ČSK přivedl legendu, drží český primát

ČSK přivedl legendu, drží český primát
Foto: archiv  /  Rodačka ze Šumic má na kontě 45 reprezentačních startů.
Uherský Brod Sport 05 / 10 / 2023

Ani věk ji nezastaví! Fotbalistka Marie Wasner zažila comeback v pětapadesáti letech a navíc jej okořenila gólem do sítě Vyškova, kterým nasměřovala ČSK Uherský Brod k historicky první výhře ve třetí lize. U týmu přitom přijala roli asistentky trenéra.

„Všechno se seběhlo velmi rychle. Když nabídka přišla, neváhala jsem. V klubu jsem už v minulosti působila jako hráčka, nešla jsem do cizího prostředí. Vždycky jsem navíc chtěla předávat zkušenosti mladým,“ svěřila se Wasner, za svobodna Tlachová. Ani v pokročilém fotbalovém věku není jen hráčkou do počtu. V roce 1988 ostatně startovala za Československo na světovém šampionátu v Číně a proti Japonsku nahrávala na oba góly (2:1).

Ve Vyškově přitom neměla původně do hry zasáhnout. „Slíbila jsem, že pomůžu na lavičce, o hraní nepadlo ani slovo. Ale znáte to. Stav byl bezgólový a mě začaly svrbět nohy. Nakonec jsem naskočila na pár minut, vsítila úvodní branku a nasměrovala holky k vítězství,“ usmívá se Wasner, dlouholetá opora pražské Slavie, které už nikdo neodpáře jedno prvenství. Stala se totiž první českou fotbalistkou v německé Bundeslize. Na západ zamířila legálně v pětadvaceti letech právě z Edenu, když získala angažmá v prvoligovém TSV Battenberg. Až po ní si prestižní soutěž vyzkoušela třeba Pavlína Ščasná v Bayernu Mnichov. „Zahraniční štace vás zocelí a připraví do života. I když jsem byla odkázána sama na sebe, nikdy jsem nepřemýšlela, že to zabalím. Touha něco dokázat byla vždy silnější. Ale někdy to opravdu nebylo vůbec jednoduché,“ vzpomíná na začátky v zahraniční Wasner, která následně zamířila do Norimberku, kde zároveň trénovala a ještě zastávala roli kustoda u „áčka“ mužů. „Chystala jsem kabinu a dresy pro takové kapacity, jako byl gólman Andreas Köpke nebo krajani David Jarolím, Marek Nikl a Pavel David. Tým vedl trenér Klaus Augenthaler, mistr světa z roku 1990. Byla to pohádka a odměna za všechno, co jsem fotbalu obětovala,“ vzpomíná rodačka ze Šumic, která má na kontě 45 reprezentačních startů.

Z Norimberku přestoupila do SC Limburgerhof, kde se seznámila s budoucím manželem - prezidentem klubu Horstem Jürgenem Wasnerem. Dnes žijí společně v Šumicích.

autor: sch, ceh

Tagy článku

TOPlist