z nich nevadilo, že musely i pracovat. Je pěkné, že se děti zapojí do příprav před strouháním. Bylo vidět, že nadšení k práci jim nechybí. Když se to propojí s nějakým programem, ihned zapomenou na všechny počítačové hry, nechal se slyšet Květoslav Trávníček.
Na otázku, jestli zelí musí šlapat nožky mladé kočky, nebo mačkat paže silného muže, sdělil Trávníček toto: Samozřejmě doma to žádná hospodyňka nešlape v kádi. U nás zpracujeme víc kilo, tak jsme tomu dali tento rituál, který ocení hlavně muži, komentoval Trávníček, když umýval nohy Lidušky Kolečkářové, kterou díky funkci prezidenta spolku mohl také v náručí přenést do sudu se zelím. Zelněnka měřila 11 stop a vážila 150 kilo, proto jsem se zeptal, kolik metrů Liduška v kádi ujde. Nikdo to neví přesně, kolik kilometrů to može byt, ale hodně. Šlape tak půl až 3/4 hodiny, takže bych to tipl na 3 kilometry, řekl Trávníček, který se pousmál nad nabídkou umístit šlapačce příští rok za pas krokoměr.
Akce šlapání zelí byla zařazena do mapy podzimního Zavírání cyklostezek. Někteří cyklisté mohli pohárky vína proložit výbornými specialitami. V nabídce byla kačena se zelím a lidový pokrm střapačky. K pobavení a tanci hrála country kapela Štrůdl.

Galerie

TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace