Čtvrté místo je jako placka, září nevidomá Křiváčková

Čtvrté místo je jako placka, září nevidomá Křiváčková
Foto: sal
Uherské Hradiště Sport 03 / 07 / 2014

I když Heleně Křiváčkové o prsa unikl bronz, ze Švédska odjížděla s pocity vítězky. Nepopulární „brambory“ totiž vykopala na jubilejním desátém ročníku Haninge Open, mezinárodním turnaji ve stolním tenisu pro nevidomé a slabozraké, tzv. showdownu. „Turnaj přilákal kompletní evropskou špičku, čtvrté místo je pro mě největší úspěch osmnáctileté kariéry,“ svěřila se nevidomá sportovkyně z Uherského Hradiště.
Kousek od Stockholmu bojovalo o cennou trofej dvacet žen z deseti zemí, které pořadatelé rozdělili do pěti skupin. Brány play off odemkly vždy jen nejlepší dvě. „Do Haninge jezdím od samého začátku. Při premiéře jsem vybojovala stříbro, ale to byla podstatně slabší konkurence,“ vzpomíná Křiváčková, která bez větších problémů postoupila do vyřazovacích bojů. Ve čtvrtfinále narazila na Sabrinne z Francie, které se loni dvakrát poklonila na turnajích v Holandsku. Odveta však byla sladká. Po výhře 3:1 byla jedno vítězství od medaile… „Bohužel proti soupeřkám z Polska a Německa už jsem neměla šanci, hrály jako stroj. Všechny tři sety měly vždy jednoznačný průběh,“ uznala sportovně Křiváčková. O zklamání přesto nehovoří. „Kdepak. Čtvrté místo je pro mě stejně cenné jako placka, navíc mě vyhlásili jako překvapení turnaje. Je to obrovský úspěch, kterému stále ještě nemůžu uvěřit,“ svěřila se třiapadesátiletá sportovkyně, která má na kontě čtyři tituly mistryně republiky! Poslední získala loni, v listopadu ji tak čeká obhajoba.
Jejím dalším výrazným úspěchem je šesté místo na Top twelve v italském Miláně, kde se představilo 12 nejlepších hráček starého kontinentu! Jelikož po úspěchu ve Švédsku poskočila z 16. na 10. místo, přiblížila se opětovné účasti Top „12“, které letos uvidí Dánsko.
Vrcholem letošního roku je srpnové mistrovství Evropy ve Švédsku. Křiváčková však s největší pravděpodobností účast oželí… „Bohužel, startovné a doprava pro mě a doprovod přijde na čtyřicet tisíc korun, což už je příliš. Showdown mám moc ráda, za léta hraní jsem do něj investovala nemalé prostředky, ale i velké moře má své břehy. To dám peníze raději vnoučatům,“ vysvětlila dvojnásobná babička, které zajistí cestu do Skandinávie jedině sponzoři. „I když platí, že naděje umírá poslední, moc tomu nevěřím. Ale třeba se někdo najde,“ obrací se na podnikatelskou obec Křiváčková.

Showdown je hra pro dva nebo čtyři hráče, kteří se snaží vstřelit gól do soupeřovy branky. Často je nazýván aplikovaným stolním tenisem pro nevidomé a zrakově postižené. Hráči mají na očích neprůhledné brýle, aby měli stejné podmínky. Míček, ve kterém chrastí olověné kuličky, se posílá po hracím stole podlouhlou dřevěnou nebo laminátovou pálkou. Ke hře je nutné absolutní ticho.

autor: PETR ČECH

Tagy článku

TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace