Češi to dokázali

Sport 02 / 05 / 2011

Češi si otevřeli brány na amatérské mistrovství Evropy v Portugalsku! Po úvodní plichtě s Maďarskem rozstříleli Chorvatsko 4:1 a v rozhodující bitvě o postup udolali Litvu 1:0, když se pod postupový gól podepsal střídající Tomáš Stojaspal, útočník Dolního Němčí.
Česko - Chorvatsko 4:1 (2:0)
Amatérský národní tým, který reprezentuje výběr Zlínského kraje pod vedením kouče Petra Zapletala, na soupeře vletěl jako uragán a už v šesté  minutě otevřel skóre Lukáš. Ze studené sprchy se Chorvaté už nevzpamatovali a jejich naděje navíc zmrazil Andačič, který po čtvrt hodině hry uviděl v rukou sudího Vinčiče červenou kartu. Druhý úder Balkáncům zasadil krátce před odchodem do kabin brodský Vrága. Po obrátce sice hosté zásluhou střídajícího Jakovčeviče v 69. minutě snížili, ale jejich odpor definitivně zlomil pět minut před koncem Huťka. Čtvrtý gól pak přidal ve druhé minutě nastavení Valášek.
Česko - Litva 1:0 (0:0)
Matematika byla před soubojem jasná. Jelikož Litvě spadlo do klína kontumační vítězství nad Chorvatskem, jehož dres oblékl neoprávněně Njire, stačila jí k postupu remíza. Češi potřebovali nutně vyhrát. A tak se od začátku odvíjela úporná „šachová“ partie, v níž nikdo nechtěl udělat osudovou chybu. Rozhodující okamžik přišel zřejmě už ve 37. minutě, kdy se zranil Žourek a kouč Zapletal na hřiště poslal dolněmčanského Tomáše Stojaspala. A třiadvacetiletý forvard po čtrnácti minutách nasměroval českou loď do Bragy.
ČESKO: Krajča - Zábojník, Vrága, Huťka, Matějka - Žourek (37. Stojaspal), Školník (85. Beňo), Daněk, Valášek - Lukáš, Maléř (46. Kraváček).