Zajděte relaxovat do Zahrady Paula Klee
Foto: MARTINA GOGOLOVÁ / Jitka Magdálková a Hana Klinkovská
Přijďte se projít a relaxovat do Zahrady Paula Klee, kterou najdete ve Slováckém muzeu a přilehlých Smetanových sadech.
Soubor výtvarných děl inspirovaný švýcarským malířem, grafikem a ilustrátorem Paulem Klee, které jsou instalované v sále muzea, vytvořili žáci výtvarného oboru Základní umělecké školy v Uherském Hradišti ze třídy Jitky Magdálkové a Hany Klinkovské. Venkovní podloubí budovy zdobí práce dětí ze tříd Jany Bouzkové, Radmily Doskočilové, Gabriely Milevské, Petry Seidlové, Jany Tvrdoňové a Martina Šimčíka.
„Zahrada je velmi častým motivem umělcových obrazů, na nichž vidíme stromy, keře, rostliny, květiny a taky ptáky, proto nás napadlo osadit stromy v parku ptačími budkami, které by ptákům poskytovaly úkryt v době hnízdění a v zimě ochranu před mrazem,“ vysvětlují pedagožka Jitka Magdálková a produkční Martina Gogolová, které po celou dobu spolupracovaly s ornitology i s městským úřadem. Nakoupily speciální duté hřebíky, aby se nepoškodily stromy. „O budky se budeme starat a čistit a pokusíme se je rozšířit i do jiných částí města,“ doplňují iniciátorky, kterým jsme položili několik otázek na vysvětlenou.
Jitka Magdálková - iniciátorka výstavy
Proč vás inspiroval k ročnímu projektu zrovna Paul Klee?
Paul Klee významně ovlivnil vývoj výtvarného umění 20. století a pro výtvarného pedagoga je nekonečným zdrojem inspirace.
Tato výstava je poctou tomuto autorovi. Neznamená to, že jsme se pokoušeli o přepis jeho výtvarných děl, ale naopak, děti se volně, formou výtvarné hry inspirovaly tvarem, barvou, kompozicí a námětem Kleeových obrazů.
Koncepci výstavy jsme tvořili společně s kurátorkou Petrou Tománkovou ze Slováckého muzea a výsledkem je hravá instalace. Návštěvníci můžou konfrontovat obrázky dětí s dílem Paula Klee, jehož reprodukce se na výstavě promítají a zvukový doprovod jim dělá zpěv ptáků.
Jak souvisí Paul Klee s ptáky? Byl první nápad pomalovat ptačí budky, nebo malovat obrázky?
Častým motivem autorových obrazů jsou zahrady, krajiny, příroda, stromy a keře, na kterých sedí ptáci. A tak nás napadlo, také v souvislosti s umístěním výstavy ve Slováckém muzeu ve Smetanových sadech, posunout výstavu ven, do přírody.
Budky i obrazy jsme malovali souběžně, někdo maloval budku, jiný obrázek.
Inspirovali jste se ptačími budkami zavěšenými v lázeňském parku v Luhačovicích, kde je autorem projektu už pár let výtvarník a pedagog František Petrák. Co bude s budkami v Uherském Hradišti v parku dál? Výstava uměleckých artefaktů, anebo jste celou instalaci konzultovali s odborníky ornitology?
Instalaci jsme konzultovali s odborníky, budky mají správné parametry pro ptactvo, které v parku hledá domov.
Těší nás, že se na budky chodí dívat mateřské i základní školy, to bylo naším hlavním cílem. Probudit tak v dětech zájem o přírodu i výtvarné umění zároveň.
Martina Gogolová – produkční
Jaká je z tvého pohledu největší zajímavost výstavy?
Výstava je unikátní svou koncentrovaností na dané téma v různých podobách. Obrazy, kresby nebo prostorové artefakty ve výstavním sále a podloubí muzea a ptačí budky v parku od všech výtvarných tříd napříč věkem dětí a stylem jednotlivých učitelů jsou spojené jasně čitelným vlivem díla Paula Klee.
Jak se budky líbí veřejnosti? Jaký má výstava ohlas?
Při instalaci jsme zaznamenali ohlasy nadšené i pochybovačné. Věříme ale, že ptáčci si své budky zabydlí a potvrdí se názory odborníků, že budky jsou správně vyrobené a odborně zavěšené. A budeme šťastní, když se tento nápad bude veřejnosti ve městě líbit, protože díky podpoře města plánujeme další instalace.
Umístění muselo být komplikované - jednalo se o kaskadérské kousky?
Umístění proběhlo bez komplikací. Máme totiž šikovného pana školníka Pavla Štěrbu, který budky zavěsil po odborné konzultaci s Martinem Hrouzkem, za což mu moc děkujeme.
A co na to ornitolog Martin Hrouzek? Je instalace ptačích budek pro hnízdění ptáků ve městě vhodná, nebo je to jenom zajímavá výstava? A nevadí ptákům na budkách velká barevnost a lak?
Barevné budky ptákům vadit nebudou. A ve městě jich není nikdy dost za podmínky, že se o ně někdo bude starat. Tím myslím různé drobné opravy a čištění po sezóně. Když je neobsadí ptáci, poslouží sršním, čmelákům nebo třeba myšicím. Budky nahrazují stromové dutiny, kterých je ve městě nedostatek i proto, že suché nebo odumírající větve a kmeny se preventivně odstraňují. Náš park je toho ostatně zářným příkladem.