Zdravotní klauni hýřili vtipem a optimismem

Zdravotní klauni hýřili vtipem a optimismem
Foto: Natálie Kučerová
Společnost 26 / 05 / 2014

Do nemocnice v Uherském Hradišti zavítal humor v podobě nemocničních klaunů z Brna. Alexander Stankov a Lucie Matyášová v přestrojení za novomanželský pár Eduarda a Olinku oživili prostor interního oddělení nevídanou dávkou energie a sálajícího optimismu.
K práci „léčitelů smíchem se oba dostali po ukončení vysoké školy. Museli absolvovat konkurz a několik workshopů, ale cesta to nebyla jednoduchá. Na otázku, jestli je jejich zaměstnání baví a naplňuje, Alexander Stankov s úsměvem odpověděl: „Ano, konečně jsem našel něco, co mě baví a čím zároveň můžu pomáhat lidem. Tento druh obživy ale určitě není pro každého, je to hrubý zásah do psychiky a členové Zdravotnických klaunů musí mít zvláštní péči.
Zdravotní komici navštívili i dětské oddělení, kde byly reakce dětí zcela jednoznačné, ale u pacientů starší generace proběhly odezvy různé. Pro většinu byl tento nečekaný vstup do jejich dosavadního pobytu v nemocnici čímsi uvolňujícím a snad i výjimečným.  
Podařilo se jim vykouzlit úsměv na tváři a mnozí se dokonce do žertovného kolotoče pouštěli spolu s klauny a šprýmy všeho druhu na ně působily jako životodárná voda. Naopak pro některé byla jejich přítomnost spíše na obtíž. Takových případů bylo však naštěstí málo. Nejen zdravotní klauni doufají, že zanechali kus smíchu a radosti na vrásčitých tvářích, ale i v životem ošlehaných srdcích seniorů. Jejich cílem je totiž přinášet dobrou, bezstarostnou náladu a smích do duší hospitalizovaným lidem, aby se tak zlepšil jejich psychický, a tím pádem i celkový zdravotní stav.

autor: Nicol Ptáčková
TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace