Velehradskou chasu vedl stárek z Modré a stárka ze Včelar

Velehradskou chasu vedl stárek z Modré a stárka ze Včelar
Foto: Katka MAHĎÁKOVÁ  /  Velehradští stárci z Modré a Včelar.
Velehrad Společnost 03 / 09 / 2019

V hodovém průvodu šli také Kunovjané či Březolupjani

Na Velehradě se konaly tradiční hody s právem. V novodobé historii to byly již osmnácté hody. Hodová chasa nejdříve dostala požehnání v bazilice a poté se celý průvod vydal na obchůzku obcí a vyzvednutí stárků.
Těmi se pro letošní rok stali Martina Ondrůšková a Dominik Talaš. Ani jeden z letošních stárků však není přímo z Velehradu. „Oni nejsou cizí, to jsou děcka, která s námi jsou již několik let, a i když jsou z jiné dědiny, jsou i přesto naši. Máme je sice půjčené, ale nicméně jsou to pořád naše děcka, protože s námi chodí hody již mnoho let,“ shodla se hodová chasa.
Letošní stárka, osmnáctiletá Martina Ondrůšková, pochází ze Včelar a k hodům na Velehradě se dostala díky své sestře. „Moje sestra si tu vzala místního folkloristu, který bydlí tady naproti. Jsou takovými patrony hodů,“ vysvětlila stárka. „Jdu tady hody pošesté a jinak chodím do folklorního souboru Kunovjan a ještě v chase v Březolupech a v Bílovicích, takže i folkloristé z Kunovjanu a i nějací Březolupjáci dojeli, dodala se smíchem Martina, díky které se tak na velehradských hodech potkávají folkloristé napříč Slováckem.
Stárek Dominik Talaš to měl na hody o kus blíž. Pochází totiž z nedaleké Modré a v současné době studuje na Střední odborné technické škole v Uherském Hradišti. „Jsem sice z Modré, ale hody tady chodím asi osm let a už jsem dokonce dvakrát podstárkoval, takže letos jsem plynule přešel na stárka,“ doplnil s úsměvem Dominik.

Galerie

Tagy článku

TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace