Zlaté kříže s vůní horňácké slivovice
Foto: Radek Pšurný
Za rozdávání nejcennější tekutiny obdrželi dárci ve Státní opeře Zlaté kříže, Horňák zase rozdával dárcům kříže nejcennější tekutinu regionu - slivovici. V historické budově Státní opery v Praze v sobotu došlo ke slavnostnímu předávání Zlatých křížů bezplatným dárcům krve, na které se sjeli ocenění z celé České republiky. Český červený kříž uděluje Zlaté kříže od roku 1993. Letos jsme ocenili čtyřicet šest dárců Zlatým křížem 1. třídy za 160 odběrů a sto padesát tři dárců Zlatým křížem 2. třídy za 120 odběrů. Jako rodák z Uh. Hradiště mám velkou radost, že zde mohu přivítat i dárce z transfuzní stranice Uherskohradišťské nemocnice, řekl při neformálním setkání s pěticí obdarovaných dárců ze Slovácka ředitel Úřadu ČČK Josef Konečný.
Toto vysoké ocenění za úctyhodný počet 120 odběrů obdrželi od ministryně zdravotnictví Dany Juráskové, která má rovněž letitý vztah k Uh. Hradišti, neboť se zde narodila, a dalších osobností Červeného kříže. Před 18 lety jsem daroval krev poprvé. Na transfusku jsem tehdy vyrazil z popudu výzvy na pracovišti s vědomím, že chci udělat něco dobrého. A našel jsem v tom až do dneška nebývalý pocit uspokojení, sděluje nám jeden z oceněných Peter Bobáčik z Uh. Hradiště.
Já jsem začal taky chodit s partou z práce, když jsem měl 21 let. Škoda že už nám nedávají po odběru na doplnění dvojku červeného vínka, jak to bylo dříve, doplňuje s mírným steskem Jiří Vojtek z téhož města. Přestože mu mnoho nechybí do důchodového věku, je rozhodnut darovat krev až do předepsané maximální věkové hranice pro muže, tedy do 65 let. Náš dopisovatel a zpravodaj Tonda Vrba z Velké nad Veličkou je od roku 1989 nejen velkým propagátorem dárcovství krevních derivátů, ale netají se i propagováním životabudiče z modrého ovoce - horňácké slivovice, které vedle pouštění žilou také, ale obsahově podstatně méně holduje. Oba činy mě velmi těší, i když místo mají v mém životě rozdílné. Vím jen jedno, že mohu nezištně hodně pomoct druhým lidem se zdravím a že mírným koštem slivovice pomůžu svému zdraví, ale nesmím to dělat samozřejmě před samotným odběrem krve, řekl v matičce měst svérázně s výstražně zdviženým prstem a se smíchem Horňák. Voňavou pálenku rozdával Vrba po připraveném rautu mezi kolegy a bez bázně nabízel štamprlky i při rozhovoru s 1. místopředsedkyní Senátu Parlamentu České republiky Alenou Gajdůškovou a prezidentem ČČK Markem Juklem. Hned dvě okoštoval i ředitel Úřadu ČČK Josef Konečný. Byla to přitom i nenásilná propagace obce Velké nad Veličkou, Horňácka, Uherskohradišťska. Všechny mnou obdarované osobnosti zdravotnictví při vzpomínce příště určitě budou vědět, v jakém koutu v republiky mají nejvíce rozdavačné dárce, dodává po darovacím aktu spokojený Tonda Vrba.