Ani pád ho nedokázal zastavit

Ani pád ho nedokázal zastavit
Uherské Hradiště Sport 14 / 02 / 2015

Karel Kalina si k životnímu jubileu naložil dva parádní dárky

Motocyklový závodník Karel Kalina ze Starého Města si ke svým šedesátým narozeninám, které oslavil začátkem května, naložil na konci závodní sezony dva parádní dárky. Jednak titul přeborníka republiky ve třídě Klasik do 175 ccm a titul vicemistra republiky ve třídě Supermono. Každého úspěchu ovšem dosáhl pod hlavičkou jiné motoristické asociace, protože jak už to v Česku chodí, je i motoristický sport rozdělen pod dvě asociace. Tou první je Česká asociace motocyklových sportů (CAMS), tady Karel Kalina dosáhl na titul vicemistra, a tou druhou organizací, ve které bral Karel Kalina titul přeborníka, je Automotoklub ČR (AČR). „Pro jedno ocenění jsem si zajel do Hořic a pro druhé do Městce Králové. Ale jednalo se o velmi příjemné akce. Aby také ne, když vás oceňuji za vaše výkony,“ říká s úsměvem na tváři Karel Kalina, který ziskem přeborníka ČR navázal na svůj titul z roku 2007. Ten také získal v kategorii Klasik do 175 ccm.
Dvaadvacet vteřin
Před loňskou sezonou měl staroměstský závodník jeden cíl, a to šťastně dojet do cíle každého závodu, oslavit životní jubileum, a když se bude dařit, tak bojovat o příčky na bedně. „V mém věku už si žádné cíle v podobě titulů ani dávat nemůžu. O to víc jsem byl na konci spokojený, jak sezona dopadla. Udělat v jedné sezoně titul přeborníka a titul vicemistra se hned tak nepodaří,“ dodává. Jenomže v kategorii Klasik to byl boj až do posledního závodu. „V posledním závodě jsem potřeboval dojet do třetího místa a ještě k tomu se přede mě nesměl dostat můj největší konkurent Miloš Thér. Od startu jsem jezdil první, v půlce ovšem zapršelo a najednou bylo půl trati suché a půl mokré. K tomu všemu mně ještě v předposledním kole najednou začala motorka vadnout. Až v cíli jsem zjistil, že mi praskl výfuk. K tomu mě předjel můj konkurent Tonda Plevák, což jsem mu chtěl v posledním kole vrátit. Jenomže jsem na mokru spadl, ale naštěstí tak, že se mi podařilo rychle vstát, posbírat, roztlačit motorku a pádit k cíli. Vše trvalo dvaadvacet vteřin a do cíle jsem nakonec dojel druhý. Což na titul přeborníka stačilo,“ popisuje Kalina drama do posledního okamžiku v seriálu Přeboru ČR ve třídě Klasik na přírodních okruzích.
Motorka zlobila, do cíle ale dojela
Už s titulem přeborníka v kapse bojoval ještě v kategorii Supermono pod hlavičkou CAMS o celkové druhé místo v seriálu mistrovství republiky. A situace ohledně celkového umístění se téměř podobala té z přeboru. „První místo bylo bez šance, snažil jsem se bojovat o stříbrný věnec, což se nakonec podařilo, ale opět mě to stálo pořádnou porci nervů,“ říká dnes Kalina. Aby stál na stupních vítězů, musel dojet do cíle posledního závodu nejhůř na pátém místě. Ale pokud vám zrovna v nejdůležitějším závodě sezony nejede motorka podle představ, je i páté místo v cíli docela problém. „Ještě hodinu před startem jsme museli měnit snímací cívku, ale pořád to nebylo ono. Nebýt perfektního servisního týmu v podání otce a syna Trávníčkových, cílem bych neprojel jako čtvrtý, což na celkové druhé místo stačilo. Otázkou ale zůstává, jestli pojedu i letos. Zkusím odjet dva závody a pak se rozhodnu,“ říká Karel Kalina k dalšímu působení na rychlých motorkách Supermono.
Jen pro zajímavost - v této kategorii závodil i pod hlavičkou AČR, kde dojel na celkovém čtvrtém místě. „Je to taky o zdraví, což si přiznejme, už nejsem nejmladší, a taky je to o penězích,“ pokrčí rameny Kalina, který je si vědom toho, že roky nejdou zastavit. „Ale ať si ti mladší ještě nemyslí, že končím úplně. Minimálně ve 175 je ještě budu po okruzích prohánět,“ uzavírá Karel Kalina.

Pohled z klubu

Karel Kalina má za sebou velmi úspěšnou sezonu, kdy získal titul přeborníka ČR ve třídě Klasik do 175 ccm a uspěl také ve třídě Supermono. Jeho několik desítek let trvající kariéra je obdivuhodná. Někdy mám pocit, že opravdu zraje jako víno. Jsem přesvědčen, že i v letošním roce bude opět atakovat nejvyšší příčky, i když obhajoba titulu je ještě těžší než jeho získání.
Libor Karásek,
předseda Motosport klubu Staré Město

Táta má můj obdiv
Na svém koníčku si postavil celý život

Motocyklovému sportu propadla celá naše rodina. Ovšem až na dvě výjimky. Tou jsem byl já a můj bratr, tedy ne, že bychom nefandili, a ne, že by toho bratr nevěděl víc než já. Zatímco pro naše rodiče a hlavně pro otce byla vůně benzínu vším, mně to vůbec nic neříkalo. Sice vím z vyprávění, že jako malí jsme spolu s bráchou občas na nějaký závod vyrazili a že hned vedle otcovy motorky byly pověšeny naše pleny, které se tam sušily, mě k tomuto druhu sportu nic netáhlo. Na druhou stranu jsem rád, že jsem této vášni nepropadl, protože bych asi nebyl schopný investovat tolik času a peněz a energie do jedné záliby, tak jako to dokázal otec. Už jen ty diskuze s maminkou! I proto má můj velký obdiv to, že si někteří lidé dokážou na svém koníčku doslova postavit život. Když už jsem byl trochu odrostlejší a s našimi na nějaký závod vyrazil, raději jsem utíkal k hrnci a připravoval bramboráky, nebo nějaké jiné jídlo, než abych pomýšlel, co všechno se může na závodní trati stát. Když se dnes podívám, kolik má doma otec vystavených pohárů, tak si říkám, že musí být fakt dobrý, že se mu stále daří, i přes jeho věkový hendykep.
Lukáš Kalina, syn

Karel Kalina
motosport
největší úspěchy 2014
1. místo Přebor ČR (AČR) v kategorii Klasik 175 ccm
2. místo MČR (CAMS) v kategorii Supermono

Tagy článku

TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace