Zahraniční kolotoč šermířů z Memento mori
Foto: archiv Pavla Jurčeky
Většina divadel má prázdniny, ale Šermířská a divadelní společnost Memento mori z Uherského Ostrohu rozhodně nezahálí.
Hned první prázdninový víkend jsme vystupovali na historických slavnostech v rakouském Klosterneuburgu, čtrnáct dní nato v maďarském Visegrádu a právě jsme se vrátili z multiepochálního festivalu ve francouzském Boulogne sur Mer, upřesnil červencový program vedoucí ostrožských šermířů Pavel Jurčeka. Dodal, že do konce prázdnin Memento mori bude ještě účinkovat na Slovensku, dvakrát v Maďarsku a hned začátkem září v Polsku. Mezi tím je čeká spousta domácích akcí.
V Maďarsku už tradičně ostrožští šermíři představují družinu Jana Lucemburského, včetně samotné postavy tohoto slavného krále. Historická slavnost je pravděpodobně největší v celém Maďarsku a jezdíme tam už asi patnáct let, poznamenal Jurčeka.
Pro šermířskou a divadelní společnost byla velmi zajímavá i návštěva Francie. Na útesu nad kanálem La Manche, mezi pozůstatky německých bunkrů atlantického valu z období druhé světové války, se sešli válečníci z časového úseku dvou tisíc let. Od římských legionářů a gladiátorů až po německé a americké vojáky z druhé světové války. Atmosféra tam byla velice přátelská. Ve volných chvílích mezi vystoupeními se vojáci navštěvovali ve svých táborech a obdivovali zbraně a techniku. Jen moře tam bylo na koupání trochu studené, poznamenal Jurčeka.
Memento mori do Francie tentokrát přivezlo gladiátory, římské legionáře a vojáky z třicetileté války i s dělem.