Za veršování jednička s hvězdičkou

Za veršování jednička s hvězdičkou
Foto: pri
Traplice Společnost 15 / 10 / 2011

Sesterské duo Hana a Magdalena Tylovy ozdobou traplických hodů

Vitaj, mladší stárku, vitaj, chaso! Zdravím muziku aj všeckých hostů hodových, co se jich tu nasbíralo, tých domácích aj tých přespolních! Vitajte ve Škárovci! uvítal přítomné Honza Bartoň, starší stárek, a pokračoval bez zaváhání v další recitaci. Srovnal povyk chasy s tím, který je v Jankovicích v neděli na fotbale. Prosil také rodiče, ať posečkají tři dny s přípravou dřeva na zimu, aby mohl jít žádat k Tylům o dcérečku do průvodu. Sekera zůstala zaťatá v hranici dřeva a fotbalista, básník a šprýmař v jedné osobě vyrazil na nejpěknější zastávku pro Hanku Tylovou, finalistkou soutěže Tvář DOBRÉHO DNE.
Veršování jsme si chystali sami. Vše je originál domácí, Traplice, říká starší stárek. Hanka ale upravuje jeho odpověď a chválí ho: Honza si svoji řeč psal celou sám. Takže básnické střevo? Asi jsem to zdědil, oficiálně jsem vyučený na střední škole lesnické, ale včíl jezdím s tatrovkou, dodal a přidal, co ho vede ke psaní básniček. Většinou píšu pro holky, ale žádná mě nechce, tak už v tom mám praxi, už mi to naskakuje samo.
A jak si hody užívá Hanka? Pociťuje rozdíl mezi průvodem a přehlídkovým molem? Tady jsem víc nervózní. Je tu moc lidí, ticho, všichni se dívají na mě. Praxe v módní branži vůbec nepomáhá, nervozita je znát.
Zato její sestra srší optimismem. Přijeli mě podpořit i souboroví kolegové z FS Rosenka z Prahy. Kroje nám cizí nejsou, tak si to užíváme, řekla o dva roky mladší Magdaléna.
Trochu v pozadí mého zájmu zůstal mladší stárek, který však měl největší podíl na konání letošních hodů. Zachraňoval jsem hody, nikomu z 25 párů se nechtělo. Snad se bojí či co. Plán byl, že až za dva roky, ale přišel starosta a k tomu holky Tylovy, to je nádhera, pochvaloval si Adam Bičánek.
Kdyby ale nebylo Tomáše Vranky, kdo ví, jak by hody probíhaly. I když teploměr na slunci ukazoval přes 30 °C, ani jednou nevynechal a cifroval do rytmu pochodu a neustále dohlížel nad celým průběhem. Vedro mi je, ale baví mě to. Chtěl jsem, aby vše probíhalo bez problému, a tak jsem to vzal na sebe. Mým prvním krokem bylo vyvolat staršího stárka. Pak už stojím v pozadí, ale musím chasu vést, vše organizovat, na zábavě se budu starat o bezpečí, vyvolávat sóla, řekl Tomáš, který své stárkování odkládá na rok 2013. Příští rok nemůžu, budu maturovat.

Tagy článku

TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace