Z bytu vypravují už šesté stárky

Z bytu vypravují už šesté stárky
Foto: pas  /  Sestry Zálešákovy se svými stárky.
Buchlovice Společnost 12 / 11 / 2014

Jak nad peřinkou slíbila, tak také udělala...

Tetička Blažková se ve svých čtyřiasedmdesáti letech dočkala. Její dvě vnučky Eva a Petra Zálešákovy šly společně za stárky. Pod právem je doprovodili Michal Večeřa - starší stárek a David Michálek - mladší stárek.
Když se Peťa narodila, nad peřinkou jsem si říkala: Snáď se já aj dožiju teho, že obě půjdú za stárky. A pokud ano, dám do kostela všecky kvítka, vypráví dojatě Zdenka Blažková, babička a největší krojová odbornice Buchlovic. Jak řekla, tak udělala. Dávný slib splnila a letos pořídila celou květinovou výzdobu v kostele u sv. Martina. Pro rodinu kolem tetičky Blažkové je stárkovství Evky a Peťky velkou událostí už proto, že se kolem krojů všechny dámy motají. Pro Buchlovice jsou zárukou etnografických vědomostí a kvality - dcery Eliška a Milena vážou šátky a oblékají do kroje, zeťák Tonda a ostatní chlapi v rodině trpělivě snáší jejich krojovou zálibu. Šak sa podivaj, jak to tady vypadá. Všady samé kroje! směje se tetička. A to eště deň před hodama nemám pro stárečky naskládané fěrtůšky a mosím ušit nové zástěrky, lamentuje. Stárky jsou však v klidu, protože vědí, že se všechno s přehledem stihne. Bodejť by ne, když jsou to vnučky Zdenky Blažkové, která by nedopustila, aby nebyly jako panenky z cukru. Jsou to už šesté stárky z rodiny, které vychází z jejího bytu. Doma stárkování dcer přijali s klidem - věděli, co je čeká. Babička byla naprosto nadšená. 
Dvaadvacetileté Evě, budoucí učitelce angličtiny a zeměpisu, se toho letos naskládalo víc. Na škole ji čekají státnice, píše bakalářku a ještě chodí brigádničit. I když je v jednom kole, slib, který si před třemi lety se sestrou daly, nevzdala. Když jsem byla mladší stárkou, domluvily jsme se s Peťkou a klukama, že za tři roky půjdeme spolu, vysvětluje starší stárka Eva, která je zasažena folklorem. Prošla dětským tanečňákem i Folklorním studiem. Ve volném čase se zabývá pro holky netradiční zálibou, jakou je bouldering - forma horolezectví.
O tři roky mladší Petra je úplně jiného ražení. Budoucí veterinářka je milovnice zvířat. Kromě rybiček a vodní želvy si vyškemrala i štěně. Musela jsem ukecat hlavně taťku, který byl rezolutně proti. Teď je však s jorkšírkou Jessy nejlepší kamarád, říká Petra, které krojové šílenství od malička celkem lezlo na nervy, než i ona padla do spárů hodové chasy. Od dětství byly všude kroje, na hody se v šest ráno chodily holky oblékat, tak jsem měla celkem averzi a raději mizela ke zvířatům, než jsem i já podlehla škrobovému kouzlu, přiznává mladší stárka.   
Jejich hodoví muži brali své poslání také velmi zodpovědně. U Michálků dokonce natolik, že se rodiče kvůli Davidovi oblekli do kroje. Tento kroj jsem měl poprvé v osmnácti. Dlouho jsem ho nenosil, ale je mi v něm tak dobře, že budu chodit častěji, prohlásil otec Libor, který jako snad jediný stárkovský tata poctivě obchodil s chasou celou obchůzku.
Automechanik Michal Večeřa neochvějně tvrdil, že když jde v chase už po šestnácté, nemůže jej ani jako staršího stárka nic rozhodit. Bál jsem se jen deštivého počasí, což se taky naplnilo. Ale s dobrým vínkem a fajn chasou se dalo zvládnout i to. Bylo by veselo i kdyby trakaře padaly, usmíval se večer po pláštěnkové obchůzce obklopený rodinou, která jej velmi podpořila.
Letos bylo jen šestadvacet hodových párů, ženáči a děti. Možná je to generační obměnou, možná nezájmem mládeže. Chasa byla k docházce na zkoušky k tanečkům poměrně benevolentní, z čehož byli stárci i Pavlína Večeřová sem tam zklamaní. Sobotní déšť hodové slávě uškodil. Farář svým letním oblekem slunce nakonec přivolal, takže se neděle nesla už v příjemnější atmosféře. Do kroku vyhrávala DH Buchlovjané a večer CM Rubáš a LCR.

autor: IVA PAŠKOVÁ

Tagy článku

TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace