Čtvrt století mezi střídačkami

Čtvrt století mezi střídačkami
Foto: sal
Uherské Hradiště Sport 18 / 05 / 2019

Dvaadvacet let patří neodmyslitelně ke každému domácímu utkání. Příští sobotu se v ligové derniéře s Karvinou postaví mezi střídačky naposledy. Hlavní pořadatel Petr Lancouch odchází do zaslouženého důchodu.
Petře, téměř čtvrtstoletí s fotbalem, to je už pořádný kus života. Nebude vám ligové Slovácko chybět?
Ze začátku určitě, ale věk nezastavíte a se silami a zdravím je už potřeba zacházet opatrně. Na fotbal budu chodit i nadále, ale čas už budu rozdělovat spravedlivěji ke své manželce, která mě těch dvaadvacet let podporovala a vlastně každý víkend musela respektovat moji práci v klubu. Vedle áčka jsem dělal hlavního pořadatele i na zápasech béčka, zpočátku všech mládežnických týmů. To jsou desítky a desítky víkendů a stovky a stovky zápasů.
Jak jste se vůbec k fotbalu a takové významné funkci dostal?
V roce 1997 jsem nastoupil do společnosti SYNOT jako správce a Miroslav Valenta senior mě hned zapojil do fotbalu. Začínal jsem ve druhé lize jako asistent hlavního pořadatele, ale po pár zápasech jsem začal plnit funkci hlavního pořadatele a po roce přišel náš postup do nejvyšší soutěže. Dnes patříme s plzeňským kolegou k nejdéle sloužícím hlavním pořadatelům v nejvyšší soutěži.
Hlavní pořadatel je jednou z nejdůležitějších součástí ligového utkání, která je ale téměř neviditelná. Co je vlastně vaší náplní práce?
Už od rána si připravuji věci k samotnému utkání. Hodiny před utkáním jsem na stadionu a dvě a půl hodiny před začátkem přijíždějí delegáti i rozhodčí, od té doby jsem jim vlastně k dispozici a řešíme spoustu organizačních povinností. Pyrotechnickou prohlídku stadionu, brífink s vedoucími týmů, delegáty, čtvrtým rozhodčím, zástupci policie, bezpečnostní agentury. Po brífinku následuje obhlídka stadionu s technickým delegátem s kontrolou prohlídek u vstupů a dalších bezpečnostních opatření.
Máte čas být vůbec při utkání nervózní a držet palce našim hráčům?
Nervozita je i po těch dvaceti letech. Hlavně před samotným utkáním. Jak to všecno začne, tak na nervozitu není čas.
Zápas pro vás asi neskončí hvizdem rozhodčího...
To samozřejmě ne. Po zápase musí všichni diváci bezpečně opustit stadion, rozhodčí s delegáty vypisují zápisy a protokoly. Především ten od technického delegáta je pro náš klub po pořadatelské stránce klíčový. Delegáti do něj zapisují každé - i drobné - neslušné skandování, jestli hlasatel hned reaguje, samozřejmě použití pyrotechniky a další detaily, jejichž porušení následně řeší disciplinární komise.
Vzpomenete si, kdy vám bylo v pozici hlavního pořadatele nejhůře? Kdy jste řešil nejsložitější rozhodnutí?
Od mého rozhodnutí závisí kolikrát osud průběhu celého utkání, proto je mnohdy těžké vybrat nejsprávnější řešení. Těžko se třeba rozhoduje o zákroku hasičů v sektoru, který není uzavřený a je v něm na třináct stovek baníkovců. Musíte v takových chvílích postupovat velice citlivě, aby se celá masa fanoušků nedala do nekontrolovaného pohybu. Složité situace jsme řešili i na Širůchu, který byl z hlediska bezpečnosti náročnější. Pamatuji si zápas se Zbrojovkou Brno, kdy rozvášnění fanoušci rozbili svůj vyhrazený sektor, rozebrali stánek s občerstvením, který měl tehdy pan Kolek, a dostali se až do blízkosti našich fanoušků na protější straně. Tehdy musela zasáhnout policie a situaci uklidňovat před oběma tábory fanoušků i hlavní rozhodčí Pavlín Jirků.
Na druhou stranu jste za těch dvaadvacet let poznal celé generace českých fotbalistů. Kteří vám utkvěli v hlavě?

Těch jmen byla celá spousta. Pamatuji mladičkého Tomáše Rosického na Širůchu anebo Milana Baroše, který po utkání s Baníkem nesl míč ze hřiště a místo toho, aby mně jej vrátil, tak jej kopl do sektoru baníkovců a ti jej samozřejmě zničili.
Po celou dobu jste součástí našeho klubu a před očima vám rostli naši odchovanci nebo kabinou procházely fotbalové osobnosti. Přirostl vám někdo k srdci?
Potkával jsem se s kluky každý den, takže nemohu říci, že by jeden či dva vyloženě přirostli k srdci a ostatní ne. Měl jsem je rád všechny a se všemi jsem měl perfektní vztah. Samozřejmě v každé generaci byly výrazné osobnosti kabiny.
Podobně to bylo i s trenéry?
Zrovna nedávno jsem si v hlavě počítal, kolik jsem jich u nás v klubu zažil. Napočítal jsem jich devatenáct! Máte pravdu, že je to podobně jako s hráči. S trenéry jsem měl navíc i pracovní vztah. Řešili jsme spolu stavy hracích i tréninkových ploch. Samozřejmě každý by nejraději trénoval pořád na hlavním hřišti, ale to by bylo za pár tréninků zničené. Vždycky jsme ale kompromis našli.
Vedle fotbalu jsou vaší další vášní ryby. Zlanařil jste někoho k rybaření?
Zlanařil je silné slovo, ale na ryby jsme chodili s Honzou Nezmarem. Dnes se dal na rybaření Petr Reinberk, rybářem se stal i Pavel Němčický...
Hlásí se k vám bývalí hráči či trenéři, když na Slovácko přijedou?
Dá se říci, že všichni. Když tu byl s reprezentací Karel Jarolím, tak jsme vzpomínali na jeho společné působení na Slovácku. S Karlem jsme si třeba byli hodně blízcí. Povykládáme si třeba i s hráči, co působili na Slovácku krátce. Napadá mě teď třeba Dan Kolář...
 

Tagy článku

TOPlist