Velkým překvapením Miroslav Lanž
Foto: iva / Ženský sbor FS Buchlovice.
Helena Šuranská představila Obrazy mysli
Pátek v Muzeu Podhradí nabídl hned čtyři výstavy. Výstava Muzeum plné motýlů nabídla entomologické sbírky Jiřího Černého, Milana Janovského, Alberta Gottwalda a Josefa Poly, nově vzniklou stálou expozici Telefony 20. století muzeu daroval Jozef Remenec z Žiliny.
Motýlí exponáty doplňují perokresby Miroslava Lanže. Je samoukem, výtvarníkem z lidu a jen málokdo o něm ví, že maluje. Jeho fantazie zachycené kuličkovým perem jsou něžné a zajímavé. Jeho výstava je pro mnoho místních velkým překvapením.
Padesátiletý Miroslav Lanž už v dětství vynikal ve výtvarné výchově. Talent jsem zdědil po své mámě, která bývala malérečkou v tupeské keramice. Maluju si svoje fantazie a vždycky, když mi bylo mizerně, pustil jsem se do kreslení, dodává výtvarník. Na umprum se nedostal a možná proto se životem protloukal bohémsky, mnohdy na hranici zákona. Procestoval kus světa, několik let žil ve Francii, kde se i zamiloval, než onemocněl a vrátil se domů.
Obrazy mysli Heleny Šuranské v Galerii na půdě představuje malby horkým voskem. S touto metodou se seznámila na kurzu Miroslava Maliny před dvěma lety. Velmi ji zaujala a za podpory celé rodiny začala vyrábět obrazy. Je to relax i zábava, úžasně si u malování odpočinu, vyčistím hlavu. A když mě to popadne, nemusím ani spát, těžko se od toho odtrhuji, popisuje výtvarnice svůj koníček.
Při vernisáži vystoupil Ženský sbor Folklorního studia Buchlovice s motýlími hity za doprovodu Pavly Večeřové.
Metoda enakustiky je stará více než 2000 let a jedná se o nanášení horkého vosku zabarveného pigmentem na lesklý, nesavý povrch. V současné době se používají speciální žehličky, ale i kovové štětce s nahříváním, různá rydla, či houbičky.