V muzeu se vzpomínalo na mor
Foto: Jakub Ketman
Historické přednášky zpestřila ochutnávka čajů
Uherský Brod si letos připomíná tři sta let od poslední morové epidemie. U této příležitosti proběhlo v Muzeu Jana Amose Komenkého setkání, na kterém si nejen milovníci historie připomněli uherskobrodské morové epidemie. Večer zahájil přednáškou historik Radek Tomeček. Posluchače seznámil se základními informacemi o moru a podrobněji se věnoval sedmi morovým epidemiím, které dohledal v historických pramenech. Zmínky a informace o moru jsem bral z dominikánské kroniky a z kroniky Jiřího Bartoška. Klidně se mohlo ale stát, že některá epidemie prostě nebyla zaznamenána, takže dnes už o ní nevíme, řekl historik Muzea J. A. Komenského Radek Tomeček.
Zajímavým zpestřením pro účastníky setkání byla ochutnávka bylinných čajů, které užívali lidé nakažení morem. Čaje jsou autentické, z bylin, které lidé tehdy opravdu užívali. Průběh nemoci byl ale velmi rychlý, takže tyto čaje zřejmě pomáhaly, ale nevyléčily, vysvětlila Alexandra Haluzová, která ochutnávku připravila. Jak vypadali lidé infikovaní morem, to si návštěvníci muzea mohli vyzkoušet poté, co ochutnali špiritus. Je to vlastně griotka s barvou, která lidem zbarví jazyk do černa, dodala ještě Alexandra Haluzová.
S přednáškou o moru vystoupil ještě archeolog Marek Lečbych. Důstojně tak v muzeu oslavili výročí od poslední epidemie z roku 1715.