Debut v jednatřiceti

Debut v jednatřiceti
Foto: sal
Uherské Hradiště Sport 21 / 09 / 2019

Pětadvacet let čekal na svůj debut mezi třemi ligovými tyčemi jednatřicetiletý gólman Radek Porcal, který přišel před sezónou z druholigového Varnsdorfu krýt záda Matouši Trmalovi. Do základní sestavy se dostal pro utkání s úřadujícím mistrem a účastníkem Ligy mistrů pražskou Slavií, která jej nešetřila od úvodních minut.
Do ligové brány ses postavil po osmi ligových kolech. Kdy ses dozvěděl, že budeš čelit mistrovskému útoku a trenér Svědík ti dá první ligovou šanci?
Dozvěděl jsem se to vlastně až na předzápasovém tréninku, před odjezdem do Prahy. V první chvíli jsem měl trochu obavy, co to se mnou udělá, ale spal jsem úplně v klidu. Je ale pravda, že jsem do ligy padnul rovnýma nohama.
Necítil jsi před zápasem nervozitu?
Možná chvilinku. Pět minut. Čekal jsem ale, že to bude horší. Když pak vidíte plné tribuny, cítíte atmosféru... Jedním slovem nádhera.
Dosavadní průběh ligové sezóny jsi sledoval z lavičky. Chytal jsi ale za třetiligové béčko, takže jsi necítil nerozehranost?
Vedle zápasů za béčko jsem chytal i pohárový zápas na Vrchovině, takže rozchytaný jsem byl dostatečně.
Přece jen ale premiéra v Edenu, před skoro zaplněným hledištěm. To musel být velký zážitek.
Říkal jsem to i v pozápasových rozhovorech do televize. Byl to skutečný křest ohněm.
V bráně ses určitě nenudil a na nedostatek práce sis nemohl stěžovat...
Popravdě řečeno, čekal jsem, že to tak nějak bude vypadat a že si zachytám.
Inkasoval jsi tři branky, ale řadě dalších jsi zabránil. Dalo se s těmi třemi góly vůbec něco dělat?
Těžko říci. Možná si trochu vyčítám ten třetí. Provodova střela podletěla tuším pod Standou Hofmannem a já na ni už nestačil zareagovat.
Už jsi v brankářsky zralém věku. Bereš start v Edenu i jako odměnu za celou svoji kariéru?
Určitě to je odměna. Na premiérový start jsem čekal pětadvacet let a snažil se tvrdě trénovat. Dočkal jsem se toho sice v jednatřiceti, ale beru to opravdu jako odměnu. Samozřejmě, že na takový zápas do smrti nezapomenu.
Překvapilo tě, že trenér den před zápasem ukázal na tebe?
Nemůžu říci, že překvapilo, vždyť proto fotbal dělám. Je to moje práce a dělám ji proto, abych chytal a chytal na co možná nejvyšší úrovni.
Chtěli jste v zápase překvapit Slavii stejně, jako se vám to povedlo na Spartě i v Plzni?
Na Slavii jsme jednoduše neměli. Fotbalově je jinde jak všechna ostatní česká mužstva. Byl to hodně těžký zápas. Vůbec nevím, jestli jsme se dostali k ohrožení jejich brány. Snad jsme ani neměli pořádnou střelu na bránu.
Slavia se dostávala do šancí hned od úvodního hvizdu. Byl to velký nápor?
Popravdě to byl velký cvrkot hned od začátku. Lítalo to zleva i zprava, zvonily mně tam tyče, břevna... Já jsem si ale zápas užil.
Přestože Slavia měla několik vyložených šancí, branky jste nakonec inkasovali po zbytečných chybách a Slavii jste je nabídli na podnose.

Takové góly mrzí. Oni šance měli, ale ty branky jsme jim jednoduše darovali. Při první brance nám míč propadl až na malé vápno a Hušbauer tam byl sám. Při druhé brance jsem vyrazil střelu, Paťa Šimko špatně trefil míč a Coufal to dorazil do prázdné brány... Možná kdybychom drželi delší čas bezbrankový výsledek, tak by možná Slavia trochu znervozněla, ale když vezmu její aktuální formu, tak si to moc nemyslím.
Šli jste do utkání se stejnou taktikou, jakou jste měli vymyšlenou na Spartu i Plzeň?
Taktiku jsme měli podobnou, ale tentokrát to prostě nešlo.
Ve druhém poločase se vaše hra zlepšila. Měli jste častěji míč na kopačkách a dostávali jste se i do náznaku šancí. Byl v kabině velký křik?
Důrazná domluva tam byla. Ve druhé půli jsme se opravdu zlepšili. Řekli jsme si, že se pokusíme vstřelit branku aspoň ze standardky a tím se dostat zpět do zápasu. Ve druhé půli jsme se už tolik nebáli, snažili se víc hrát, kombinovat, ale Slavia má prostě silný tým a celý zápas byl opravdu těžký.
Dá se tedy říci, že Slavia je v porovnání se Spartou či Plzní ještě o patro výše?

Sice jsem na Spartě ani v Plzni na hřišti nebyl, ale jen z pohledu z lavičky bych skutečně řekl, že je Slavia momentálně o patro výše. 

Tagy článku

TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace