V Mařaticích vyrazil rekordní počet krojovaných

V Mařaticích vyrazil rekordní počet krojovaných
Foto: pas  /  Hodové povolení vydával starosta Karásek.
Mařatice Společnost 21 / 10 / 2008

Hody začaly tím, že jsme nabourali auto, říká Katka Hradilová

Mařaťáci jsou na své hody pyšní. Organizuje je správná parta lidí, která zlákala nejednoho nováčka. Letos díky popularitě chasy vyšlo do průvodu neuvěřitelných šestapadesát krojovaných párů, které doprovodila drobotina, DH Boršičanka a neodmyslitelná CM Harafica. A pověry o tom, že do Mařatic může přijít každý přespolák, jsou scestné. „Tady opravdu chodí jen místní. Nanejvýš může být jeden z páru odjinud,“ brání se Mařaťáci, kterým by hodovou účast mohla závidět nejedna slovácká chasa.
Dalším unikátem bylo nové hodové právo, které vlastnoručně vyrobila mladší stárka Katka Hradilová. „Vzala jsem staré právo, podívala se, jak bylo vytvořené. Udělala jsem formu a pak podle historických fotek i práva udělala nové. Chtěla jsem, aby bylo co nejvěrnější,“ dodává stárka, která by se ráda naučila šít celý kroj a všechny jeho doplňky.
„Ulici Okružní mohou přejmenovat na stárkovskou,“ ozývá se z davu přihlížejících. A taky, že ano. Z domů, které stojí naproti sobě, vycházeli rovnou všichni čtyři.
Starší stárci Jakub Hradil, Jitka Cilečková a mladší stárka Kateřina Hradilová dokonce z jednoho domu - mladší stárek Lukáš Hofman odnaproti.
„To, že teď nosíme právo, vzniklo z popudu mého bratra Kuby. Chtěl jít za stárka, ale rodiče už dávno upozornili, že se nebudou bránit, pokud si to odbudeme společně. Až bude zrekonstruovaný dům,“ vypráví Katka, studentka etnologie na Masarykově univerzitě v Brně.
„Letos jdeme se sestrou na hody už pošesté - patříme mezi starší hodaře, s čímž se pojí i stárkovská povinnost. Dům už je opravený, tak naši svolili,“ říká Kuba, student průmyslovky, který dřív tancoval v Hradišťánku a rok v Cifře. „Mám hrozně rád les, chodím do Skautu, tak jsem přestal stíhat a soubor musel opustit,“ přiznává.
Jeho krojová partnerka a sestřenka Jitka, studentka žurnalistiky a mezinárodních vztahů, ještě před třemi týdny netušila, že za stárku půjde. „Před společným obědem mě Kuba, kterému jeho domluvená stárka odjela tancovat s Kunovjanem do Koreje, uprosil, abych s ním pod právo šla. Mamka z toho nadšená sice moc nebyla, ale nakonec souhlasila.“ Dům Hradilů se tedy proměnil ve velitelské operační středisko mařatských stárků, které ovládly kroje a organizace hodového víkendu.
„U nás hody začaly tím, že jsme ve čtvrtek nabourali auto. V koloně před námi dali přednost chodci, my jsme zastavili, ale auto za námi to do nás napralo,“ vypráví Katka. Pak už se žádná katastrofa nevyskytla a všechno se odehrálo bez problémů. „Jen s jídlem jsme si celkem lámali hlavu. Pohostit tolik lidí, to je docela problém - správně odhadnout, aby toho nebylo málo nebo moc,“ shodují se Katka s Jitkou.
A co mladší stárek, který jediný nevycházel od Hradilů? Lukáš Hofman se k hodům dostal později než ostatní, protože se věnoval studiu bojového umění. „Karate dělám už šestnáct let. Na hody jsem vyrazil letos potřetí, ale vůbec nemám strach, protože Katka už je zkušená hodařka,“ říká Lukáš, který byl ochotný bránit právo černým páskem v karate. 

autor: IVA TYMROVÁ

Tagy článku

TOPlist