Věřím na vyšší dobro, říká Jindra Polák, zpěvák kapely Jelen

Věřím na vyšší dobro, říká Jindra Polák, zpěvák kapely Jelen
Foto: IVA
Velehrad Společnost 09 / 07 / 2024

Všechno bude dobrý je filozofií kapely

Kapela Jelen otevřeným srdcem okouzlila návštěvníky koncertu Dnů lidí dobré vůle. Zpěvák a kapelník Jindra Polák se ochotně rozdával fanouškům a trpělivě pózoval zájemcům...

V nabitém programu si ochotně našel chvilku i na rozhovor pro vás, milí čtenáři...

 Kapela Jelen má v současné době 8 členů - jak se popasujete názorově?

Máme štěstí, že nám to fakt funguje a nejsou mezi námi žádné třenice ani ponorka. Samozřejmě, že někdy někdo nemá náladu, na všem se také vždy neshodneme, ale jsme schopni a hlavně ochotni se vždycky bezproblémově domluvit.

 Album Všechno bude dobrý je o nátuře vaší kapely?

Album Všechno bude dobrý myslím úplně nejlíp shrnuje celou filozofii naší kapely. Lidi často říkají, že zpíváme vesele o smutných věcech, a tak to asi je. Zpíváme o všem, co život přináší, ale vždycky z perspektivy a nadějí, že na konci tunelu je světlo. S klukama razíme filozofii, že špatné věci se dějí, ale nic nezůstane špatný napořád. Člověk musí počkat, vydržet, smát se a zpívat si a mraky nakonec odplují. A pak? Přece Všechno bude dobrý!

 Když tady vidím ten mumraj okolo vás, musím se zeptat - zatímco zbytek kapely odpočívá, vy dáváte rozhovory, neustále se s vámi chce někdo fotit... Jaké to je, být frontmanem?

Já nevím, jaké to je frontmanem nebýt. (smích) Považuji za štěstí, že jsem frontmanem odjakživa v kapelách byl. Tím, že píšu texty a zpívám, přijde mi přirozené, že to k mé práci patří. Jelen je pro mě opravdu splněným snem. Všechno, co je s ním spojeno, beru jako náplň života.

 To nebývá vždycky úplně běžné...

Mně vždycky přijde trošičku legrační, když si nějaká celebrita stěžuje, že musí pořád někde mluvit, fotit se, že ji lidi na ulici poznávají a furt si chtějí povídat. Ale s tím přece musí počítat, když se touží stát celebritou, ne?

 Po vlažných začátcích stoupá vaše hvězda strmě vzhůru - co se změnilo? Čím myslíte, že to je? Vystřelila vás Magdaléna? 

Šli jsme nahoru pozvolna, ale je pravda, že v posledních letech jsme vystřelili rychleji. Hrozně moc nám pomohlo turné s Divokým Billem a paradoxně i pandemie covidu. Všechno se zavřelo a my jsme začali dělat na novém albu. Bylo na něj hodně času, donutilo nás to trošičku vystoupit z komfortní zóny, protože jsme nemohli pracovat tak, jak jsme byli zvyklí. Pracovali jsme víc na dálku, hodně přes internet, využívali jiné technologie. Posunuli jsme se lidsky i muzikantsky a když vyšla deska Věci a sny, byla jiná než ty předchozí. Chytla se, začala ji hrát rádia, písničky se dostaly mezi lidi a najednou jsme cítili velký zájem.

 Jindro, vaše texty mají hloubku. Zpíváte o lásce i zradě, nevěře i nenávisti, nevyhýbáte se ani smrti - padají na první dobrou z fantazie, nebo potřebujete prožité příběhy? Inspiraci ze života? 

To je pokaždé jinak. Jednou prožijí nebo slyším příběh, jindy mě něco inspiruje ve zprávách..., je to vždycky nějaký nápad, nálada, která se pak odrazí v písničce.

Jaké emoce přinesla vyprodaná O2 aréna?

Nebyli jsme připraveni na tak silný zážitek a energii, která nás úplně pohltila. Zalila mě obrovská vlna dojetí a vděku. Měl jsem co dělat, abych to ustál, uzpíval a nerozbrečel se štěstím. Užili jsme si to naprosto naplno!

 Zapisujete si texty, nebo máte pod polštářem diktafon a nahráváte si i melodie?

Občas si nápady zapisuji nebo nahrávám do mobilu, ale nestává se, že bych se v noci vzbudil a zpíval do diktafonu. Když padnu do postele, tak spím. Ale někdy ráno mi občas něco uvízne ze snu, zahraji na kytaru a akord mi sám od sebe nastřelí nějakou melodii nebo příběh...

Účinkujete na Dnech lidí dobré vůle. Jak to máte s vírou? Věříte na dobro lidí?

Asi hodně záleží, čemu říkáme víra. Pokud to bereme z hlediska církví, tak nepatřím a ani se nehlásím k žádné z nich. Mám svůj pohled na věci. Ale určitě věřím v nějaké vyšší dobro.

autor: IVA PAŠKOVÁ

Tagy článku

TOPlist