Delinka všem vytřela zrak

Delinka všem vytřela zrak
Foto: sal
Staré Město Sport 26 / 09 / 2015

Stáj ze Starého Města sklízí na dostizích velké úspěchy

Dvě dostihové stáje, dvě majitelky, ale jedna velká společná radost. Postarala se o ni pětiletá klisna Delight My Fire, která o víkendu zazářila v Polsku na Velké wroclavské, což je druhý nejvýznamnější evropský dostih po Velké pardubické.  
Dostihová stáj Pod Buchlovem majitelky Jany Preclíkové a dostihová stáj U krále Matyáše její dcery Ireny Uhlířové má tak pořádný důvod k oslavě. Úspěch stáje ze Slovácka na jednom z prestižních evropských dostihů podtrhuje fakt, že před třemi lety o Delinku, jak jí dnes majitelka říká, neměl na dražbě ve Francii nikdo zájem. „Z koně, který byl na začátku outsider, jsme vychovali špičkové závodníka, který jenom v letošním roce z pěti startů přetavil tři ve vítězství,“ říká Irena Uhlířová, kterou tenkrát na Delince zaujala její velikost. Vypadala jako hřebec. „Už tehdy mi něco říkalo, že má velký potenciál. Těžko se to vysvětluje, ale mám na dobré koně jak se říká čuch,“ dodává k jejímu výběru. Ze začátku její výsledky sice nebyly nejlepší, ale bylo jen otázkou času, kdy se naplno projeví. „Má ráda dlouhé tratě a právě wroclavský dostih byl na pět tisíc metrů, což je pro pětiletého koně dost dlouhá trasa, ale podle trenéra Radima Bodláka zvládne i dvojnásobnou délku,“ doplňuje Jana Preclíková.
Velká wroclavská patří k obtížnějším, její součástí je i několik těžkých skoků, včetně tribunního, který se skáče obdobně jako pardubický Taxis pouze jednou za rok právě v jihozápadním Polsku. „Delinka byla před dostihem úplně v pohodě. Ona je vlastně pořád v pohodě, během tréninku přibrala třicet kilo, což u koní, kteří se chystají na dostihy, není obvyklé. I trenér měl obavy, co to s ní udělá, když bude mít o třicet kilo víc, ale jak bylo vidět, neudělalo to s ní nic,“ směje se šťastná majitelka. Dalším hendikepem mohl být i fakt, že jako klisna běžela mezi hřebci a valachy. Ale ani to při samotném závodě nehrálo roli.
Delight My Fire prostě vyhrála způsobem start-cíl. „Pro nás to byly infarktové stavy. V cíli jsme řvaly a povzbuzovaly, a když proběhla jako první, začaly jsme brečet,“ říkají obě ženy společně. „Celý závod vedla, ale před koncem se na ni po posledních překážkách začali soupeři dotahovat, trochu jsem měla obavy, aby závěr nevypustila, ale ona to prostě neumí, bojuje až do konce,“ usmívá se Irena Uhlířová.  
Letošní sezona pro Delight My Fire nezačala zrovna nejlépe, hned první dostih nedokončila. Ve druhém si ve Wroclavi přijela pro druhé místo a z následných tří dostihů už odcházela jako vítězka. Všechny tři postupně vyhrála v polské Wroclavi, včetně zatím posledního, který ji vynesl v žebříčku pětiletých a starších překážkových koní na třetí místo z 628 koní podle letošního zisku. „Drahý kůň ještě neznamená kvalitní. O to je i toto umístění pro nás cennější,“ uzavírá Irena Uhlířová.

Tagy článku

TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace