Vlčnov představil nového krále

Vlčnov představil nového krále
Foto: Zdenek Koníček
Vlčnov Společnost 01 / 02 / 2016

Šimon Pešl půjde ve stopách svého bratra Adama

Tradiční krojový ples ve Vlčnově spojený s představením nového krále Šimona Pešla se konal v sobotu 30. ledna v hlavních prostorách místního Klubu sportu a kultury. Plný sál sledoval sedmadvacetihlavé krojované defilé ročníku 1998.
V zaslouženém centru pozornosti ale byl budoucí král. Ten se své role ujal jako profesionál, nezalekl se zvýšené pozornosti o svou osobu a pózování před objektivy fotoaparátů zvládl s grácií světových modelek. Jak nám řekla jeho maminka Olga Pešlová, on to prostě má v sobě.
K tanci a poslechu vyhrávala dechová kapela Vlčnovjané a cimbálová muzika Čardáš, v průběhu plesu vystoupil mužský sbor Vlčnov a folklorní soubor Vlčnovjan.

Nosím rodinný kroj po předcích, je to krásná tradice
Jednou z třinácti dívek ročníku 1998, která doprovodila nového krále Šimona Pešla na krojovém plese, byla Kateřina Koníčková.

Jaký je to pocit, být středem pozornosti všech návštěvníků tohoto krojového plesu?
Nedá se říct, že bych byla vyloženě nervózní, ale na začátku plesu jsem byla trošku nejistá. Protože se s plesem nesla řada příprav, chtěla jsem, aby vyšlo vše tak, jak má. Jsem sice zvyklá vystupovat před lidmi a nosit kroj, protože chodím do folklorního souboru, ale tento rok je to pro mne úplně nová zkušenost.

Kdo tě doprovodil na tento ples, koho máš v sále?
Přišli se podívat moji rodiče, obě babičky a také bratr. Stejně tak se sešla naše rodina i na jeho krojovém plese, když jezdil svoji jízdu králů před 6 lety. Je zde i můj strýček a sestřenice, kamarádky ze školy nebo přátelé ze souboru.

Kdo ti pomohl s krojem?
Babička z Vlčnova. Pomáhá mi s krojem vždy, když se chystám na nějakou folklorní akci, a jsem jí za to moc vděčná. I ostatní z ročníku nosí rodinný kroj po svých předcích a myslím, že je to krásná tradice. Ti, kteří doma kroj nevlastní, si ho ale mohou půjčit z krojovny Klubu sportu a kultury.

Jak jste si vybírali svého krále, Šimona Pešla?
O Šimonovi, jakožto o budoucím králi, se uvažovalo dlouho a i on sám měl o to zájem. Takže když rodiče projevili souhlas s jeho účastí na jízdě králů, byli jsme rádi. Navíc jeho starší bratr Adam už jednou králem byl, takže Pešlovi dobře vědí, co to všechno obnáší.

autor: Zdenek Koníček

Tagy článku

TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace