Vybubnovávám ze sebe stres i trápení

Vybubnovávám ze sebe stres i trápení
Foto: archiv  /  Petr Kolář.
Společnost 31 / 03 / 2009

Rockovou muziku mám moc rád, nikdy na ni nezanevřu a vždycky se k ní budu vracet

Už zítra, 31. března, přijede do zlínského Velkého kina Petr Kolář, jeden z nejprodávanějších interpretů, několikanásobný stříbrný slavík, rocker, muzikálový herec a absolvent bubenického oboru. Do Zlína přijede se svou kapelou a smyčcovým orchestrem v rámci Jarního akustického turné.
Petr Kolář začínal v rockových kapelách, věnoval se nejrůznějším hudebním projektům v nahrávacích studiích. Prošel Precedensem, Arakainem, muzikály Vlasy, Hamlet, Krysař, Golem, Johanka z Arku atd.
Poslední vstupenky na zlínský koncert Petra Koláře jsou k dostání ještě před koncertem. Ten začíná v 19.30, jeho speciálním hostem jsou Melody Quartett.
Před příjezdem do Zlína jsme pro vás Petra Koláře vyzpovídali krátce před tím, než jeho manželka získala Cenu Thálie.

Akustické turné se smyčcovým orchestrem je po rockové kariéře a muzikálech zase něco jiného. Objevil jste díky tomu v sobě jinou polohu projevu?
Je to jedna z věcí, kterou jsem ještě nedělal. Naposledy jsem hrál akusticky na kytaru někde u táboráku. Chtěl jsem si to vyzkoušet, protože mnoho umělců a kapel to přede mnou už udělalo a mě to okouzlilo. Určitě jsem našel jinou polohu projevu a hlavně zajímavou komunikaci s publikem.
Do vínku vám byl nadělen vynikající hlas. Do jaké míry s ním musíte pracovat dnes?
S dary se nesmí mrhat. Hlas je potřeba udržovat stále, proto kromě zkoušení, zpívání v divadle a koncertování chodím ještě třikrát týdně na pěvecké hodiny... Držím se toho, že Arnold Schwarzenegger, kterému byla od pána boha dána skvělá postava, ještě ve dvaašedesáti letech pořádně cvičí, a nemusel by! (smích)
Co vás baví ze všeho nejvíc - koncertování, účinkování v muzikálech, nahrávání ve studiu, příprava desky?
Okolo zpívání mám rád úplně všechno. Každá tato činnost má v sobě něco jiného a všechno mě totálně pohlcuje. Při práci v divadle chci splnit představu režiséra a autora, koncerty režíruji sám a ve studiu je to o spolupráci... Je to různorodé a pro mě vždy zajímavé.
Při psaní textů vycházíte z osobních zkušeností, prožil jste ty příběhy?
Já se snažím vždycky vycházet ze života. Příběhy, který jsem sám prožil, se mi zpívají daleko líp a publikum to cítí. Každej si v mých písních najde kus svýho života … svý osobní prožitky.
Nestýská se vám po Arakainu, Precedensu nebo Velvet revolution Michaela Kocába? Neuvažujete o návratu k tvrdší rockové muzice?
Neustále si myslím, že dělám rockovou muziku. Média často předkládají jen moji romantickou polohu, ale ten, kdo mé písničky ze sólových desek zná, dobře ví, že zpívám rock. Rockovou muziku mám moc rád, nikdy na ni nezanevřu a vždycky se k ní budu vracet. Zatím nehodlám nic měnit, už jsem si to vyzkoušel a s tím, co teď dělám, jsem spokojený. Ale … nikdy neříkej nikdy. (smích)
V době Arakainu jste byl pro rockery pojem. Kolik jste odchodem na vlastní dráhu a k muzikálům ztratil fanoušků?
Na Arakain chodilo jiný publikum, než chodí na sólový koncerty,...což je logický. Na svých koncertech ale potkávám i fanoušky z tý doby, takže si myslím, že se publikum příjemně promíchalo. Fakt tedy netuším, kolik fanoušků jsem ztratil a následně pak získal...
A přátelé z té doby zůstali?
Myslím, že za ta léta, co muziku dělám, se kolem mě vytvořila parta lidí, kteří jsou se mnou a držej mi palce.
Kdo vás v muzice ovlivnil nejvíce? Koho posloucháte ve chvílích pohody? Existuje nějaký vzor, který je vám muzikantsky velmi blízký?
Líbí se mi projev Bryana Adamse. Muzika, kterou dělá písničkovou formou, je mi velmi blízká a jako člověk je podle mě pohodář. Nejsem však Bryan Adams, chci jít svou cestou. Jde mi hlavně o to, aby písničky, který dělám, něco lidem řekly, byly zajímavý, pestrý a nebyly monotónní.
Působíte v mnoha projektech. Zbývá vám vůbec nějaký čas na syna, rodinu a koníčky?
Pokud mám volnej čas a sílu, snažím se jej věnovat rodině. Když je toho na mě ale moc, musím i odpočívat a relaxovat. Mám taky chvíle, kdy potřebuju bejt sám … takže po bubnech je ideální relax rybaření.
Relaxujete bubnováním? Neplánujete svoje bubenické umění nějak zakomponovat do koncertního programu?
Na bubnech, který mám v obýváku, ze sebe vybubnovávám všechen stres, vztek i trápení. Ještě, že mám tolerantní rodinu. (smích) A bubnovat na koncertech? Jsem ještě soudnej a myslím, že to, co jsem dřív uměl, už jsem dávno zapomněl. Ale možná jednou...
Při turné Alexandrovců jste vystřídal Karla Gotta. Jak vnímáte tuhle výměnu?
Moc se těším. Koncertoval jsem s Petrem Dvorským, kdy za námi stál stočlenný smyčcový sbor. Teď to bude pro změnu stočlenný mužský sbor… Bude to určitě nádhera a fakt se těším.
S čím překvapíte zlínské publikum?
Doufám, že bude příjemně překvapeno úpravou písniček, který jsou udělaný akusticky se smyčcovým orchestrem. Atmosféra bude klubovější a uvolněnější...

autor: IVA TYMROVÁ
TOPlist