Bojovala i s operovanou rukou

Bojovala i s operovanou rukou
Foto: sal
Uherské Hradiště Sport 10 / 02 / 2018

Náhoda tomu chtěla, aby se z malé fotbalistky stala judistka a ještě k tomu úspěšná. Řeč je o Šárce Kadlčkové z Uherského Brodu, která coby žákyně první třídy jednou místo fotbalového tréninku, který odpadl, zavítala za svou starší sestrou Kateřinou. Ta, coby členka brodského klubu juda, měla také trénink. „Trenér mi řekl, ať to jdu zkusit. A mně se to tak zalíbilo, že už jsem u juda zůstala,“ říká s úsměvem Šárka ke svým začátkům před šesti lety. Na druhou stranu to zase tak úplná náhoda asi nebyla, protože judo nebylo u Kadlčků úplně neznámý sport. „Maminka se tomuto sportu v mládí také věnovala. Pak to zlákalo mou starší sestru, mě a nakonec i mou mladší sestru Adélu. Ale jediná já jsem u tohoto krásného sportu zůstala,“ dodává Šárka, která se díky touze odhalit kouzlo juda dokázala vypracovat mezi nejlepší v republice. „Začátky byly sice hodně těžké, ale teď už je to na pohodu,“ směje se vicemistryně republiky v kategorii mladšího žactva.
Z Maďarska přímo do nemocnice
Jenomže nechybělo mnoho a z žádného titulu by se na konci roku neradovala. Šárka totiž více jak čtyři měsíce nemohla trénovat a místo toho, aby pilovala chvaty a hmaty, seděla doma a věřila, že se co nejdříve uzdraví. Na začátku května odjela se zlínskými judisty na mezinárodní závody do Budapešti. Sice si nedávala žádné velké cíle, ale na to, že nakonec její cesta skončí až v nemocnici, nepomyslela ani v těch nejčernějších snech. „Hned zkraje turnaje jsme spolu se soupeřkou upadly tak nešťastně, že se mi vykloubila ruka. Jenomže z vykloubené ruky byl najednou zlomený loket. Trenéři Richard a Michal mě hned naložili do auta a jeli se mnou do Česka k doktorovi. Ortel zněl docela drsně, ihned na operaci a pak se uvidí,“ vzpomíná Šárka na loňský zlom v parádně rozjeté kariéře. Když se probudila ve zlínské nemocnici z narkózy a podívala se na svou levou ruku, projely jí hlavou různé myšlenky. „Vůbec jsem si nepřipustila, že by to byl můj konec s judem. Věřila jsem, že se dokážu vrátit, nechtěla jsem to vzdát. Moc to sice bolelo, ale vydržela jsem to. Musela jsem odpočívat, ale to mě moc nebavilo. Navíc to byla levá ruka, takže škola mě neminula,“ vrací se do loňského roku už s úsměvem na tváři.
I přes bolest brala stříbro
Po čtyřměsíčním sportovním půstu se postupně začínala vracet ke svému milovanému sportu. „Nebylo vůbec lehké vrátit se do koloběhu tréninků, ale hlavně jsem měla strach o ruku. Musela jsem nosit ortézu a dávat si pozor. Kdyby se mi zranění obnovilo, možná by to byl konec s judem,“ konstatuje Šárka Kadlčková. Prvními závody, které absolvovala, byly ty v Uherském Brodě. Na těch skončila na druhém místě. Vrchol sezony měl ale teprve přijít. Mistrovství republiky, které se konalo v Mladé Boleslavi. Nechybělo mnoho a Šárka se mohla radovat z mistrovského titulu. Po těsném a vyrovnaném boji ale skončila druhá. „Do finále byla hodně těžká cesta. Postupně jsem musela udolat pět těžkých soupeřek, některé z nich měly zelený či modrý pás. Já sama jsem v té době měla žlutooranžový. Stačí jedna chyba a jste mimo hru. Ve finále to pak bylo hodně těsné. Podle rozhodčích jsem měla po časovém limitu více bodů. Měla jsem prostě smůlu, kdybych udělala více chvatů a nevyčkávala, mohla jsem vyhrát. Na druhou stranu soupeřka hodně padala na zem, abych ji nemohla uchopit. Napadl mě jenom jeden chvat, který by mohl mít úspěch, ale na ni nešel moc použít,“ říká vicemistryně republiky Šárka, kterou prohra ve finále mrzela, ale jenom chvíli. „Víc už asi udělat nešlo, předloni jsem sice byla ve finále první, ale na zakončení v žákovské kategorii je to pořád krásný úspěch,“ dodává čerstvá držitelka oranžového pásu.
Během finále se ozvala i operovaná ruka a bylo jen na ní, jestli bude dál bojovat, nebo skončí bez boje. „Dokonce i trenér mi říkal, ať zbytečně neriskuji. Soupeřka určitě věděla, co mám s rukou, takže věděla i to, že pokud jí na to nepřijdou rozhodčí, může toho proti mně pěkně zneužít,“ doplňuje Šárka. Jejích výkonů a výsledků si už během roku všimli ve Zlíně. „V Brodě už nemám váhově soupeřky, takže jsem přijala nabídku trénovat ve Zlíně a od ledna už jsem i jejich členkou,“ uzavírá Šárka Kadlčková.

Tagy článku

TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace