Ve Slováckém divadle oslaví 80. narozeniny legendární zpěvák Václav Neckář

Ve Slováckém divadle oslaví 80. narozeniny legendární zpěvák Václav Neckář
Foto: archiv DDK
Uherské Hradiště Společnost 22 / 05 / 2023

Václav Neckář je legendou české hudby a filmu, který na českých a slovenských pódiích vystupuje už neuvěřitelných šedesát let. Zároveň v říjnu oslaví 80. narozeniny. Jedna z mála veřejných oslav se odehraje ve Slováckém divadle. Václav Neckář totiž přijal pozvání do pořadu Na pohovce Jožky Kubáníka, který se uskuteční v pátek 8. září.

„Pana Neckáře jsme domlouvali mnoho týdnů. Vzhledem k jeho zdravotním trablům už vystupuje málo, a jsem o to šťastnější, že to nakonec vyšlo a do Hradiště přijede,“ svěřil se herec Slováckého divadla Jožka Kubáník, jenž je zároveň autorem a moderátorem oblíbeného pořadu, který natáčí pro Český rozhlas Zlín. „Celý večer připravujeme jako poctu panu Neckářovi. Bude to velké, bude to dojemné a bude to jedinečné. Na Moravě nic podobného diváci neuvidí,“ dodává Jožka Kubáník.

Poprvé na jevišti Václav Neckář se synem

Václav Neckář své veřejné vystupování omezil poté, co jej v roce 2002 postihly vážné zdravotní problémy. Na pódia se však dokázal vrátit a nejen hudební oporou mu v těchto chvílích bývá bratr Jan. Ve Slováckém divadle se ale po jeho boku poprvé veřejně objeví jeho syn Václav.

„S Vaškem juniorem jsme se potkali před pár měsíci, když jsem ve studiu paní Heleny Rytířové v Praze natáčel audioknihu Člověk Gabriel. Vzpomínám si, jak jsem se paní Helenky ptal, jestli by mi pana Neckáře u Vaška předdomluvila, a hned, jak jsem to vyslovil, zazvonil telefon a mladý Vašek volal, že měl nehodu a opozdí se. Řešil pojišťovnu, policii a měl úplně jiné starosti. Když přijel, bylo vidět, že je myšlenkami úplně jinde, a tak jsem už o mém nápadu nemluvil. Paní Helenka se ale přesto zmínila a když jsme natáčení skončili, Vašek za mnou vyběhl a omlouval se, že má trable, ale že se tatínka rád zeptá. Bylo to neuvěřitelné a hned se mi vybavilo, jak jsem pana Neckáře jednou potkal a zapamatoval jsem si nejvíc jeho pokoru, slušnost a křehkost," prozrazuje Josef Kubáník. Zároveň dodává, že syn legendárního zpěváka nakonec souhlasil i s tím, že s tatínkem výjimečně vystoupí taky. „Nic takového diváci doposud neviděli,” usmívá se Jožka.

Hity Václava Neckáře zazpívá Pavlína Hejcmanová s cimbálovkou Cifra

Na každé Pohovce Jožky Kubáníka je hostem i jeden z jeho kolegů ze Slováckého divadla. Tentokrát padla volba na herečku Pavlínu Hejcmanovou, kterou diváci mají rádi třeba jako Tornádo Lou z Limonádového Joa, nebo Andreu Brodskou z veleúspěšné komedie Úča musí pryč! Ta během večera zazpívá slavné hity Václava Neckáře.

„Když jsem přemýšlel nad tím, kdo by se k panu Neckářovi nejlépe hodil, Pavlínka byla jasná volba, a to nejenom proto, že byla nominovaná na muzikálovou Thálii. Jsem přesvědčený, že písničky pana Neckáře v jejím podání budou pro diváky zážitkem,“ prozrazuje Josef Kubáník a dodává, že i tentokrát bude součástí večera cimbálová muzika Cifra, která doprovází každou Pohovku netradičními úpravami písní. A jak jinak, půjde o hity z nepřeberného repertoáru Václava Neckáře.

„Když se řekne Václav Neckář, jako úplně první se mi vybaví Šíleně smutná princezna, tu pohádku mám moc ráda. A pak písničky tria Golden Kids,“ prozrazuje Pavlína Hejcmanová, kterou nabídka na společný pořad se slavným českým zpěvákem moc potěšila. „Pana Neckáře jsem naživo nikdy neviděla, je to legenda a jsem na něj moc zvědavá, jaký je ve skutečnosti,“ dodává.

 „Bude to chtít odvahu!primáš Cifry

Primáš Cimbálové muziky Cifra Petr Číhal přiznává, že účinkování v pořadu Na pohovce JK je pro celou muziku úplně nová zkušenost.

„Byli jsme zvyklí hrát především lidové písně ve vlastních úpravách. Interpretovat autorské písně domácí i zahraniční různých žánrů z oblasti populární hudby má totiž jedno úskalí. Posluchači je většinou velmi dobře znají, ale pravděpodobně je ještě neslyšeli v úpravě pro nástrojové obsazení cimbálové muziky,“ prozrazuje, s čím se  musí vypořádat, když písně pro cimbálovku upravuje. „Někdy je vytvořit úpravu docela snadné, někdy je potřeba o aranžmá mnohem více přemýšlet a promýšlet řadu detailů,“ dodává. A co říká na dalšího hvězdného hosta Pohovky? „Hrát písně z repertoáru Václava Neckáře a navíc přímo před ním samotným? To bude chtít hodně odvahy, ale především dobrou přípravu,“ přiznává Petr Číhal.

Kdo je Václav Neckář

• Český zpěvák a herec, narodil se 23. října 1943 v Praze.

• Hudbě se věnuje od roku 1964, začínal v mosteckém Divadle pracujících, brzy se však přesunul do divadla Rokoko a začal nahrávat pro Český rozhlas, s bratrem Janem Neckářem založil kapelu Bacily.

• Mezi jeho největší hity patří písně Stín katedrál, Tu kytaru jsem koupil kvůli tobě, Kdo vchází do tvých dnů má lásko nebo Půlnoční. V 60. letech vytvořil pod názvem Golden Kids trojici s neméně populárními zpěvačkami Martou Kubišovou a Helenou Vondráčkovou. Společně si zazpívali například i ve slavném pařížském klubu Olympia, kde vystupovala i Edith Piaf.

• Zahrál si v Oscarem oceněném filmu Ostře sledované vlaky, natočil snímek Skřivánci na niti nebo populární pohádku Šíleně smutná princezna.

 Na pohovce Jožky Kubáníka

Na Pohovce JK je autorský pořad herce a moderátora Josefa Kubáníka, který pravidelně každou sobotu od 15.00 vysílá Český rozhlas Zlín. Jožka si na svou rozhlasovou pohovku zve nejrůznější hosty, mezi kterými už byli například Iva Janžurová, Marta Kubišová, Ondřej Sokol, Lenka Filipová, Alena Mornštajnová nebo Jiří Lábus. Živé natáčení rozhlasového pořadu Na pohovce JK probíhá několikrát ročně přímo ve Slováckém divadle i s  diváky. Hosty na „živé“ pohovce už byli Zdeněk Svěrák, Bára Hrzánová, Ondřej Brzobohatý, Simona Stašová a Chantal Poullain. V pořadu vystupují i herci Slováckého divadla, doposud se divákům představili David Vaculík, Jiří Hejcman, Petra Staňková a Daniel Gajdoš.

Vstupenky na Pohovku JK s Václavem Neckářem, Pavlínou Hejcmanovou a CM Cifra jsou už nyní k dispozici na webu a v pokladně divadla.

Tagy článku

TOPlist