Za stárkováním stál hec

Za stárkováním stál hec
Foto: pri
Kudlovice Společnost 08 / 11 / 2009

I když Radek Kučera nenašel svou starší stárku, hody v Kudlovicích byly, a pořádně veselé. „Vše nabralo trochu neočekávaný spád, když Radek nenašel děvčicu, ale jsme rádi za to, že jsme tradici vůbec udrželi a i tento rok můžeme slavit martinské hody, prozrazuje Přemysl Dlapa, který šel v čele průvodu se svou stárkou Michaelou Kločkovou.
Poprvé spolu v kroji a hned za stárky, v tom musí být nějaký háček. „Pravidelně spolu v kroji nechodíme a co nás tedy dalo dohromady? Za vším jsou silné řeči, a tak jsme říkali, že příští rok to vezmeme my dva, říká Přemek. „Současně jsme měli trošičku popité a při tomto hecu jsme se nechali zdokumentovat, abychom se nemohli pak vymlouvat. Huběnkú jsme to zpečetili a bylo to jasné, doplňuje Michaela.
Přípravy a starosti, to k hodování patří. „Se vším je práce. Hodové zkoušky, naučit se říkání, kluci zdobení baráků aj. Celkem to vzalo dva dny dovolené, takže to není zas taková hrůza, uklidňuje Michaela další holky, že být stárkou není až tak strašné.
Po návštěvě obecního úřadu opadly největší sobotní povinnosti a je vidět, že se stárci víc uvolnili. „Jít za stárky je na 100 % jiné. Když jdeš v chase, tak si jen užíváš a hoduješ a na nic nemusíš myslet, žádné starosti. Teď už jsou ty nejdůležitější věci za námi a včíl už budeme jen zpívat a hodovat. Jsme maximálně spokojení, hody jsou veselé a všichni si jich řádně užíváme, podtrhují oba společně.

TOPlist