Ve Břestku si poradili i bez stárků - letos k nim přijel Martin na bílém koni

Ve Břestku si poradili i bez stárků - letos k nim přijel Martin na bílém koni
Foto: pas  /  Martin Mach přijel do Břestku na bílém koni a jako první chutnal požehnaná svatomartinská vína.
Břestek Společnost 16 / 11 / 2017

Ještě před měsícem nikoho z hodové chasy ve Břestku nenapadlo, že by hody neměly být. Scházeli se na hodových zkouškách a společně je plánovali a těšili se. Nakonec se však ukázalo, že mladší stárkovský pár se dohromady nedá, a tak bylo rozhodnuto - martinské hody ve Břestku se tento rok konat nebudou. Ironií je, že pro příští rok už je více než 6 párů, které by se úlohy mladšího stárka a mladší stárky s radostí ujaly.
Michal Smělík, který se měl stát starším stárkem, však nechtěl, aby kvůli tomu přišli všichni o zábavu, kterou hody každoročně představují. Zorganizoval proto společně se starostou a členy Spolku pro udržení tradic (SUT) Oslavy svatého Martina. „Rozhodně nechceme, aby se z těchto oslav stala tradice. Všichni si moc přejeme, aby se u nás hody pořádaly i nadále. Když to ale letos nevyšlo, připravili jsme alespoň tuto náhradu,“ komentuje akci sám Michal Smělík.
V sobotu se ve Břestku sešlo jedenáct krojovaných kluků, kteří přesně v jedenáct hodin a jedenáct minut dopoledne otevřeli jedenáct lahví se svatomartinským vínem a po vystoupení dětí z mateřské školky se vydali na obchůzku po vesnici.
V jejich průvodu je svým zpěvem doprovázel Spolek pro udržení tradic, ale ovšem bez muzikantů - nesměli totiž vyplašit koně, protože celému průvodu vévodil, jak říká i samotná pověst, Martin na bílém koni, oblečený do břesteckého kroje. Této role se hrdinsky zhostil Martin Mach, který v koňském sedle seděl poprvé ve svém životě. „Byl to jediný volný Martin na tento víkend, musel na to kývnout, i když nechtěl,“ směje se Michal Smělík.
Na večerní zábavě, která se konala v břestecké sportovní hale, hrála DH Zdounečanka.

autor: Markéta MAŇÁSKOVÁ

Galerie

Tagy článku

TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace