Z Tváře do Milána, Istanbulu...

Z Tváře do Milána, Istanbulu...
Uherské Hradiště Společnost 07 / 08 / 2013

Když před dvěma lety vstupovala do soutěže Tvář DOBRÉHO DNE, vůbec si nemyslela, že jí změní život tak, že dnes jezdí do rodného Hradiště, aby přebalila kufry mezi Milánem a Istanbulem. Přesto je dvaadvacetiletá Irena Budíková teprve na začátku cesty, na kterou ji postavila naše soutěž.

Ireno, pomalu pronikáš do světa modelingu. Plníš si tím svoje sny?
Ani bych neřekla. Do dvaceti let jsem nad tímto světem vůbec nepřemýšlela. Ani jsem moc neřešila, jak vypadám. Snad jednou, když mi učitel v deváté třídě základní školy neřekl, že bych měla spíš než na ekonomku na nějakou modelingovou školu… V těch dvaceti pak přišla náhoda. Přítel mi řekl o soutěži v DOBRÉM DNI a tak nějak mě vyhecoval, abych se tam přihlásila, prý je léto a ta soutěž může být fajn. No a v té soutěži mě objevila agentura PH Models a já začala o modelingu vážně uvažovat. Tvář DOBRÉHO DNE mě nakopla a kdyby jí nebylo, tak bych byla asi teď ve škole.
Co se tou soutěží zlomilo, že jsi o modelingu začala vážně uvažovat?
Vyzkoušela jsem si první focení s Michalem Pavláskem, které mě moc bavilo. Získala jsem potřebné sebevědomí a začala o modelingu uvažovat. Přidaly se k tomu i hlasy lidí kolem mě, že mám zajímavou tvář, ať to určitě zkusím.
Přitom jsi v té soutěži nějak výrazně neuspěla. Mrzelo tě to?
Vůbec. Já to neřešila.
I když si tě agentura PH Models vybrala, tak tím jsi určitě neměla vyhráno. Řady holek z této soutěže si agentura všimla také, a přesto se jim proniknout do tohoto businessu nepodařilo.
Pro mě tím začala teprve tvrdá práce. Nepatřím k holkám, které jsou hubené od přírody, a z agentury na mě apelovali, že si musím upravit postavu, a to se mi strašně dlouho nedařilo. Bojovala jsem s tím snad tři čtvrtě roku. Intenzivně jsem cvičila, držela dietu a pořád nic. Byla jsem ale trpělivá. Pak jsem si našla na internetu trenéra-výživového poradce, zkusila jsem mu napsat, volali jsme si po skypu a po patnácti minutách zjišťování způsobu stravování, jídelníčku mně na dálku sestavil jídelníček, který začal fungovat. Sama jsem z toho byla překvapená, ale objemové centimetry se mi podařilo srazit a navíc jsem se začala cítit mnohem, mnohem lépe a přitom jsem nehladověla. Po tom roce jsem přijela do agentury, kde byli také spokojeni a řekli mi, že to zkusíme rozjet.
Šéf agentury Petr Holanec ale tehdy říkal, že ses proměnila i vnitřně a že ti to také prospělo.
Ano, bavili jsme se o tom. Asi ze mě ta spokojenost a štěstí skutečně vyzařovaly. Ona se ale tak nějak uvolnila i atmosféra směrem k agentuře. Skutečně to tehdy byl další významný mezník. To psychické rozpoložení dělá skutečně hodně i při práci pro klienta. Když jde skutečně o job, tak modelka nemůže jenom perfektně vypadat, ale musí být také příjemná.
Na tvojí cestě se ale objevil další velký balvan. Měla jsi podepsanou nevýhodnou smlouvu s jinou agenturou a díky ní jsi nemohla podepsat smlouvu s PH Models a začít pracovat. To byla asi drahá zkušenost. Kdy je vůbec nejvhodnější okamžik k podpisu smlouvy s agenturou?
To je těžká otázka. Sama třeba nevím, jestli podpis smlouvy s PH Models byl v pravý okamžik. I když ta následná praxe s ní mně říká, že ano. Myslím, že každá holka, která se chce v tomto světě pohybovat, by si měla říci, co od něj očekává. Jestli jí stačí dělat hostesku na zajímavých akcích a roznášet tam kafe a úsměvy, nebo jestli chce vyrazit do světa a zkusit se prosadit před fotoaparátem anebo na přehlídkovém mole. Podle toho by si měla vybrat agenturu a hlavně si o ní zjistit před podpisem co nejvíce informací. Já tu chybu udělala. Bylo mně dvacet let, říkala si, že už je to moc, a tak jsem kývla první agentuře, která se objevila a byla poblíž. Pak jsem ji musela složitě vypovídat a zbrzdilo mě to v dalším vývoji.
Kde si mohou holky, které budou stát před podobným problémem, potřebné informace získat? Hradiště je přece jen kus od Prahy, která je hlavním městem českého modelingu.
Tady jsem neznala žádné holky, které by se v tom pohybovaly, proto jsem hledala hodně na internetu. Posílala jsem třeba i dotaz na modelingovou asociaci.
Otevřely se ti podpisem smlouvy s PH Models dveře do modelingu?
To jste asi vystihl přesně. Otevřely se dveře. Mohla jsem se práci věnovat naplno, mohla jsem vycestovat.
I přesto jsi ale pořád na začátku..
Určitě. Sice lidé kolem mě mně říkají: Jéé, ty už jsi v Miláně! Já ale vím, že to je pořád začátek. Sice jezdím do Milána, Istanbulu, ale pořád jsem ve fázi, kdy společně s českou agenturou i agenturami v zahraničí hledáme moji pozici na trhu, která bude zajímavá pro klienty. Modelek je více skupin. Komerční, zajímavé, přehlídkové atd. Mě řadí mezi zajímavé modelky a podle toho má vypadat i můj výraz. Proto na některé lidi, kteří do tohoto světa nevidí, mohou působit ty fotografie divně.
Jak tedy vypadal tvůj pobyt v Miláně?
Byla jsem tam měsíc a hlavním cílem bylo vytvořit book, tedy portfolio fotografií, které budu s agenturou nabízet klientům. Bylo to tedy o spoustě focení a také o ještě větší spoustě castingu. Z celého týdne jsem měla volnější jen neděli a to jsem byla tak utahaná, že jsem ani nikam nevycházela. Jak už jsem říkala, při tom focení jsme hledali nejideálnější polohu, výraz mé tváře. Bylo to skutečně náročné, hodně jsme u toho komunikovali, ale na druhou stranu musím říci, že to bylo hodně zajímavé. Gianluca mně pořád říkal: Strong face, strong face! Takže jsem se nemohla ani smát. Já se tam učila, co vlastně po mně chtějí. Nebylo to lehké. Sama když se na ty fotografie dívám, tak vidím svou modelingovou tvář, která je jiná, než kterou mám v běžném životě. To jsem usměvavá, komunikativní…
Stihla jsi v Miláně poznat i běžný život?
Práce bylo hodně, ale samozřejmě jsem se pohybovala v běžném rytmu města. Hlavně první týden jsem si všímala reakcí Italů. Italky nejsou moc hezké, a tak když tam přijedou nějaké Češky nebo modelky, tak z toho mají Vánoce. Takže jsem kolem sebe slyšela neustále: Bella, bellissima, troubili na mě, pořád se pídili po mém telefonním čísle, zvali na kafe a tak. Bylo to zajímavé, ale já si toho nechtěla všímat a taky po týdnu to už šlo úplně kolem mě.
Modelka musí být hodně disciplinovaná, pokud jde o stravování, pitný režim, a z toho, co jsi říkala, to o tobě platí dvojnásobně. Jak bylo pro tebe náročné si tu disciplínu udržovat po celý měsíc v jiném prostředí a v pracovním zatížení?
No... Nebylo to jednoduché a cítím, že s tím mohu mít na cestách problém. Já skutečně potřebuji dodržovat pevný režim, třeba sedmkrát za den jíst, a tam to prostě nešlo. Navíc se k tomu přidal stres a už jsem to na sobě začala cítit. Proto teď, když jsem na dva týdny doma, tak se musím opět vrátit do kondice a hlavně najít nějaký způsob, jak to skloubit dohromady. Teď mám před sebou asi hodně cestování, takže se s tímto problémem budu muset vyrovnat.
Ty ses ale pracovně podívala i do Říma?
Joo, to bylo hezké. Právě fotky, které jsme v Miláně udělali, se zalíbily ve dvou italských magazínech. V Římě jsme fotili v prostředí cirkusu, kde jsme čekali, až skončí představení, a fotili jsme až dlouho do noci, protože fotograf pracoval i se světlem a tmou. Z Říma jsem letěla do Milána a hned jsem šla na další focení, které bylo pro zimní kolekci, a tak na mě oblékli mikiny, kalhoty, kabáty… Bylo to hodně náročné.
Kam se chceš s modelingem dostat? Co budeš považovat za svůj úspěch?
Přemýšlela jsem o tom a asi bych byla spokojená, kdybych nafotila nějakou kampaň, která by se realizovala třeba na billboardech v Itálii. Třeba na parfémy, kosmetiku apod. To by pro mě byl signál, že to skutečně někam spěje.
Už jsi modelka, která se topí v luxusu?
(Smích) Tak to určitě ne! Možná mi to nebudete věřit, ale já si modelingem zatím nevydělala ani korunu. Veškeré náklady spojené s focením a pobytem mi hradí agentura i s nějakým kapesným, ale věci, které budou skutečně zajímavé i finančně, k těm mám ještě kousek. Anebo možná daleko. To v tuhle chvíli nevím.

Tagy článku

TOPlist