„Vždycky jsem byl bavič v šatně i v hospodě,“ říká Petr Švancara

„Vždycky jsem byl bavič v šatně i v hospodě,“ říká Petr Švancara
Foto: archiv
Uherské Hradiště Společnost 27 / 06 / 2024

Petr Švancara byl během své kariéry i po jejím skončení nepřehlédnutelnou fotbalovou postavou. Na Slovácké léto v Uherském Hradišti přiveze příští pondělí 1. července svou talk show Švanci studio a jeho hosté.

Na Slovácké léto přiveze svou talk show

Petře, už víte, jaké hosty si přivezete na Slovácké léto do svého Švanci studia?

Rozhodně jsou to hosté, kteří mají co do činění s fotbalem na Slovácku, řekl bych dokonce legendy 1.FC Slovácko. Nebudu konkrétně prozrazovat, myslím, že by bylo fajn, kdyby to bylo tajemství a překvapení. Ale jsou to významní fotbalisté, kteří v minulosti za Slovácko hráli, a určitě patřili k historicky nejlepším slováckým hráčům. A jsou i trochu spjatí s Brnem, takže to bude takové uherskohradišťsko-brněnské studio. Těším se na to a věřím, že fanoušky nejen pobavíme, ale že se třeba dozvědí i něco ze zákulisí z doby, kdy jsme hrávali, a co už teď budeme moct prozradit. (smích)

Takže to nebude jen o tom, co se fanoušci mohli dozvědět na tiskovce po zápase…

Přesně tak. K životu profesionálních fotbalistů patří i osobní životy, které jsme v tom kterém městě či klubu prožili mimo hřiště. I proto se na to strašně těším, že probereme spoustu věcí, a věřím, že jak slovácký fanda chodí na stadion, tak dorazí i na naše představení a opravdu si to společně užijeme.

Aktuálně za sebou máte celorepublikovou šňůru talk show Já su já. Kdy jste zjistil, že jste nejen fotbalista, ale i šoumen?

Kdo mě zná blíž, tak ví, že jsem byl vždycky bavič v hospodách i v šatně a vždycky jsem měl srandu hrozně rád. A byl jsem za to někdy i kritizovaný od trenérů, že se to nehodilo, třeba v době, kdy se úplně nedařilo. Vždycky jsem se ale snažil vytvářet pozitivní atmosféru. A zároveň jsem využil popularity, která přišla po Survivoru, kdy mě začali vnímat i jiní lidé než jen fanoušci fotbalu. Proto jsme se rozhodli, že půjdeme do show Já su já. Nejdřív jsme si mysleli, že jich uděláme pár, a dnes jsou to desítky představení, které máme za sebou, a desítky, které nás čekají, máme plné sály a skvělou zpětnou vazbu. Pokořili jsme hranici deset tisíc návštěvníků a mám z toho obrovskou radost. Nabíjí mě to v tom, že lidi mi po představení děkují a je tam obrovská zpětná vazba. Už chápu, jak to mají herci, když mi řeknou, že třicet let hrají divadlo. V tomto směru to mám teď podobné, protože ta energie od lidí je opravdu veliká.

Jak se liší Já su já a Švanci studio?

To je úplně něco jiného. Já su já, tam su opravdu já sám. (smích) Je to o mém životě. Kdežto ve Švanci studiu budeme společně probírat Uherské Hradiště, Slovácko, Brno, samotné hosty… i mě.

Od organizátorů festivalu dostanete Cenu Slováckého léta za celoživotní přínos sportu. V čem podle vás samotného váš přínos sportu spočívá?

Věřím, že mě lidi měli rádi za to, jak jsem ten fotbal hrál. Myslím si, že jsem sice nic extra nedokázal, a souhlasím s tím, že si ceny zaslouží mnohem lepší sportovci. Svou prezentací fotbalu a volnomyšlenkářstvím na hřišti jsem možná musel trenéry i spoluhráče občas štvát. Ale byl jsem originál na hřišti i mimo něj, to se mi povedlo. Navíc mě fotbal vždycky strašně bavil a za to jsem nejvíc šťastný. Že jsem ho mohl hrát skoro dvacet let a měl jsem rozlučku s kariérou, o jaké by mohli snít i nejlepší hráči na světě. Myslím si, že i ta rozlučka ukázala, jakým způsobem jsem fotbal dělal a jak mě vnímali ostatní. A za cenu samozřejmě děkuju už teď!

Petr Švancara

Bývalý český fotbalový útočník. Za svou kariéru vystřídal kluby v Brně, Uherském Hradišti, Praze nebo Bratislavě. V české nejvyšší soutěži odehrál 309 zápasů, v nichž vstřelil 59 branek. Jediný reprezentační start odehrál 28. dubna 1999 v přátelském utkání českého reprezentačního výběru do 21 let proti vrstevníkům z Polska.

Jeho rozlučku s fotbalovou kariérou v roce 2015 navštívilo na brněnském stadionu Za Lužánkami 35 000 návštěvníků. Akce se zúčastnila celá řada slavných fotbalistů a fotbalových trenérů, hokejistů a dalších sportovců.

Poté zahájil spolupráci s Českou televizí jako fotbalový expert. Napsal životopisnou knihu, účastnil se zábavných televizních pořadů a pozornost si získal jako účastník reality show Survivor. Nyní vystupuje po celé republice se svými vlastními talk show Já su já a Švanci studio a jeho hosté. Druhou jmenovanou přiveze 1. července na Slovácké léto v Uherském Hradišti a zároveň přebere Cenu Slováckého léta za celoživotní přínos sportu.

autor: Petra Kučerová

Tagy článku

TOPlist