Dorostenci v prvním týmu

Dorostenci v prvním týmu
Uherské Hradiště Sport 24 / 01 / 2010

Trio dorostenců Slovácka bojuje o šanci hrát první ligu

Vizitky hráčů:

Vlastimil Daníček
Narozen 15. 7. 1991
Pozice: obránce
Předchozí působení: Napajedla

Filip Hlúpik
Narozen 30. 4. 1991
Pozice: záložník/útočník
Přechozí působení: Petrov, Šardice

Tomáš Jeleček
Narozen 25. 2. 1992
Pozice: záložník
Předchozí působení: Zbýšov

______________________________

Slovácko je známé nejen svým prvoligovým mužstvem, ale také fotbalovou akademií, která má za úkol vychovat mladé hráče pro pozdější působení v A-týmu či v zahraničí. Někteří z nich ale mají i takové štěstí a dovednosti, že dokáží zaujmout ještě dříve, než absolvují celou akademii, a objeví se v prvním mužstvu již v útlém věku. Třemi z těch, kterým se to podařilo, jsou Vlastimil Daníček (VD), Filip Hlúpik (FH) a Tomáš Jeleček (TJ). Právě oni byli již na konci podzimu vybráni na lavičku prvoligisty a zapojili se také do zimní přípravy.

Jaká byla vaše první reakce, když si vás trenér Mazura vytáhl z U19?

VD: Byli jsme velmi mile překvapeni, ale vůbec jsme to nečekali, protože se jednalo o poslední zápas na podzim (Slovácko - Jablonec, 28. 11. 2009 - pozn.red.). Myslím si, že šlo hlavně o to, abychom poznali ligovou atmosféru a jak to chodí. Když nám pak ještě trenér oznámil, že s týmem absolvujeme přípravu, tak jsme byli velice potěšeni. Jsme rádi, že jsme tu, je to velká šance.
Co jste od toho očekávali? Měli jste strach?
TJ: Strach jsme neměli, ale nervozita tam určitě byla. Je to pro nás velká zkušenost a uvidíme, jestli s námi bude trenér počítat.
Hráli jste vždy na stejném postu jako nyní?
TJ: Do Slovácka jsem přišel jako útočník, trenér mě postavil na místo levého obránce a poslední tři roky hraju levou zálohu.
FH: Začínal jsem jako útočník ve svém mateřském klubu v Petrově, v Šardicích jsem hrál pravou obranu, ve starších žácích středního záložníka a teď hraju buď jako pravý záložník nebo útočník.
VD: V Napajedlích jsem hrával spíše středního záložníka a ve Slovácku se ze mě stal stoper.
Chodili jste dřív na Synot nebo teď na Slovácko?
VD: Bývali jsme i podavači míčů a chodili jsme se dívat na kluky, třeba na Pavla Němčického, který tady pořád ještě je, a říkali jsme si, že bychom si s ním chtěli někdy taky zahrát. No a vidíte, povedlo se.
Jak byste okomentovali svůj první zápas?
VD: První zápas se mi vůbec nepovedl, představoval jsem si to úplně jinak. Byl jsem z toho zklamaný, velkou roli u mě hrála nervozita, ale budu se snažit v dalších zápasech prodat to, co umím.
TJ: Nastoupil jsem proti Olomouci na 10 minut, není moc co hodnotit, protože jsem se dotkl dvakrát balónu. Proti Zlínu jsem pak hrál dvacet minut, ale nebyl jsem vůbec vidět.
Jaký byl váš pocit, když jste poprvé přišli do kabiny? Jaký je přístup ostatních k vám a naopak?
VD: Byl to zvláštní pocit, dřív jsme snili o tom, jaké to je, a teď jsme tam fakt byli. Bylo zajímavé potkat se se staršími hráči, ale máme se víc k mladším, jako je Kubáň nebo Ondřejka. Pocitově i věkově jsme si blíž, kdežto ti starší nás pérují, hecují a říkají nám, co máme dělat.
Jaký je váš pocit z tréninků? Přechod z dorostu do A-mužstva je velký rozdíl.
TJ: Rozdíl je obrovský, řekl bych, že záleží na vyzrálosti a zkušenostech. Musíme se od starších učit a snažit se dělat co nejmíň chyb.
VD: Trenéři v dorostu nás připravovali na to, že přechod k mužskému fotbalu je složitý, ale myslím si, že jsme to moc nebrali v potaz. Teď když jsme tady, vidíme, že je to těžké a velmi náročné i psychicky. Je na nás vyvíjen tlak, ale snažíme se, a kluci nám pomáhají.
Kdo vám pomáhá nejvíc?
TJ: Na hřišti je to určitě Něma (Pavel Němčický), který nám radí, co a jak dělat, abychom nelítali od ničeho k ničemu.
Máte nějaký fotbalový cíl nebo sen?
FH: Chtěli bychom si zahrát nejvyšší soutěž, a kdyby to šlo, tak se probojovat do zahraničí, i když je to tam o hodně těžší.
TJ: Základem je probojovat se do kádru, od toho se to bude odvíjet.
VD: Cíle máme velké, i když jsou to spíše dětská přání. Nyní máme blízko k první lize a i to je pro nás velká výzva, takový menší sen, který si můžeme splnit.
Co byste dělali, kdyby vám nevyšla fotbalová kariéra?
TJ: Tuto otázku jsem si nikdy nepoložil, protože to myslím s fotbalem vážně, chci se tím živit.
Tomáši, a co kdyby přišlo zranění?
TJ: Zranění je druhá stránka věci a já musím dělat všechno pro to, aby nepřišlo.
FH: Nezbývalo by mi nic jiného než sehnat si práci, chtěl bych si založit firmu a vydělávat soukromě. Co se týče fotbalu, tak bych měl zájem trénovat.
VD: Tuto otázku mně často klade mamka, ale nejsem schopný na ni odpovědět.

(bab)

Tagy článku

TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace