Za krojové boty šel bych světa kraj

Za krojové boty šel bych světa kraj
Foto: pas  /  Staroměstští stárci Kristýna Vaculíková a Jan Pluhař, Dominika Sojáková a Karel Šuranský, Lucie Tymrová a Pavel Dovrtěl.
Staré Město Společnost 01 / 10 / 2013

Staroměstští stárci našli v Dolině nové přátele

Letošní hody ve Starém Městě měly neobvyklý nádech. Oproti jiným letům, kdy se pod právem střídali tanečníci pořádajícího souboru Dolina, se tentokrát úlohy starších stárků ujali folklorem takřka nepolíbení Karel Šuranský a Dominika Sojáková. Povinnosti mladších stárků vzali na svá bedra členové Doliny Lucie Tymrová s Pavlem Dovrtělem a Kristýna Vaculíková s Janem Pluhařem.
Byl jsem příjemně překvapený, že mě oslovili, ale až na čtvrteční vernisáži jsem si uvědomil, že jde opravdu do tuhého, říká Karel Šuranský, jenž působí jako pedagog volného času v domě dětí Šikula. Je mi jasné, že folklorní stárci nebyli k mání, a proto jsme do toho spadli my s Domčou. O to víc si to však užíváme a objevujeme nepoznané, dodává osmadvacetiletý pedagog, který v dětství chodil do souboru Dolinečka. Po dvanáctileté pauze se opět setkal s kluky, se kterými v souboru začínal. Přijali ho až neuvěřitelně dobře. Je to pro mě velká nostalgie a taky výzva. Mám jenom velký strach, že nenavážu na tradici a nesplním očekávání, dodává stárek, kterému se dostává podpory jak od Doliny, tak od rodičů. Hody jsme nijak zvlášť neslavili, proto nás překvapilo, že přišel od syna hodový informační e-mail. V poznámce pod čarou pak stálo, že hodové právo tentokrát ponese on, popisuje prvotní překvapení maminka Šuranská. Ještě, že nám se vším pomáhájí doliňáci v čele s Luckou Tymrovou, bez které bychom si hodové přípravy nedokázali představit, vyzdvihávají mladší stárku Karel s Dominikou.  
Jediným problémem byly krojové boty. Sjezdil jsem světa kraj, vyzkoušel snad dvacatery, než mi v naprosté beznaději, kdy jsem byl ochoten podplatit kohokoli a zajet kamkoli, padly botky tanečníka Pently, směje se Karel.
Dominika na tom byla podobně. Od dvou let sice chodila v tátově rodišti (Vážany) na hody v kroji, později v průvodu Slavností vína, ale s folklorem přišla do styku až v poslední době, kdy začala chodit na besedy u cimbálu. Se svou profesorkou Helenou Hlaváčkovou (vedoucí taneční složky Doliny) spolupracovala na organizaci letošního Kunovského léta. Díky tomu, že je mi lidová muzika a folklor velmi blízký, mě profesorka oslovila. V první chvíli jsem odmítla, ale nakonec jsme se s rodiči dohodli, že do toho půjdeme, říká devatenáctiletá gymnazistka Dominika, která by jednou ráda pracovala v muzeu a připravovala nejrůznější výstavy. Oba stárci nevěděli, do čeho jdou. Spolupráce s nimi je však úžasná, ke všemu přistupují s nevídaným nadšením, pochvaluje si Helena Hlavačková. Pro obě rodiny je to velká pocta a za to, že vzaly stárkování pár měsíců před hody, se jim snažíme maximálně pomoct, dodává Lucka Tymrová, která společně s Pavlem Dovrtělem sestavila a nacvičila hodové tanečky. Poprvé se na nich objeví jako chasa i členové Dolinečky III.    
Nejsem řečník, takže jsem měla obrovské nervy z řečí, ale nakonec se všechno zvládlo, oddechla si Dominika, která je nadšena z nových přátel. Nikdy jsem si nevšimla, kolik je ve Staráku perfektních kluků a holek. Stárkování sice přineslo mně i celé rodině hodně starostí a nervů, ale také nezapomenutelné chvíle a nové kamarády, uzavírá Dominika.

autor: IVA PAŠKOVÁ

Tagy článku

TOPlist