Výroba jedné masky Krampuse trvá i sto hodin

Výroba jedné masky Krampuse trvá i sto hodin
Foto: KM
Záhorovice Společnost 03 / 12 / 2018

Záhorovicemi prošli děsiví Krampusové, přijel i nejmladší v republice

Doutnající kotel, černí andělé, mniši, vlkodlak, ale hlavně legendární krampusové, to byl děsivý průvod, který prošel Záhorovicemi v rámci mikulášského jarmarku.
Více jak dvacítka mlčících, hrozivě vyhlížejících masek přijela do Záhorovic z Vodňan. Masky pro celou skupinu si vyrábějí sami. „Každá maska je vyřezána z jednoho kusu dřeva, váží od dvou do deseti kilo a výroba jedné masky trvá osmdesát až sto hodin,“ upřesnil Martin Bečka, který je společně s Petrem Vališem a Antonínem Flaksou řezbářem, jenž tyto masky vlastnoručně vyřezává. „Rohy jsou pravé, některé jsou z antilop, kozorožce, muflona, ale i dalších živočichů,“ dodal Bečka, který sám obléká jeden z kostýmů a během pár minut se tak mění v děsivého krampuse. Vodňanský spolek má také svého nejmladšího krampuse v republice. Je jím tříletý Václav Vališ, který také v hrozivě vypadající masce budí respekt nejen u malých dětí.
Na průvod se přišlo podívat velké množství lidí, od těch nejmenších až po dříve narozené, a v mnohých z nich zůstala jen malá dušička po tom, co se některý z krampusů rozběhl proti nim. U dětí se to mnohdy neobešlo bez pláče. Matyáš a Terezka Kubalovi slibovali se slzami v očích, že už budou hodní, jakmile se krampusové přiblížili. Zato malý Viktorek Bystřický, kterému ještě ani nebyly dva roky, ten má pro strach uděláno a klidně se nechal nosit na rukou nejen od krampuse, ale i od vlkodlaka. Jak prozradila jeho maminka, nejoblíbenější zvíře Viktorka je vlk, a tak se mu děsivý vlkodlak vlastně líbil.

TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace