Blaha: V SYNOTu to byly nejlepší roky

Blaha: V SYNOTu to byly nejlepší roky
Foto: František Blaha
Uherské Hradiště Sport 07 / 10 / 2015

Uherskobrodský rodák Lubomír Blaha prošel během své fotbalové kariéry více českými kluby (Synot, Liberec, Sparta, Zlín), zahrál si ale také v ruském Krasnodaru či skotském Aberdeenu. V současné chvíli působí ve druhé rakouské lize v týmu SVU Langau. Při návštěvě projektu Slovácko Slovácku v Uh. Brodě se ochotně ujal role patrona Fotbalového dne 1.FC Slovácko pro Uh. Brod a svoji roli si náramně užil.

Když mě požádali zástupci fanoušků 1.FC Slovácko o spoluúčast na této akci, neváhal jsem, protože jednak mi tento klub pomohl nahlédnout do velkého fotbalu a moje účast je to nejmenší, co jsem mohl pro klub udělat. Navíc jsou takové akce důležité pro zpopularizování klubu a celého fotbalu. Smyslem projektu je přilákat děti a rodiče na zápas, zažít atmosféru ligového zápasu. To by mělo být motivací pro děti, že jednou budou samy na hřišti a všichni lidé na stadionu tam budou kvůli nim.
Podobné akce jsou v zahraničí zcela běžné a je dobře, že Slovácko jen nečeká, že se stadion a případně jeho fotbalová akademie naplní samy.
Součástí projektu byla v Uh. Brodě návštěva radnice, mateřské školy i fanzóna pro žáky uherskobrodských škol a hráče ČSK Uh. Brod na Lapači. Jak se vám líbily atrakce a program?
Myslím, že to pro děti bylo zajímavé a při opakování akce bude návštěva zase o něco vyšší. Navíc většinu atrakcí si mohli vyzkoušet i rodiče. Sám jsem se synem Luboškem vyzkoušel všechno a myslím, že jsme si to užili. Ve školce jsem si zase vzpomněl na svůj první den ve školce, kdy jsem z ní utekl. (smích) Všude jsem ale viděl na tvářích dětí radost a úsměv a třeba některé z nich fotbal zkusí v Brodě či ve Slovácku. V dnešní nabídce různých zájmů by to bylo dobré jak pro fotbal, tak i pro ně samotné.
Nyní působíte v rakouském týmu SVU Langau. Užíváte si v Rakousku svůj fotbalový podzim?
Je to druhá nejnižší soutěž, ale jsou tam příjemní lidé a fotbal mě pořád baví. Hrajeme ve středu tabulky a občas dám i nějaký gól. Nutno dodat, že bez tréninku to už lepší nebude. (úsměv)
Dříve jste hrál nejen za české a slovenské týmy, ale také za ruský Krasnodar či skotský Aberdeen. Dají se srovnat podmínky pro fotbal v zahraničí s těmi českými a ve které z předchozích štací se vám nejvíce líbila atmosféra zápasů?
V každé zemi to bylo něčím jiné. Pochopitelně, že nemohu nevzpomenout Skotsko: skvělí lidé, plné stadiony… Na druhé straně úsměvné historky z dlouhých cest v Rusku. A v neposlední řadě Synot: obrovská euforie, zájem lidí a měli jsme docela solidní vstup do první ligy. Všechno bylo nové a neopakovatelné. Co se týká podmínek pro fotbal u nás, myslím, že to není vůbec špatné: stadiony jsou pořád lepší, zázemí klubů jakbysmet, umělé trávníky, fotbalové akademie… Standard je vysoký.
Nejvíce utkání za jeden tým jste odkopal za Synot. Vzpomínáte na dobu strávenou v Synotu a máte nějaký vztah k současnému 1.FC Slovácko?
Nejlepší fotbalové roky! Bylo to skvělé. Možná jsem to docenil až později, když jsem všechno, co jsem v Synotu měl, ztratil. Většina spoluhráčů pocházela z okolí, pan Valenta senior býval na každém tréninku a všechno bylo takové rodinné. Často na to vzpomínám. Slovácko samozřejmě sleduji a fandím mu. I když moc kluků i lidí z klubu už neznám. Pocházím z tohoto kraje a mám to tady rád, jsem tady doma, mám rád fotbal a k tomu patří i náklonnost k nejlepšímu regionálnímu klubu.

Tagy článku

TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace