Desítky hodin práce zmizí za dvě minuty

Desítky hodin práce zmizí za dvě minuty
Foto: sal
Uherské Hradiště Sport 15 / 07 / 2019

Sektor B3. Bašta fotbalových fanoušků 1.FC Slovácko při domácích zápasech, odkud přichází největší podpora jak hlasová, tak i vizuální. Ovšem vymyslet na vybraná domácí utkání nová chorea tak, aby se líbila a podpořila fotbalisty, není úplně snadná věc. Co na první pohled vypadá jednoduše, určitě tak lehké není. Vždy se schází pár fandů, kteří vymyslí a poté realizují jednotlivá díla. Jedním z nevelké skupinky, která stojí za těmito projekty, je ten, jehož přezdívka je Riedlss. A právě Riedlss poodhalil, jak se vlastně fanoušci na jednotlivá utkání připravují.

Prvoligoví fotbalisté už mají přípravu na novou sezonu za sebou, teď už je čekají jen ostré zápasy. Dá se říct, že něco podobného mají za sebou i fanoušci Slovácka?
Řekl bych, že fanoušci žádnou přestávku mezi sezonami prakticky nemají. Pořád se něco děje. Do toho navštěvujeme i přátelská utkání v rámci soustředění. Např. letos jsme si udělali výlet na Slovinsko. A když zrovna nefandíme, tak pracujeme na suvenýrech nebo tvoříme grafiku např. nových vlajek. Co stojí za poznámku a o čem určitě víte, je to, že proběhla změna interiéru útrob stadionu nebo polep nového autobusu Slovácka. I tyto věci jsou rukopisem jednoho z aktivních fanoušků Slovácka. Někdo se stará o webovky, někdo o Facebook nebo třeba chod fanshopu Slovácka. Je dost aktivit, které nejdou vidět, ale stojí za nimi právě fanoušci.
Na stadionu je tou nejviditelnější podporou choreo, které se vždy rozprostře nad celým sektorem. Jak vlastně vzniká?
Hlavní je nápad, ten se odvíjí od toho, jaký soupeř nás čeká. Pak už je to práce pro našeho grafika a poté se jde na samotnou realizaci. Jedná se doslova o slátaninu papíru, igelitu a lepicích pásek, kde je hlavní náplní malování.
Dát to vše dohromady, to musíte mít docela velký prostor?
Máme speciální místo, kde choreo vzniká. Velikost chorea se snažíme přizpůsobovat velikosti našeho sektoru, který je asi 14 x 14 metrů. Finální fáze probíhá většinou v tělocvičně nebo venku, přičemž kontrolujeme, zda je vše v pořádku a bez chyb.
Jednotlivé motivy se asi neopakují, ale je nejspíš rozdíl dělat choreo na zápas se Zlínem a třeba Příbramí.
To určitě ano. V choreích se snažíme reagovat buď na aktuální dění v klubu i kolem něj nebo na témata z fanouškovského světa. Obsah se u nás sice točí kolem stejných motivů jako Slovácko, Morava a folklor, ale vždy se snažíme držet si originalitu a neopakovat se. Navíc nejde velká chorea dělat na každý zápas, takže se soustředíme na ty atraktivní a hlavně na to, kolik zbude sil.
Předpokládám, že výroba takového chorea není levná záležitost.
Určitě není, ale není to pro nás ten hlavní problém. Nejdůležitější je, že nás to musí bavit. Nejde nikoho nutit, aby nám pomáhal. Pro nás všechny jsou aktivity koníčkem. Když si vezmete, že nad tím strávíme desítky hodin práce a za pár minut je po všem... To vás prostě musí bavit. Hlavně musíme mít vše zdokumentováno.
Vymýšlíte chorea i na venkovní zápasy?
Ne, spíše se jedná o výjimku. V loňské sezoně jsme měli choreo v Příbrami, v nadstavbě pak na Bohemce, kde se fakt povedlo, včetně modrých pláštěnek, které pomohly od deště.
V druhém domácím zápase čeká na Slovácko Zlín. To už se v hlavě asi něco rodí?
(smích) Ano, nápady už jsou.
Získáváte po zápase i ohlasy na jednotlivá chorea?
Spíš nás těší, že spousta lidí sdílí fotky naší práce třeba na sociálních sítích. O to nám jde, aby to vidělo co nejvíce lidí z fanouškovského prostředí. Když pak uvidíte naše chorea na fanouškovských a zahraničních webech, řeknete si: asi to děláme dobře a dokážeme tak konkurovat daleko početnějším fanklubům u nás, ale i mimo Česko.

Tagy článku

TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace