Zimu a vítr přebíjeli po svém

Zimu a vítr přebíjeli po svém
Foto: Marie Šuranská
Babice Společnost 20 / 02 / 2013

Tak jako loni a předloni se o fašank i pochovávání basy v Babicích i letos postarali členové dobrovolného folklorního a recesistického sdružení zvaného Baňa. V úvodu si dali po baňce a vyrazili do sychravého počasí, do kterého by psa vyhnalo pouze nelítostné srdce. Z průvodu sem tam bylo možné zaslechnout: To je ale svinské počasí. To je fučák.
Preventivní baňky se staly nutnou součástí cesty, tak jako pochutiny, zpěv a tanec. Průvod byl ochuzen díky bacilovým útokům o několik věrných. Náhradou byl nový člen, a to malé medvídě, které si přisedlo na vozík k medvědovi. Loni medvěd klepal na dveře u našeho vykřičeného domu a totok sú následky, odpověděla na otázku, kde že se tu ten malý vzal, mluvčí sdružení Marie Šuranská.
Do konce vydrželi všichni a po zastaveníčku v hospůdce Na Hřišti se v poklidu rozešli vstříc domovům. V myšlenkách už ale někteří byli o šest dní dopředu, když si představovali, co se stane, až se otevře kniha hříchů na pochovávání basy. My, jako recesisti, máme i v tomto trochu jiný přístup než ostatní. Po malém zájmu veřejnosti ju už druhým rokem budeme pochovávat komorně, v kruhu baňáckém, a to v hospodě Na Luži. A bude to basa, resp. flaška ve tvaru basy, řekla Šuranská, která poodhalila, koho a co si vezmou na paškál ve zpívané verzi, která bude obsahovat 32 slok. Číst se budou hříchy našich členů, kamarádů - letos jsou pozvaní i lajblisté z Kostelan - bo taky nejsú svatí - a dojde aj na nejaké ty významné obecní události.  

Tagy článku

TOPlist