„Bůček? To už ani nevím, jak chutná“

„Bůček? To už ani nevím, jak chutná“
Foto: sal
Uherské Hradiště Sport 12 / 09 / 2015

Kulturista Jiří Němec slaví čtyřicítku

Kdo ho zná, tak ví, že jedna z výrazných postav uher­skohradišťské kulturistiky je ve skutečnosti o sedmnáct let starší. Ta čtyřicítka, kterou Jiří Němec slaví, se totiž váže k jeho sportovní kariéře. A právě tolik let se stále usměvavý kulturista sportu věnuje. Je to vidět už na pohled, jeho vypracované tělo na první pohled docela klame. Jeho pravý věk by mu hádal málokdo.
„Když už tomu jednou propadnete a chcete se tomu věnovat, tak nejde skončit. Je to něco jako droga. Cvičení mě provází celým životem a nevidím důvod, proč bych měl končit,“ směje se Jiří Němec, který tomuto sportu propadl na začátku sedmdesátých let, kdy ve světě frčela éra jednoho z nejlepších svalovců Arnolda Schwarzeneggera. „Jestli mě ovlivnil? Nevím, ale co vím, tak to byl docela jiný pán, kterého jsem jednou potkal a všiml jsem si, že má perfektně namakanou postavu, a to byl asi impuls k tomu, abych se tomuto sportu začal věnovat,“ dodává Němec, který následně započal své působení ve Slovácké Slavii v Uherském Hradišti pod bratry Janem a Zdeňkem Kohutičovými. A právě tady se začala rodit jedna z nejvýraznějších tváří tohoto sportu nejen na Slovácku.
Jenomže kulturistika není jenom o cvičení v posilovnách a ježdění po závodech. Tomuto sportu je potřeba obětovat doslova celý životní styl, ve kterém není místo třeba pro alkohol. „Úplně jsem ho ze života nevytěsnil, občas si něco málo dopřeji, ale opravdu jen výjimečně. To takové tučné maso jako bůček, to už ani nevím, jak chutná. To prostě v jídelníčku nemám. Pokud se chci udržet v kondici, musím jíst kvalitní potraviny, hlídat si kalorie a poctivě cvičit,“ shrnuje životní styl kulturista, který svou dobře namakanou postavu využívá i při své práci. Jeho živností je servis gastrozařízení a plynových spotřebičů. „Když máte takový pořádný plynový kotel přemístit z kuchyně do auta, pak do dílny a zpět, mají svaly své opodstatnění,“ směje je Němec. Kromě nekonečného času v posilovnách si znovu našel cestu k motocyklům. Pořídil si totiž choppera. „Je potřeba si najít čas na cvičení, na práci, na rodinu a na další koníčky. Je to o tom si to pořádně zorganizovat. Všechno jde, když se chce,“ potvrzuje staré známé rčení a dodává: „Celoživotně razím heslo, že kulturistika rovná se zdraví, síla, krása. To podle mě stále platí a platit bude. Jak jsem říkal, že mě před čtyřiceti lety zaujala vypracovaná postava jednoho pána, a proto jsem se dal na tento sport. Teď to mohu posoudit z druhé strany. Velkou radost mně udělá, když jdu třeba po městě a mladí lidé se mě ptají, kde se dá získat taková vypracovaná postava, a vyzvídají, jak cvičím a všechno kolem toho. Rád jim poradím,“ těší Jiřího Němce, že za jeho vypracovanou postavou se ohlédnou jak muži, tak i ženy.
Za svou čtyřicetiletou závodní kariéru dosáhl Jiří Němec na spoustu ocenění. Ovšem ze všech medailí a pohárů ho paradoxně těší jen jedno. „Nejvíce si cením toho, že moje jméno figuruje v knize o Uherském Hradišti, která vyšla k 750. výročí jeho založení, a že moji potomci si budou moct o mně v budoucnu přečíst. To je pro mě pocta,“ uzavírá Jiří Němec. RADEK SALAQUARDA

Tagy článku

TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace