Ženáči slavili půlkulatiny

Ženáči slavili půlkulatiny
Foto: pri
Ostrožská Lhota Společnost 07 / 08 / 2014

Starosta předal diplomy. Otec zakladatel pro Mirka Dominíka. za velkou trpělivost Aleně a Petru Radochovým

Jen málokdo z těch, co projížděli přes náves kolem Obecního úřadu v Ostrožské Lhotě v den svátku svaté Anny, by uvěřil, že se zde budou konat hody. Půl hodiny před jejich zapálením přes náves v parném počasí proběhly pouze dvě kočky. Pusto prázdno. V hospodě se vedla vášnivá diskuze, jakým způsobem se točí pivo. Ticho vyvolávalo podivné tušení, že jsem si spletl termín. Uklidnil mě plakátek přilepený na hlavních dveřích a ubezpečení od hospodského, že hody určitě budou, že pečou rolády a narazil hodovou bezplatnou bečku.
To, že přeci jen to budou hody odlišného rázu, a to ženáčské, jsem zjistil od Petra Radocha, jednoho z mužů, kteří před deseti lety ochotně kývli Mirkovi Dominíkovi.
Hodový zvyk berou jako zábavu a na první pohled to bylo patrné při stavění májky. Májku máme malú, tak je to spíš divadlo v mužském provedení a zvládneme vypit víc piva, zažertoval Radoch, kterému zrovna starosta nabízel hodovou slivovici. Jejich protějšky zdobily krušpánkem a růžičkami prostranství před obecním úřadem. Sudý rok bývaly jen zábavy a v kroji se nechodilo. Po oslovení Mirkem Dominíkem se dala dohromady parta lidí bez specifického určení a folklorní příslušnosti, uvedl mě do obrazu Radoch. Na klasických hodech s právem se u nás májka nestaví vůbec. Když jsme ale před 10 lety začali, tak jsme si řekli, že my ji v sobotu stavět budeme. Je to symbolické a rozhodně, jak je vidět, netrumfujeme velikostí tu, co staví mladí na prvního mája, dodal Radoch.
Na začátku měl jasnou vizi a nepochyboval. Čekal jsem, že z toho bude tradiční akce a že jednou za dva roky budeme pořádat my ženáči hody. Pokud se jednou začne a lidé se do toho zapálí, je to tutovka, odpověděl Dominík na otázku, zdali věřil, že z prvotního nadšení se vyklube pravidelná akce zapsaná na seznam dění v obci. Stačilo oslovit pár lidí, co jsou ve Slováckém krúžku Háječek, a bylo vymalované, dodal a nebál se prozradit pravý důvod celé akce: Vlastně to bylo díky mojí manželce, která je ze Znojma. Chtěla jít někdy v kroji, tak jsem toho využil a vymyslel ženáčské hody, rozpomenul se zakládají člen Háječku s lišáckým výrazem. Po společná fotce do kroniky pod stojící májkou se dění přemístilo do zdejšího muzea, kde pod širým nebem zahrála CM Ženičky a zazpíval ženský sbor Klebetnice z Hluku.
Nedělní den měl jasný řád.  Za duchovní očistou se ženáčská chasa vypravila do kostela sv. Jakuba. Sraz před úřadem tradičně zpestřilo starostovo překvapení. Loni jsem povolení předával v kožuchu, předloni jej dávaly rodičům jejich děti. Letos to bude vážnější, poodhalil starosta Jelének. Jsou to páté hody ženáčů. Je to jejich malé výročí a zaslouží si poděkování. Udělal jsem diplom pro otce zakladatele Mirka Dominíka a manželům Aleně a Petru Radochovým předám diplom velikéj trpělivosti, odtajnil v předstihu starosta. Z moci úřední bylo rozhodnuto, že hodové zábavě nic nestojí v cestě, a proto další kroky, resp. průvod krojovaných vedl na hřiště. Zde nově zatančili Českou besedu, kterou dva měsíce pilně secvičovali.

TOPlist