Bude papírový zápis o utkání minulostí?

Bude papírový zápis o utkání minulostí?
Foto: sal
Uherské Hradiště Sport 10 / 12 / 2014

„Chystají se změny a tato je jednou z nich,“ říká předseda Okresního fotbalového svazu František Miko

Do konce roku chybí necelý měsíc. Ovšem ten fotbalový 2014 je už minulostí. Boje na fotbalových trávnících utichly v polovině listopadu a opět ožijí koncem března příštího roku. Ale ani během zimní přestávky fotbal úplně spát nebude. Na jarní odvety se budou připravovat jak samotní fotbalisté, funkcionáři, tak i vedení Okresního fotbalového svazu v čele s jeho předsedou Františkem Mikem. O tom, jaký byl ten letošní rok a co nového mohou příznivci kulatého nesmyslu očekávat, přinášíme informace v exkluzivním rozhovoru. Třeba i o chystaných změnách, které plánuje vedení Fotbalové asociace v elektronické evidenci zápisů o utkání.
Elektronický zápis? Jsem na vážkách

Jaký vlastně byl fotbalový rok 2014?
Já si myslím, že dobrý. A to jak po stránce sportovní, tak i ekonomické. Komise OFS nemusely řešit žádný exces, nebo nějaký velký problém. Dále jsem rád, že téměř všechny soutěže jsou velmi vyrovnané, o postup bojují třeba i čtyři týmy. Největší spokojenost je na úseku mládeže, kde se nám dlouhodobě daří navyšovat počty týmů i hráčů. Třeba v přípravkách máme 48 týmů. Za to jsme byli pochváleni přímo od šéfa asociace Pelty.
Než se k uplynulému ročníku vrátíme podrobně, zeptám se na novinky, které se případně chystají.
Zatím se chystají dvě velmi důležité změny. Ta první spočívá v tom, že do konce roku 2016 by se měly oddíly přetransformovat na spolky. Jejich zřizovatelem už by nemělo být Ministerstvo vnitra, jako je tomu teď. Ponovu by měly přecházet pod krajské soudy. V našem případě pod brněnský krajský soud. Oddíly by se na tuto změnu měly pomalu připravovat. Ke všemu jim budeme dávat ještě podrobné komentáře na valné hromadě, která je naplánována na únor příštího roku.
Druhá novinka bude spočívat v čem?
Fotbalová asociace připravila takzvanou revoluci ve fotbale a je to o tom, že bude prakticky centrálně řídit všechny soutěže v republice. Představa je taková, že v každém klubu bude jeden člověk, říkejme mu třeba administrátor, který bude na zápasy chodit s notebookem nebo počítačem a bude chystat elektronický zápis. V něm rozhodčí po skončení utkání vyplní, co se vyplňuje. Po podpisu to administrátor odešle na centrálu do Prahy. Po skončení všech víkendových zápasů v celé republice bude do určité doby vše online na internetu.
Myšlenka sice dobrá, ale jak se na ni díváte?
Fotbalové vedení do toho jde doslova po hlavě. Na Slovensku to už funguje, ale já vím, jaké problémy mám s tím, aby mně všechny kluby nahlásily výsledky po skončení zápasů, moc tomu nevěřím. Žádné zkušební období se neplánuje, vše chtějí naostro spustit od začátku nové sezony v celé republice a ve všech soutěžích.
Pro oddíly tím ale vzniknou náklady, se kterými buďto nepočítají, nebo na ně prostě nemají.
Po technické stránce to má všechno platit asociace. Na nás bude připravit lidi do funkcí administrátorů, kteří budou schopni operativně plnit požadavky z Prahy. Na domácích zápasech bude muset být tento člověk přítomen už od zápasu žáků až po muže. Po utkání pak každý zápis odeslat do centrály.

Podzim byl zajímavý, jaro bude ještě zajímavější

Když se podíváte na to, jak dopadly jednotlivé soutěže, překvapilo vás něco?
Když to vezmu od okresního přeboru, tak se dalo předpokládat, že béčko Dolního Němčí bude hrát na špici. Spolu s ním i Šumice, Slovácko C. Jsem rád, že krok drží i Drslavice a mile překvapil Slavkov a věřím, že i Jarošov ještě neřekl poslední slovo. Trochu mě mrzí, že Traplice, Košíky a Kudlovice hrají na spodu tabulky. Ale věřím, že v jarní části ani jedno z mužstev ohrožených sestupem nesloží zbraně a zabojuje. Každopádně nás čeká zajímavé jaro.
Situace v okresních soutěžích A i B je také pěkně zamotaná.
V áčku si to o postup rozdají fotbalisté Uherského Ostrohu, Polešovic, Mařatic a Kněžpole. Ale tabulka je stejně vyrovnaná jako v přeboru. Stejně vyrovnaná situace je i na chvostu tabulky. Sám jsem zvědavý, jak to dopadne. Béčko je podle mě nejvyrovnanější soutěž na okrese. Tady se vyplatilo, co jsem říkal na začátku, když jsme soutěže rozdělili. Co zápas, to derby, diváci musejí být spokojeni. Hodně vyrovnaná soutěž, na kterou chodí i hodně diváků. Od šestého místa dolů mohou teoreticky všichni sestoupit. Tak je to vyrovnané. Pořád je o co hrát.
A základní třídy?
V základní třídě jsem nadšený z výkonu nováčka soutěže z Velehradu, který se stal štikou soutěže. Spolu s Babicemi hraje o postup. Návštěvy kolem dvou a někdy i tří set diváků na jeho domácích zápasech mluví za vše. Ve skupině B je to také zajímavé. Dva mančafty - Žítková a Přečkovice, které hrály minulý ročník na spodu tabulky, se vyšvihly a hrají o špici. K nim se ještě přidalo béčko Drslavic. Opět velmi zajímavá soutěž. Všechny musím pochválit za výkony, které předvádějí.
A co penalty s odstupem času?
Pro okres to bylo dobré rozhodnutí. Jedním z problémů je i nedostatek kvalifikovaných rozhodčích. Stávalo se nám v nižších soutěžích, že utkání musel řídit rozhodčí z lidu. A kdyby v takovém zápase mělo přijít na penalty, nemuselo by to dopadnout dobře. Co se odehrává na krajské úrovni, nechci komentovat, protože jsem na vlastní oči viděl jenom jedno utkání a tam se zrovna penalty nekopaly, takže nějaké hodnocení spíš až po konci sezony, kdy se to určitě bude rozebírat ze všech stran.
Říkáte, že chybějí rozhodčí, to je ale dlouhodobější problém, nebo ne?
Nebudu zastírat, že nás trápí velký nedostatek kvalifikovaných rozhodčích. Nevím, čím to je, i přes to, že se rozhodčím od letošního ročníku zvedla odměna za odpískaný zápas. Máme do příštího roku velký úkol, abychom získali nové tváře. Tímto chceme oslovit střední školy a chceme udělat školu rozhodčích. Jedna už sice funguje na Brodsku, ale tam jsou spíš mladší, kteří zatím mohou pískat pouze soutěže mládeže.
Na druhou stranu zájem o kvalifikované trenéry je ale stoupající.
Velkým protikladem je výchova nových trenérů. Během posledního trenérského kurzu složilo zkoušku trenérské licence C hned 47 účastníků, což je krásné číslo oproti minulým létům, kdy bývala poloviční účast. Ve spolupráci s 1.FC Slovácko se snažíme udělat kurzy atraktivní a podle ohlasu se nám to daří. Letos jsme měli zájemce až z Olomouce, Zlína, Přerova i Hodonína. Z toho plyne, že od jarní části budeme vyžadovat, aby tito kvalifikovaní trenéři byli opravdu na lavičkách. Jako perličku uvedu, že se přihlásili i dva hráči áčka Slovácka, Tomáš Rada a Jiří Valenta. Ti sice na školení nemuseli, protože každý hráč, který odehraje 100 ligových zápasů, dostane trenérské céčko, přesto neváhali a ráno přišli na přednášky.

Finále poháru opět na prvoligovém stadionu

Fotbalovým vrcholem bylo jistě finále okresního poháru na Městském fotbalovém stadionu v Uh. Hradišti. Bude i příští rok, nebo ho mistrovství Evropy do 21 let odsunulo jinam?
Finále mělo velkou odezvu, všichni byli doslova nadšení. Předběžně jsme se Slováckem domluveni, že pokud finále uděláme v květnu, tak by neměl být problém.
Takže ještě než na nový trávník vyběhnou budoucí světové hvězdy, budou po něm běhat ty okresní?
(smích) Tak nějak by to mělo být. Možnost vyzkoušet si zrekonstruovaný stadion, který bude chvíli po nich hostit fotbalisty Itálie, Anglie, Portugalska a Švédska, bude o to větším zážitkem.

Na závěr bych chtěl všem fotbalistům, fanouškům a jejich rodinám popřát krásné letošní Vánoce a v novém roce hodně sportovních a  pracovních úspěchů, pevné zdraví a pevné nervy.


Tagy článku

TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace