Věnec z hliníku bude vážit jen čtyři kilogramy

Věnec z hliníku bude vážit jen čtyři kilogramy
Foto: pas
Tupesy Společnost 19 / 04 / 2010

Přátelství je pro Otmara Olivu jednou z nejdůležitějších věcí v životě, což potvrzuje ve svých slovech i činech. Podzimní smutné odlévání pamětní desky pro kamaráda horolezce Martina Minaříka, který se loni v dubnu ztratil v Himálaji po zdolání východního vrcholu Annapurny, mělo pokračování v tupeské firmě přítele Jarmila Cilečka, který před mnoha lety pomáhal Otmaru Olivovi se zakládáním Velehradských sléváren. Firma Alucast tak poskytla prostory i pomoc při smutné záležitosti, která se zapsala do horolezecké historie i života rodiny a přátel Martina Minaříka.  
„Z bronzu by byl věnec velmi těžký, proto jsem volil tuto lehčí variantu, jež v konečné fázi bude vážit jen čtyři kilogramy, bude galvanicky opracován do stříbrna, což bude velmi efektní a v horách nepřehlédnutelné,“ vysvětluje výtvarník, jenž byl při nalévání forem velmi nervózní. „Nejsem zvyklý na pomalé dolévání roztavené směsi - u bronzu by to byl průšvih, ale u hliníku je to něco jiného, čímž se Jaromírovi za nervozitu omlouvám,“ usmívá se Oliva při závěrečném ostřikování díla, které se nakonec z formy vylouplo přesně podle předpokladů. „Nedivte se. Veškerou svoji práci jsem odložil a pracoval na tomto věnci, který expedice složená hlavně z Martinových přátel v září ponese a připevní do výšky 5 000 metrů nad mořem pod vrchol Annapurny,“ vysvětluje spokojený Oliva.
Na věnci se nachází dvacet fragmentů jmen a vzkazů vymodelovaných do vosku, kam Minaříkovi rodiče, děti i žena vytvarovali svá poselství. Oliva vše zakomponoval do věnce a v Alucastu jej odlili z hliníku.
Situace je o to bolestnější a osudovější, že Otmar a Martin společně s dlouholetým přítelem Jiřím Rohelem a Otmarem juniorem odjeli před čtyřmi lety do Nepálu, kde v základním táboře pod velikánem Lhotse umístili pamětní desku Pavlu Kalnému, který zahynul jen 200 metrů pod vrcholem. Horolezec Martin Minařík z Blatničky je další z Olivových přátel, který zemřel na osmitisícové Annapurně v Himálaji. Neštěstí se stalo při sestupu. Neměl sílu jít dál. Sedmidenní pátrání týmu šerpů v oblasti ledovce bylo 1. května ukončeno. „Nikdy jsme z jeho lezení nadšení nebyli, ale nebránili jsme mu. Horám obětoval život, byly jeho absolutní prioritou a obrovskou láskou. Hory si ho také vzaly,“ říká smutně jeho táta, který se obou odlévání i s manželkou účastnil.

autor: IVA TYMROVÁ
TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace