Vypůjčené hodování

Vypůjčené hodování
Újezdec u Osvětiman Společnost 12 / 07 / 2013

Stárka měli z Vracova, stárku z Topolné

Je to až neuvěřitelné, ale počtvrté v řadě stárkovský kroj David Stávek v Újezdci u Osvětiman neoblékl. O krojovou pestrost, kromě hrstky domácích, taneční umění i role stárků se museli postarat přespolní. Krojovaných bylo málo. Naši kluci se šprajcli, že furt stárky dělat nebudou, tak jsme si je museli jet vypůjčit, odůvodnila, proč sáhli do jiných obcí, jejich maminka Hana Stávková, která jako další dospělí účastníci je zapálenou příznivkyní folkloru a tradic a tak trochu také mluvčí hodové chasy. Poslední červnový víkend se nesl v duchu Petropavlovských hodek se souborem Lipina z Vracova, který poskytl stárka Martina Barabáše. Byl velmi šikovný, protože od dětství chodil do souborů. Zatančil, zacifroval, zazpíval, prostě balada, rozplývala se Stávková, která dále řekla, že ač Martin v Újezdci žádnou rodinu nemá, rád tuto významnou roli přijal. Když jsme s naším synkem jeli do Vracova, aby si nacvičil s Lipinou nějaký taneček a zpívání, tak náš mladý ze stárkování couvl a po dohodě je nechal raději na profesionálním tanečníkovi. Jsou to profesionálové, kteří chodí do souborů od čtyř let. Postačily jim jen dvě zkoušky před hodkami. Jsou velmi šikovní, zdůraznila Stávková.
A co stárka, ta byla odkud? No jak se to vezme. Od nás kluk má galánku Radku Liptákovou, která u něj už tři roky bydlí, ale jinak pochází z Topolné. Asi tedy také odjinud, dodala s úsměvem.
Po slavnostní mši svaté dvanáct párů, drobotina a nějaký ten ženáč obešli obec s 230 občany. Chasa zatančila pásmo a stárci požádali o svolení ke konání hodové zábavy. Ta se kvůli počasí raději uskutečnila v kulturním domě. V noci bylo sedm stupňů a hlásili bouřky, proto jsme pro jistotu vše připravili ve variantě pod střechou. Účast nebyla zas až tak vysoká, ale o to se líp tancovalo, řekla Stávková a přidala: V krojích jsme se nemuseli mačkat, ale někteří zase tancovali tak, že museli jít domů bosky. Neprošoupali boty, ale už v nich nemohli vydržet, uvedla pravý důvod. V tombole se objevila devadesátka zajímavých cen. 

TOPlist