Většinu času trávíme čekáním na letišti

Většinu času trávíme čekáním na letišti
Foto: pri
Buchlovice Společnost 03 / 07 / 2012

Zakladatel Smokie se kochal hradišťskými památkami

Do zámeckého amfiteátru v Buchlovicích se ze všech stran sjeli fanoušci legendárních Smokie, britské glamrockové kapely, která se vepsala do rockových dějin svým takřka čtyřicetiletým působením na hudební scéně.
Před koncertem jsme pro čtenáře DOBRÉHO DNE exkluzivně vyzpovídali jednoho ze zakladatelů Smokie Terryho Uttleye - baskytaristu a zpěváka. Odpovídal s klidem a nonšalancí pravého anglického gentlemana.
Co bylo impulsem pro cestu do Buchlovic na jediný koncert v ČR?
Regulérně nás pozvali, nám se tady minule líbilo, tak jsme spojili příjemné s užitečným… Odsud jedeme do Slovinska, Německa, Norska, takže jeden z koncertů naší letní šňůry se odehrává právě tady.
Jak se vám na Slovácku líbí?
Šel jsem se projít centrem Uh. Hradiště a hrozně se mi tady líbí. Město mi připomíná staré části italských, španělských měst nebo Maltu. Navíc tady máte dvě náměstí vedle sebe, což je  fajn - obdivoval jsem obě dvě.
Jaké zážitky jste si od nás odvezli z poslední návštěvy?  
Největší zážitky mám ještě z dob Československa, kdy tady byla ještě nesvoboda a jiná politická situace. Nás se sice omezení nijak zvlášť netýkala, ale co jsme slyšeli, znělo téměř neuvěřitelně. Nechodilo se tolik do hospod a klasicky „zapařit“ bylo celkem těžké. Pamatuji se na jeden koncert, který nám díky studentským demonstracím přesunuli ze sportovního stadionu někam do divadla. Prvních šest řad obsadili pánové v sakách, kteří nás podezřívavě sledovali. Věděli jsme, že to nejsou naši regulérní fanoušci, tak nás bavilo je trochu i provokovat. Dnes už je to naštěstí jinak a na naše koncerty chodí opravdoví fanoušci.
Jak byste srovnal publikum z vašich začátků a to, které na vás chodí dnes?
Když jsme začínali hrát, byli jsme malí kluci - bylo nám sedmnáct. Dnes už jsme staří dědci. (smích) Z klubů a hospod jsme se přesunuli na stadiony a do sportovních hal.
Zahráli byste si ještě někdy v klubu?
To ne… shodou okolností jsme ale minulý týden hráli na zavíračce jednoho klubu ve švýcarském Zurichu. Potěšilo nás, že vybrali právě nás, a musím říct, že to byla parádní a zajímavá zkušenost.
Sledujete současnou hudební scénu? Zaujala vás nějaká mladá kapela?
Já nesleduju ani současné dění ani hudbu ani rádio a televizi moc nevyhledávám. A z toho, co se ke mně dostane, vím jedno. Stejně jako za našich časů existují dobré a špatné kapely, jen je čím dál více druhů muziky.
Líbí se mi jedna mladá kapela, kterou produkuje Mick McConnell (sólová kytara, zpěv ve stylu Smokie). Hrají rockovou muziku, používají kytary a to se nám líbí.
Jak trávíte volno, když zrovna nehrajete?
Stěží máme dva dny volna v týdnu, takže většinu času trávíme na letišti čekáním na další spoj…
Loni jsme absolvovali 166 letů, tento rok už máme za sebou 85 koncertů. Zanedlouho nás  čeká ještě Jižní Korea a to je asi největší vzdálenost, kterou musíme zdolat. Stále je to časově náročný život.   
Předloni jste po dlouhé době vydali nové album Take a Minute. Máte ještě něco schovaného v rukávu? Pustíte se ještě do dalšího?   
Začali jsme natáčet minulý měsíc. Když máme volno, zajdeme do studia… ale nikam nespěcháme, takže netuším, kdy spatří světlo světa. (smích)
A atmosféra ve studiu?
Parádní jako vždycky. My si totiž nenecháváme diktovat, jak bychom to měli dělat, ale držíme se starých osvědčených metod. Má to výhodu v tom, že natáčíme živě, jako bychom hráli na koncertě.

autor: IVA PAŠKOVÁ za přispění Alžběty Šáchové

Tagy článku

TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace