Cena Miroslava Valenty pro trenéra Jiřího Zerzáně

Cena Miroslava Valenty pro trenéra Jiřího Zerzáně
Uherské Hradiště Sport 10 / 03 / 2012

K vyhlašování nejlepších sportovců okresu už neodmyslitelně patří i udělování speciálního ocenění za celoživotní přínos ve sportu. Odborná komise složená ze zástupců města Uherského Hradiště v čele se starostou Květoslavem Tichavským a slováckého týdeníku DOBRÝ DEN S KURÝREM i letos pečlivě vybírala z několika kandidátů. Letošním laureátem Ceny Miroslava Valenty seniora se stal Jiří Zerzáň.
Poklidný život penzisty, který by jen seděl u televize a případně pouze vyrazil na procházku, rozhodně nevede házenkářská legenda Jiří Zerzáň. Letošní sedmdesátník se totiž pustil do rozsáhlé rekonstrukce domu, v němž bydlí, aktivně navštěvuje sportoviště a už se těší na zahrádku, na kterou dřív neměl příliš času.
Je to již pár let, co jste se vytratil z aktivního sportovního dění, čemu se vlastně věnujete nyní?
Opravuji barák (se smíchem). Bydlím v něm od roku 1975 a za celou dobu jsem neměl nikdy pořádně čas se mu věnovat. To se s odchodem do penze změnilo, a tak dělám opravdu generální opravu. Hodně mi při tom pomáhá má rodina.
Hodně penzistů se věnuje i zahrádkám, lákají i vás?
Ta naše je hodně zanedbaná, za to si sypu popel na hlavu. Dřív se o ni starala kvůli mému pracovnímu vytížení výhradně manželka, ale bylo toho na ni příliš a na zahrádce  to bylo znát. Jakmile vyjde sluníčko, už se těším, jak se do toho pustím.
Nevěřím, že byste si nenašel čas i na sport. Vyrážíte na sportoviště?
Sport je moje srdeční záležitost, a tak bez něj nedokáži žít. Jezdím třeba na házenou do Veselí a do Zlína, na fotbal chodím tady v Hradišti, ale   jezdím i jinam. Byl jsem třeba v Novém Městě na Moravě na závodech světového poháru v biatlonu a byl jsem doslova uchvácen.
V biatlonu? Až dosud jsem si váš vždy přiřazoval spíše ke kolektivním sportům ...
Mám rád v podstatě skoro všechny sporty, ale abych se přiznal, tak biatlon mi učaroval opravdu hodně. Je neuvěřitelné, jak v takových závodech rozhoduje každá chybička. Je to velmi náročný sport a divácky velmi atraktivní. Byl to opravdu vynikající zážitek! Pokud budu mít možnost, určitě se na biatlon pojedu ještě podívat.
Když už jsme u individuálního sportu, sledoval jste úspěchy českých tenistů?
Tenis samozřejmě sleduji také. Je vynikající, co čeští tenisté dokázali, ať již v Davis Cupu nebo ve Fed cupu. Kvitová měla vynikající sezonu a nevím, jestli není již přetažená, když odřekla turnaj v Dubaji. Bedlivě sleduji samozřejmě i Berdycha. Krom našich je mým favoritem Federer. Z individuálních sportů sleduji i lyžování a skoky na lyžích. Abych řekl pravdu, tak úplně přesně nevím, co se děje se Záhrobskou, naopak Slovinec Kiš je stále vynikající. Ve skokanech mne potěšily výkony Koudelky. Konečně máme po letech opět skokana světové úrovně.
Vraťme se ale ještě k házené, kde jste vyhlášeným expertem. Jak vidíte letošní složení play - off, ze kterého vzejde nový český mistr házenkářek?
Podle mne je to jasné. Určitě tam postoupí Veselí a Poruba, s velmi vysokou pravděpodobností i Písek a podle všeho i Zlín. Musím se přiznat, že největším zklamáním je pro mne Most. Je to tým, který má velmi silnou sestavu, plnou halu diváků i ekonomické zázemí, a přesto zřejmě do play-off nepostoupí. Pokud bych měl odhadovat konečné pořadí, tak jsem přesvědčen, že pokud se Veselí nezraní nějaká z klíčových hráček, tak obhájí titul. Je tam zkušený tým a trenér Sabadka je vynikající stratég.
Fotbalové Slovácko ovšem možná bude řešit problémy jiného druhu ...
Bohužel. Po podzimu jsem byl nadšený ze zisku bodů a viděl to velmi pozitivně. Pak však přišlo jaro a ukázalo se, že místo, aby se celek pohyboval v poklidném středu tabulku, může mu hrozit boj o záchranu. Snad se dá klub dohromady a kluci nespadnou, to by byla obrovská škoda. Držím fotbalistům palce, a to už i kvůli zesnulému Mirku Valentovi, se kterým jsme byli velcí přátelé a pro něhož to byla srdeční záležitost.
Vidím, že o sportu máte pořád výborný přehled. Je vůbec nějaký, který vás takříkajíc nechytil?

Budete se asi divit, ale moc mne nebere hokej a mužská házená. Samozřejmě, sleduji vždy závěr mistrovství světa, ale rozhodně víc se těším na fotbalové Euro. Co se týče mužské házené, tak sice fandím Jíchovi, který opět prokázal druhým místem na světě, že je pan házenkář, ale z vystoupení národního týmu na evropském šampionátu jsem byl hodně zklamán.
Bavili jsme se prakticky jen o sportu, zajímáte se třeba i o kulturu?
Musím se přiznat, že pro mne je sport mnohem víc než kultura, ale na druhou stranu se nevyhýbám úplně ani divadlu. V dubnu pojedu do Prahy na Bídníky, tak jsem již nyní na to zvědavý.

autor: HYNEK ZDENĚK

Tagy článku

TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace