Amatérský sport v době koronavirové

Amatérský sport v době koronavirové
Foto: archiv  /  Koronavirová pauze skončila, fotbalová sezona odstartovala.
Slovácko Sport 16 / 08 / 2020

O víkendu se rozběhly nižší fotbalové soutěže, a pokud je sportovní příloha DOBRÉHO DNE plná fotbalových, ale i jiných sportovních výsledků, je svět ještě v pořádku. V opačném případě spěje sport k záhubě… Nechci být pesimista a věřím, že platí první varianta a fotbalové soutěže od krajského přeboru až po „prales“ znají první střelce, vítěze a poražené.

Fotbal má na rozdíl od halových sportů výhodu venkovního prostředí, čehož by měl naplno využít.  I proto VV FAČR přijal několik opatření, která mají přispět k tomu, aby se hrálo co nejvíc zápasů. Někomu se mohou líbit, jinému ne. Kdo má ale fotbal rád, bude je respektovat.

Halové sporty, stejně jako kultura, mají smůlu, že se odehrávají uvnitř. Jsou tudíž po zavedení případných restrikcí první na ráně. A o tom to je.

Co mám na mysli? Už v minulosti jsme byli svědky toho, jak každá KHS postupuje různě. Ve Slavii je třeba jeden hráč nakažený, ostatní hráči do karantény nemuseli, v Opavě jeden nakažený a co na to KHS Moravskoslezského kraje? Do karantény pošle celý tým a liga se nedohrála. V Ostravě opatření s platností do hodiny, jinde k takovému důraznému zásahu nedošlo… (Aktuálně je v karanténě opět Slavia - 1 PCR pozitivní - 60 lidí v karanténě na 14 dnů!?)

Média nás každý den zavalují čísly o počtu pozitivně testovaných, nemocných, případně o počtu úmrtí. Ale sama odborná veřejnost tvrdí, cituji: „PCR pozitivní - nakažený - nemocný. Tyto pojmy označující rozdílné skutečnosti zaměňují nejen novináři, ale bohužel i ti, kteří se považují za odborníky, takže není divu, že se v tom nikdo nevyzná. PCR pozitivní neznamená automaticky, že je dotyčný nakažen (infekční), a už vůbec ne, že je nemocný…“

Tak a teď se v tom vyznejme. Takže kromě funkcionářů ze sportovních svazů musí vzít rozum do hrsti na Ministerstvu zdravotnictví i na jednotlivých KHS. Jen na Moravě je pět KHS, každá však postupuje různě. Věřím proto, že se metodika sjednotí a nebudou se „hrát“ utkání KHS Vysočina (všichni do karantény) proti KHS Jihomoravského kraje (jenom pozitivně testovaný do karantény) a podobně. Že se zkrátka nastaví jasná a všem srozumitelná pravidla, tak aby nedošlo k opětovnému „umrtvení“ sportu a kultury, protože si troufám tvrdit, že by to byl začátek likvidace vesnického fotbalu.

A co na závěr? Nezbývá než věřit, že zvítězí zdravý rozum, nastaví se jasná pravidla pro sport a kulturu obecně a sportovní příznivci se dočkají na podzim co nejvíce utkání v jejich oblíbeném sportu. A kdo má rád divadlo či koncerty, tak co nejvíce kulturních akcí.

autor: Zbyněk Vlčnovský

Tagy článku

TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace