Brno musíme za každou cenu porazit, říká Petr Švancara

Brno musíme za každou cenu porazit, říká Petr Švancara
Uherské Hradiště Sport 06 / 03 / 2010

Do podzimní části první ligy vletěl Petr Švancara jako uragán, zastavit ho nedokázala řada hráčů soupeře a slovácký Mercedes si připisoval jeden gól za druhým, než se od zeleného stolu rozhodlo o jeho dočasném parkování.
Po skončení zimní přestávky většina příznivců čekala, že jejich oblíbenec se opět stane postrachem soupeřů, jenže v zápase na Hané proti Sigmě Švancara pouze střídal, a i když několik slibných akcí připravil, sám se svým výkonem tak úplně spokojený nebyl.

Vraťme se ještě v úvodu k zimní přípravě. Jak jsi ty dva měsíce viděl ze svého pohledu?
Když to vezmu za svou osobu, tak to bylo obdobné jako u celého našeho týmu. Ze začátku jsem o něco hůř zvládal únavu po fyzické
přípravě a s přibývajícím časem a herními tréninky se dostával do formy.
Byl ten prvotní útlum hlavně kvůli náročné přípravě, která je u trenéra Mazury pověstná?
To nejde tak zobecňovat. Byla to kombinace více faktorů. Na jedné straně to byla určitě únava, ale taky to bylo tím, že mi nesedla umělá tráva, která je nepříjemná, únava se projeví rychleji, a na ní moje výkony, oproti tomu, na co byli diváci zvyklí, šly dolů.
Ani výsledkově se navíc nedařilo. Nebylo to nepříjemné i po psychické stránce?
To ne, věděli jsme, že nás čeká ještě dlouhá cesta v přípravě a ostatní týmy se holt s tou únavou asi popasovaly lépe, věřili jsme, že se to obrátí k lepšímu.
Kdy nastal ten zvrat?
Asi odletem na herní soustředěni. V Turecku to ze mě i z ostatních všechno spadlo a bylo to vidět i na hřišti. V prvním zápase jsem dal dva góly, na další přihrál a ještě měl i jiné šance. A stejně to bylo i s týmem. Mnohem líp jsme se tam sehráli a přišly i lepší výsledky. Přírodní tráva na nás měla pozitivní vliv. Doslova nás nakopla. Cítili jsme se líp, věděli jsme, že se liga blíží, a zvyšovala se motivace, hráli jsme uvolněněji, přišly i výsledky. Teď ale přichází to nejtěžší. Musíme tohle všechno prodat na hřišti.
Nejde o to, jestli Švancara hraje nebo nehraje.  Jde o to, aby ti, co jsou na trávníku a hrají minutu nebo celý zápas, odevzdali pro
tým úplně všechno, pomohli týmu a ukázali, že jsou na tom hřišti právem.
Máte za sebou první jarní zápas. V neděli jste v Olomouci neodehráli špatné utkání, ale opět jste si body nepřipsali.
Když jsem viděl i sestřihy, musím říct, že ani my, ani Olomouc jsme si velkých šancí moc nevypracovali. Remíza by byla asi spravedlivější, ale ve fotbale se na to nehraje. Sigma měla jednu tutovku, kterou proměnila, my na to nedokázali reagovat a prohráli
jsme.
Náhradník jde na hřiště, aby se prosadil a byl pro tým přínosem, což se mi v Olomouci bohužel úplně nepovedlo.
Do základní sestavy ses nedostal a nastoupil až na poslední půlhodinu, jak jsi to nesl?
Je pravda, že já osobně nemám moc rád lavičku náhradníků, takže jsem určitě nebyl nadšený, ale na druhou stranu vím, že trenér chce vymyslet co nejlepší taktiku proti danému soupeři a na Sigmu jsme chtěli hrát na brejky na jednoho běhavého útočníka.
Na hřiště ses dostal za nepříznivého stavu, kdy se hra začínala přelévat z jedné strany na druhou a času i příležitostí na srovnání
bylo dost.

Ve chvíli, kdy jsem nastupoval na hřiště, tak jsem věřil, že něco vymyslím a minimálně vyrovnáme, ale bohužel se to nepovedlo.
Mrzí mě hlavně ta hlavička u tyče, kterou jsem mohl řešit jinak, ale teď už s tím nic neudělám. Snad dostanu šanci to napravit proti
Brnu. I kdybych měl nastoupit zase z lavičky na deset patnáct minut, musím to odmakat tak, abych týmu pomohl k bodům. A totéž platí
pro všechny střídající hráče.
Po Olomouci čeká Slovácko další moravský celek a tvoje srdeční záležitost, Brno. O motivaci proti tomuto soupeři asi nemůže být řeč, že?
Tak samozřejmě pro mě je to specifický zápas. Hraju vlastně proti svým, proti svému mateřskému klubu a tak dále, ale největší motivací pro mě je zachránit Slovácko a ta motivace by byla stejná, kdyby přijel kdokoliv jiný. Nemůžeme se dívat na to, kdo hraje nebo kdo dává góly. Bojujeme za mančaft, za body a za záchranu. Zápasy budou na jaře velmi rychle utíkat a není čas se handrkovat o to, jestli hraje Petr, nebo Pavel.
Přesto ale Brno je Brno a ať už je to motivace nebo cokoli jiného, náboj to bude mít asi větší než proti jiným klubům.
Jasně, hraju proti spoustě kamarádů jak na hřišti, tak z vedení, ale nijak extrémně to nepřeháním. Do kabiny určitě něco vypíšu, to je tradice, ale soustředit se budu hlavně na svůj výkon.
Ono je vás navíc v týmu hodně, kteří máte něco
společného s Brnem.

To je pravda, podobně jsou na tom Abrahám, Kuncl, Kubáň, Palinek nebo i Krejčí, Soukup či Mazura. I pro ně to bude specifický zápas. Ale jak už jsem řekl, důležité je získat tři body a posunout se v tabulce nahoru. Brno je taky ještě namočené tam dole, a tak to bude i pro ně zápas o tři body.
Jak znáš tým Brna? Sleduješ jejich výkony, hráčský kádr?
Sleduju prakticky celou ligu, ale Brno pochopitelně asi nejvíc, protože to mám kousek od domu, mám tam i známé a občas se na ně zajdu i podívat.
Jak bys soupeře charakterizoval?
V novém systému jsem je hrát ještě neviděl, ale určitě nás nečeká nic lehkého. Nepřijede žádný zakřiknutý soupeř, nepředpokládám, že by přijeli betonovat, ale spíš budou hrát aktivně. Nepříjemné budou Dostálkovy, Poláchovy nebo Trousilovy balóny za obranu, na to si
musíme dát pozor. Bylo hrozně příjemné, když náš kotel začal vyvolávat mé jméno, o to víc mě mrzí, že jsem jim to nemohl vrátit
vstřelenou brankou. Věřím ale, že zápas s Brnem zvládneme a že nás naši fanoušci doženou svými hlasivkami k vítězství.
Právě fanoušci by si asi zasloužili, kdybyste doma získali proti Brnu tři body.
Tohle je věc, kterou jsem cítil už před zápasem v Olomouci. Říkal jsem si: Přijede tolik lidí, obětují prakticky celý den kvůli nám, musíme se jim odvděčit. Vždyť my byli v Olomouci skoro jako doma a fanoušci byli opět fantastičtí, překřikovali domácí a vytvořili nám skvělou kulisu a za to bych jim rád i za kluky poděkoval.

autor: STANISLAV HORÁK

Tagy článku

TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace