Z Columbie přijela do Veselí

Z Columbie přijela do Veselí
Foto: pri  /  Gabriela Demeterová (na snímku vpravo)
Blatnice pod sv. Antonínkem Společnost 01 / 06 / 2010

Houslová virtuoska Gabriela Demeterová dalším kamínkem mozaiky blatnických koncertů

Pravidelní návštěvníci Blatnické hory, která se nachází kousek od Blatnice pod Svatým Antonínkem, se mohou opět těšit na ojedinělý hudební zážitek. Na jedny struny, a to houslové, společně zahrají Gabriela Demeterová a CM Martina Hrbáče. Na tomto koncertě se propojí dva žánry. Klasika s duší horňáckého stylu lidové muziky.
Před samotným vystoupením, které se uskuteční 6. června, proběhlo osobní setkání s muzikou a krátká tisková konference. „Moc, moc děkuji za pozvání organizátorům a těším se na koncert s horňáckými muzikanty. Beru to jako odbočku ze světa klasiky. Je to pro mě netradiční projekt, ale ráda jsem na něj přistoupila i s ohledem na CM Martina Hrbáče, kterou předchází výborná pověst, popisuje Demeterová na úvod s vřelým úsměvem, jen pár dnů od návratu z Columbie.
V první části se Demeterová objeví jako sólistka, kdy zahraje známé skladby Bacha a Paganiniho. Druhá část bude společná a díky tomu, že polovinu předků má maďarské krve, zahrají hudebníci dvě čardášové skladby.
„Při přijímání nabídek se řídím vlastní intuicí a u čeho si nejsem jistá, dám si čas na rozhodnutí. V programu je nutné najít společnou cestu, která bude pro obě strany přínosem, takže jsem váhala pouze nad hudební stránkou, ale o odmítnutí jsem neuvažovala, přidává Demeterová.
Koncert pod širým nebem a uprostřed přírody, kterou maloval nejvyšší malér, skýtá svá rizika. „Venku je to vždy rušivější, ale jsme profesionálové, takže se s tím musíme umět vyrovnat, konstatuje houslistka. Demeterová srší neustálým úsměvem a prozrazuje také, jakým způsobem relaxuje. „V tichu, při dobré muzice, jako je jazz či pop a la Sting, a rozhodně u toho nemusí být sklenička bílého vína. Jsem skoro abstinent, ale když už piji, mám ráda Tramín, Rulandské šedé, Chardonnay a spíše pozdní sběry.
Koncert se uskuteční 6. června v 17 hodin a díky vstřícnosti všech účinkujících bude cena pouze 150 korun.

TOPlist