Dnes Slovácko přivítá českého mistra

Dnes Slovácko přivítá českého mistra
Uherské Hradiště Sport 22 / 03 / 2010

Televizní dohrávka se Slavií má být dalším fotbalovým svátkem

Nad tím, kdo je v tomto utkání favoritem, není nutné dlouho přemýšlet. Věhlas soupeře, postavení v tabulce i výsledky posledních zápasů hovoří jasně pro tým vedený bývalým trenérem tehdejšího Synotu, Karlem Jarolímem.
Pozitivně nevyznívá ani pohled do historie, ačkoli s ohledem na kvality soupeře je celková statistika veskrze pozitivní. Slovácko se se svým dnešním soupeřem střetlo v první lize celkem patnáctkrát a pouze třikrát dokázalo vyhrát, zato ale hned sedmkrát remizovalo.
V domácím prostředí pak Slovácko Slavii podlehlo pouze jedinkrát, čtyřikrát remizovalo a dvakrát zvítězilo. A právě domácí prostředí by mohlo kvalitu soupeře vyvažovat. Hnáno naplněnými ochozy, které hráče vybičovaly k bojovnému výkonu, Slovácko totiž vždy umělo doma favority minimálně potrápit a nejednou připravit o body. V posledním domácím zápase, to ještě jako účastník druhé ligy, Slavii právě pod Mazurovým vedením vyprovodilo z domácího poháru.
Slovácko je zatím, co se návštěvnosti domácích zápasů týče, na špici, a právě zápasy proti českým top týmům jsou důvodem, proč se první liga na Slovácko vracela. Paradoxně to ale není Slavia, která v lize táhne lidi na Městský stadion Miroslava Valenty. Plno s tímto soupeřem bylo pouze na odvetný semifinálový zápas loňského poháru, jinak je ligové maximum 5 810 diváků.
Zajímavostí soubojů mezi Slavií a Slováckem je, že doposud první i poslední branka, která padla ve vzájemných duelech, padla z kopaček hráčů Slovácka, a to do vlastní sítě. První má na svědomí současná ikona klubu Pavel Němčický, poslední pak mladá naděje Lukáš Kubáň. Ten uzavřel gólový účet posledního duelu, hraného vloni v srpnu v Praze, na 0:3.

Vzájemné  ligové zápasy mezi Slováckem a Slavií
Domácí statistika: 7 zápasů 2 - 4 - 1 8:6
Celková statistika: 15 zápasů 3 - 7 - 5 10:16

Předpokládaná sestava:
Filipko - Kuncl, Němčický, Košút, Kubáň - Fujerik, Abrahám, Zelenka, Cleber - Nestoroski, Švancara.


Mazura: Musíme být efektivní
Slovácko na jaře tápe. Jediný bod po třech zápasech je pro zachraňující se celek hodně málo, i když dva zápasy odehrálo na hřištích soupeřů. „V naší situaci musíme bodovat, a je jedno, jestli je to doma, nebo venku,“ říká domácí trenér Josef Mazura.
Co mu k tomu může pomoci, je vyšší efektivita v zakončení. To je totiž věc, která momentálně trápí domácího lodivoda asi ze všeho nejvíc. „Dříve jsme si vypracovali více šancí a některé z nich proměnili, v současné době musíme být v tomto směru efektivnější. Když se dokážeme do šance dostat, měla by skončit brankou,“ přeje si.
Poslední zápas se Střížkovem se pro Slovácko vyvíjel dobře a hosté na prázdném Strahově už od osmé minuty vedli, zápas ale bohužel skončil pouze remízou. „Na Strahově se hraje opravdu špatně. Postrádá fotbalovou atmosféru, není tam moc kvalitní prostředí, trávník, a když navíc hrají dva týmy namočené do boje o záchranu, moc dobrou podívanou to neslibuje,“ komentoval okolnosti minulého zápasu trenér Slovácka. Ten vidí problém svého týmu mimo jiné v nepovedeném úvodu soutěže a ve šrámech na psychice týmu, které na hráčích první tři zápasy zanechaly. „Psychika dělá docela velkou část výkonu hráče, a proto se snažíme s hráči pracovat i po této stránce. Máme tady kvalitní fotbalisty a v minulosti jsme ukázali, že hrát fotbal umíme, a prezentovali jsme se jinými výkony. A právě na tyto výkony se budeme snažit navázat,“ slibuje kouč. Ten by byl rád, kdyby vyběhli jeho svěřenci na trávník před zaplněnými tribunami. „Vím, že naše situace není aktuálně nejlepší, ale věřím, že ani to, ani fakt, že je zápas v pondělí a v televizi, neovlivní návštěvu a fanoušci, kteří chodí na Slovácko, si nenechají takový zápas ujít, přijdou si osobně vychutnat chuť fotbalového svátku a uvidí na konci utkání Slavii znovu na kolenou,“ poukazuje Mazura na poslední domácí duel proti sešívaným, který skončil vítězstvím 2:1 a postupem do finále českého poháru. „Tehdy se hráči přesvědčili, že hrát se dá s každým, pokud do toho dají všechno. Zpátky se ale příliš nedíváme. Minulost nám body nepřinese. Momentálně jsme v jiné situaci a fotbal asi bude vypadat jinak. Navíc Slavia má problémy s marodkou, takže nečekám, že by hráli tak ofenzivně jako tehdy. Bude to úplně jiné utkání,“ myslí si Mazura, který také poukázal na nesporné kvality soupeřova výběru. „Počítám s tím, že budou hrát ze zabezpečené obrany a podnikat spíše rychlé brejky, protože hráče tam na to mají jak rychlostně, tak technicky vybavené. Mají výborně postavenou obrannou řadu, hrají skvěle technicky, kombinačně, vysoká je i kreativita záložníků a útočníků.“

Jarolím: Sentiment musí stranou
Slavia se na jaře poprvé vypraví k zápasu mimo Prahu. To, že je to pro trenéra Jarolíma trochu specifické, sám trenér přiznává, ale jedním dechem dodává, že soupeř to nebude mít v žádném případě díky tomu jednodušší. „Slovácko je pro mě stále srdeční záležitost. Vzpomínám na své působení na Slovácku rád, ale sentiment musí jít stranou, teď přijíždíme jako soupeři a jedeme sem vyhrát.“ Slavia na jaře ještě nepoznala hořkost porážky, ale po výhrách nad Střížkovem a přestřelce s Budějovicemi doma pouze remizovala s Teplicemi a touží po dalších bodech. „S Teplicemi jsme nevyhráli, potřebujeme tedy bodovat naplno. Je nám jasné, že i domácí potřebují vyhrát, a věřím, že právě tato skutečnost bude faktorem k tomu, že se bude hrát útočný fotbal,“ je přesvědčený Jarolím.
Že příprava byla důkladná a svého soupeře pečlivě studoval, pak bez váhání potvrdil. „Viděli jsme osobně remízu na Strahově, na videu pak i jejich domácí zápas s Brnem, takže věřím, že to, co jsme potřebovali, jsme na videu našli, ale každý zápas je samozřejmě jiný a soupeř může překvapit.“ A motivace? Podcenění z jejich strany údajně nehrozí a pro motivaci taky slávisté nemusí chodit daleko. „Sice jsme je doma porazili, ale loňské vyřazení z domácího poháru máme stále v paměti a je pro nás další motivací, takže máme Slovácku určitě co vracet,“ dodal trenér Slavie Karel Jarolím.

Tagy článku

TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace