Dražba vynesla přes dvě stě tisíc

Dražba vynesla přes dvě stě tisíc
Mařatice Sport 07 / 06 / 2010

Za peníze vydá brožuru pro nemocné

Známý uherskohradišťský fotograf Radek Frýsa se potýká s Parkinsonovou chorobou. Své nemoci se však nechce poddat, a tak se pustil do boje nejen za sebe, ale i za všechny, které toto zdravotní postižení zasáhlo. Jednou z forem boje proti této chorobě je i osvěta v oblasti Parkinsonovy choroby, která byla hlavní myšlenkou projektu, jenž se zrodil v jeho hlavě a našel podporu i u mistrů světa a hokejistů NHL a KHL, kteří strávili víkend v Uh. Hradišti.

Jak vznikla myšlenka spojení hokejistů a vašeho projektu?
Hledal jsem partnery pro projekt podpory parkinsonikům a oslovil jsem kamarády i cizí lidi. Samozřejmě ekonomická situace není dobrá. Přesto se našli lidé, kteří mně pomáhají a pomáhali i v minulých letech. Jsem rád, že jsem našel odezvu i u hokejistů. Chci udělat osvětovou kampaň po celé republice a právě na tento účel půjde výtěžek celé charitativní akce. Já jsem se čtyři roky potácel na místě, protože doktoři moji nemoc neindentifikovali, nepředpokládali totiž, že tak mladý člověk by jí mohl onemocnět. Proto bych chtěl svojí osvětou přispět k tomu, aby se tato nemoc mohla zanalyzovat a odhalit co nejdříve, aby se lidi netrápili a mohli podstoupit léčbu co nejdříve a nemoc zastavit.
219 000 korun. To už je suma, za kterou se dá něco pořídit. Očekával jste, že by se částka mohla vyšplhat až takto vysoko?
Vůbec, vůbec jsem to nečekal. Jsem z toho úplně v šoku. Ještě mně to nedochází. Připadám si, jako bych vyhrál mistrovství světa, a v tuto chvíli nevím, jestli je to pravda, nebo sen.
Tušil jste nebo odhadoval, jaká částka by se mohla vydražit?
Upřímně, v plánu jsem neměl žádnou částku. Kdyby bylo pět tisíc, bylo by pět, kdyby deset, byl bych za ně také rád. Jsem velmi, velmi překvapen postojem všech partnerů a dražitelů. Samozřejmě že jim za to moc děkuji.
Co se za tuto částku dá pořídit?
Spolupracuji s lékaři ve fakultní nemocnici v Olomouci, kteří mně zpracují odborné texty, které přeloží do laické mluvy moji známí novináři. Rád bych z těchto textů sestavil brožuru, která půjde do neurologických ordinací, kde pacienti hledají pomoc. Požádal jsem si také o založení občanského sdružení, které bude z regionu vyvíjet publikační a osvětovou činnost přes webové stránky a návštěvy. Chtěl bych dokumentovat životy lidí, kteří mají tuto nemoc, aby vystoupili ze stínu. Je to totiž postižení, za které se tito lidé ve společnosti trochu stydí, protože u nezasvěcené veřejnosti mohou budit dojem, že jsou opilí.

Tagy článku

TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace