Zvítězil um domácích vinařů

Zvítězil um domácích vinařů
Foto: pri
Břestek Společnost 04 / 05 / 2011

Když jsme chodili kontrovat vření, tak tam bylo něco výjimečného, řekl Ševčík

Bohatě obsazený byl i 37. ročník výstavy vína v Břestku. Příznivci vína a vinaři chutnali z 248 vzorků. Letos je mírný úbytek, přibližně o čtyřicet vzorků. Kvalita ale zůstala výborná a důkazem toho bylo i vítězství našich občanů v kategorii červených vín, pochvaloval si Petr Otrusina za pořadatelský výbor zastoupení letošní výstavy i to, že i když obec není typicky vinařská, zdejším vinařům se podařilo získat sklap nejcennější. Co už viděl hůře, bylo počasí. Je vidět, že slunce nám hosty nepřilákalo. Lidé spíš volili výlet na kole nebo práce na zahrádkách, ale i tak je tu veselo a ti, co zavítali, mají alespoň více času na koštování toho nejpěknějšího, vyvažuje menší počet návštěvníků Otrusina a přidává, že hlavní cenou v tombole byl let balónem.
Zmíněným šampionem výstavy červených vín se stal Cabernet sauvignon, 2010 výběr z hroznů, domácích Františka Malíka a Petra Ševčíka. Za oba neskrýval radost z úspěchu Petr Ševčík. Za třicet sedm let, co se tu košt pořádá, zvítězili pouze čtyři Břestečani. František Malík dvakrát, Petr Stýskal, Jirka Ševčík a teď my dva s tchánem společně, osvětluje historii, která mluví za vše. V komisi neseděl ani jeden Břestečan. Ve finálovém rozstřelu jsem skončili s Bronislavem Hampalou a komise rozhodla 4:3. Je to pro nás úspěch a současně je vidět, že k vítězství pomáhá i štěstí, protože výsledek je velmi těsný, hodnotí Ševčík a přidává i komentář k vínu svého soupeře. Broňova frankovka je fantastická, výjimečná a vypovídá o kvalitě vinaře. Své víno pak komentoval takto: Když jsme chodili kontrolovat vření, tak tam bylo něco výjimečného a věděli jsme, že to bude super víno.
Vinaření se věnuje společně s tchánem od roku 2001. Mají ještě nějaké sny? Máme sklep, ale drobnou radost jsem si udělal, když jsem vysadil 67 hlav Rulandského šedého. Víno děláme klasickou metodou přírodního kvašení, v malém množství a spíš pro sebe nebo kamarády. Společným spíš přáním než snem je dělat pěkné víno.

Galerie

TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace