František Miko: Smekám před každým hráčem, trenérem, funkcionářem, co dělá fotbal

František Miko: Smekám před každým hráčem, trenérem, funkcionářem, co dělá fotbal
Foto: OFS Uherské Hradiště  /  O víkendu se rozběhnou okresní soutěže OFS Uherské Hradiště
Uherské Hradiště Sport 22 / 03 / 2024

Přesto, že se jarní počasí na Slovácku usídlilo už před několika týdny, to fotbalové začne oficiálně až 23. března.

Co čeká fotbalové kluby na okrese Uherské Hradiště a jak je připraven samotný Okresní fotbalový svaz Uherské Hradiště, to bylo tématem rozhovoru s předsedou OFS Uherské Hradiště Františkem Mikem.

Pane předsedo, začíná i fotbalové jaro. Jak strávily kluby zimní pauzu a těší se na travnatá hřiště?

Zimní spánek ve fotbalových klubech našeho okresu u nás nebývá zvykem. Na naši komisi rozhodčích přichází požadavky na nominace rozhodčích pro přípravná utkání a také informace od samotných provozovatelů umělých hřišť, že se na nich hraje i pět zápasů denně. Máme tedy přehled, že se klubový život přes zimu nezastavil, a z takové aktivity klubů máme radost. Pochopitelně, že zápasy na umělých plochách a zápasy na travnaté ploše s vůní opékané klobásy jsou docela něco jiného a netěší se na ně jen v samotných klubech, ale těší se na ně i fanoušci a všichni, co se snažíme připravit klubům co nejlepší servis. Pokud ještě nepřijde nečekaný návrat paní Zimy, tak si myslím, že od úvodních jarních kol nás všechny čekají kvalitní hřiště a počasí, které bude lákat diváky na zápasy v obcích našeho okresu.

Z čeho máte větší radost? Z toho, že fotbalové kluby na okrese v nelehké době žijí, nebo že jsou úspěšné na hřišti?

Fotbal je samozřejmě zábava, ale je to zábava, ve které pozitivní emoce stoupají s úspěšnými výsledky. Osobně jsem rád, že nám neubývá klubů, ba naopak jsme přivítali zpět do naší fotbalové rodiny Zlámanec, kde chtějí začít pracovat s mládeží. To je pro mě skvělá zpráva. S našimi 66 kluby patříme v republice k těm nejsilnějším. Jiné okresy se naopak potýkají s úbytkem klubů i družstev. Radost mám ale i z toho, že naše kluby a družstva se neztratí po svém postupu i na krajské úrovni. To je zase vizitka dobré práce uvnitř těchto klubů, ale vypovídá to zpětně také o kvalitě soutěží našeho OFS.

Jaké očekáváte jaro, pokud jde o výsledky?

Určitě bude velmi zajímavé a napínavé. Téměř ve všech soutěžích jsou tabulky vyrovnané jak v boji o postup, tak o záchranu. I tento fakt může být lákadlem pro fanoušky.

Na našem okrese působí na ligové scéně 1.FC Slovácko. Pomáhají vám jeho výsledky a úspěchy?

Samozřejmě, když mají především děti možnost sledovat všechny své fotbalové idoly živě na stadionu, tak je to pro ně obrovská motivace a lákadlo stát se fotbalistou. Pro nás je pak radost přijímat zájemce o nejpopulárnější sport v klubech napříč okresem. Práce s mládeží je velkou motivací i pro nás, protože si moc dobře uvědomujeme, že v dětech je i fotbalová budoucnost našeho okresu. Proto podporujeme veškeré aktivity, které přivedou děti na fotbalová hřiště, a také všechny kluby, které dětem věnují čas a energii.

Stoupají počty žáků a členů vašeho OFS?

Náš OFS působí ve struktuře FAČR, takže naši členové jsou členy FAČR. Počet členů FAČR z našeho okresu osciluje kole 7 000. Jsem zvědavý, jak se na počtu členů projeví poměrně výrazné zvýšení členských příspěvků FAČR a jejich zaplacení, které je podmínkou členství. To „zdražení“ proběhlo do konce února a čekáme netrpělivě, jestli se neprojeví v poklesu počtu členů. Věřím ale, že i pokud by došlo k úbytku členů, tak to nebude mít dopad na počet klubů a družstev v našich soutěžích.

Spolupráce s ligovým klubem je tedy výhodná?

To není o tom, jestli je výhodná pro jednu nebo druhou stranu. Všichni jsme fotbalisté a máme svoje radosti i starosti. Spolupráce s 1.FC Slovácko je však na vysoké úrovni. Myslím, že jsme v republice jediným okresem, který může díky vstřícnosti 1.FC Slovácko hrát finále všech věkových kategorií na ligovém stadionu a dokonce i pod umělým osvětlením. Vážíme si toho, že nám 1.FC Slovácko vychází vstříc už řadu let a že díky tomu už stovky našich hráčů mohly „ochutnat“ ligový trávník, kabiny profesionálního klubu. Zahrát si okresní finále na ligovém stadionu je pro všechny kluby obrovskou motivací. Každoročně neklesne návštěva na tento okresní den fotbalu pod tisíc fanoušků a je to obrovská událost i pro celé obce týmů, které do finále postoupí. Současně je to příležitost pro zastupitelstva těchto obcí a jejich starosty vyzkoušet si fotbal v „ligovém balení“.

Fotbalové kluby jsou na jaro natěšené. Jak tráví zimní pauzu váš OFS?

Všechny komise našeho OFS pracují po celou zimu, včetně výkonného výboru, který jejich činnost zastřešuje. No a pokud jde o mě, tak já jsem všem k dispozici každý den od 8 hodin od rána v sídle našeho svazu a musím říci, že se nenudím. Jednak se tady zastavují často kolegové z OFS, ale i rozhodčí a funkcionáři z klubů, ať už pro radu či konkrétní pomoc třeba s vyřizováním dotací či dalších administrativních záležitostí spojených s fotbalem. Nebo jenom tak na kus řeči. Chvilky, kdy probíráme, „proč Slovácko nevyhrálo nebo proč rozhodčí neodpískal to či ono“, jsou pro mě radostí a hlavně důkazem, že fotbal u nás na okrese skutečně žije, a je to známka toho, že naši práci neděláme špatně. Vedle toho mně už ve větší míře přicházejí podklady pro jednání našich komisí, ať už disciplinární nebo komise sportovně-technické. Aktuálně jsme řešili například slučování žákovských týmů z různých klubů tak, aby si mohly zahrát pohár OFS na velkém hřišti, kde nehrají v počtu 7+1. I pro žákovské týmy je obrovským lákadlem a tou nejlepší motivací zahrát si finálový zápas na ligovém stadionu. Proto jim vycházíme maximálně vstříc a jsme velmi rádi, že počet týmů zapojených do poháru právě v mládežnické kategorii stoupá.

Na co se všichni, kteří jsou součástí okresních soutěží, mají v jarní části připravit? Hráči, trenéři, funkcionáři, rozhodčí…

Opět nastal posun v pravidlech při posuzování hraní rukou. Okresní fotbal pravidlově kopíruje ligový fotbal, ale nemá logicky k dispozici technologii VAR. Proto je to jen na rozhodčích a posuzování těchto situací není jednoduché. V mnoha případech naše soutěže rozhodují mladí rozhodčí, kteří nabírají zkušenosti, a mrzí mě přístup některých diváků k jejich práci. Chápu, že k fotbalovému folkloru na vesnicích patří kritika rozhodčích. Ono to není jen věcí okresních hřišť. Jsem ale přesvědčený, že došlo k zásadním změnám v rozhodcovském prostředí. Na okresních úrovních bojujeme za to, abychom získali nové mladé rozhodčí, a když jim někteří diváci celý zápas bezdůvodně jen nadávají a urážejí je, tak tyto mladé rozhodčí svým chováním ze hřišť vyhánějí. Mohou tak docílit maximálně toho, že zápasy v okresních soutěží nebude mít kdo pískat a celý fotbal na okrese bude v ohrožení.

Rozhodčí jsou skutečně alfou a omegou samotných utkání. Daří se vám s nimi pracovat a mají oni sami chuť posouvat se a vzdělávat?

Každý rok se nám jeden až dva mladí rozhodčí ve věku 16-18 let hlásí. My bychom ke generační obměně však potřebovali každoročně pět nových tváří. Na druhou stranu je pro mladé rozhodčí tato obměna větší šancí na rychlejší kariérní růst a posun do vyšších soutěží. Rozhodčí mají logicky a správně ambice posouvat se do vyšších soutěží. Navíc v nejbližším období se jim budou znovu zvyšovat odměny, takže se i ekonomická stránka může stát pro ně zajímavou. Předpokládá to však nejen ambice, ale i pracovitost. My jim dáváme potřebný servis. Dvakrát ročně mají seminář, kde s nimi pracují zkušení rozhodčí. V tom využíváme spolupráce s FAČR v oblasti metodických materiálů, videoanalýz apod. Jsou rozhodčí, kteří na sobě pracují i mimo tento náš systém výchovy. Pro ně jsme připraveni poskytovat i další servis, aby se posunuli do krajských a později do republikových a profesionálních soutěží. Vezmu příklad Karolíny Jílkové, která u nás začínala jako sedmnáctiletá holka a teď píská jako hlavní rozhodčí klíčová ligová derby žen Sparta - Slavia. I mezi mladými kluky jsou rozhodčí, kteří to mohou dotáhnout i do ligy.

Cítíte, že generační obměna přichází i do jednotlivých klubů v rámci vašeho OFS?  

Jedna věc je přirozená generační obměna a druhá věc je obměna, kterou s sebou přinášejí změny v řízení klubů. Dnes už klasické „papírování“ v administrativě začíná postupně nahrazovat digitalizace a on line prostředí nejen v prostředí FAČR, ale v návaznosti na něj také u nás na okrese. K těmto moderním prostředkům má logicky blíže dnešní generace, a že tato mladá generace přebírá pomalu otěže, začínám vnímám i z pozice předsedy OFS, který těmto klubům vytváří servis. Na druhou stranu ale ta starší generace drží tradici toho, že v neděli se musí jít na fotbal, k tomu dát párek, pivo, setkat se se sousedy, komunikovat s nimi, zažívat výhra i porážky, následně rozebírat výsledky, příčiny porážek či výher atd. Prostě fotbal aktivně prožívat, udržovat v obcích komunitní život, soudržnost, patriotismus. Tento aspekt se nesmí z fotbalu vytratit, protože jeho absence by jej mohla zabít. Fotbal je zábava, kterou budou dělat vždycky lidé, kteří mu budou dodávat neopakovatelný rozměr. To žádný chytrý telefon či umělá inteligence nedokáže.

Cítíte, že s mladými přicházejí do klubů i nové nápady, myšlení…?

Pozoruji, že mladí jsou dnes možná vzdělanější, chytřejší než naše generace. Teď to nemyslím nijak pejorativně, ale mladí určitě dokáží sehnat informace, pracovat s nimi, analyzovat je, využívat ke své práci digitální technologie apod. To přináší nové pohledy i nové nápady. Já smekám před každým, kdo fotbal na vesnici dělá. Ať jako hráč, trenér, či funkcionář. Jsem rád, že náš okres je v republikovém měřítku velmi vysoko hodnocený, a dokazují to i čísla o počtu členů, klubů, mužstev, soutěží, návštěvnosti na utkáních… Takové výsledky má málokterý okres v republice, a proto máme v republikovém fotbale velký respekt. Navíc fotbal na Slovácku podtrhuje 1.FC Slovácko a jeho úspěchy.

Fotbal je klíčovou součástí téměř každé obce. Jak vnímáte spolupráci fotbalových klubů s místními zastupitelstvy a starosty?

Za mě to vystihl jeden ze starostů na našem okrese. „Když potřebuji něco u nás v obci vyřešit, jdu na fotbal, protože vím, že tam se sejde na jednom místě největší počet našich obyvatel.“ To pragmaticky vystihuje jejich logický a správný pohled. Fotbal je skutečně místem, kde se setkávají lidé různých sociálních vrstev, zájmů, vyznání… a naše hra je spojuje. V dnešní době, která je strašně rychlá a kdy realizujeme svůj pracovní život v celé republice, mnohdy i zahraničí, tak devadesát minut fotbalového utkání je příležitostí se zastavit, setkat, povykládat si a při tom zafandit. Proto drtivá většina starostů a obcí svým fotbalistům vytváří základní podmínky pro jejich fungování, ať už péčí o obecní hřiště, kabiny nebo finančními příspěvky na život klubu či podporou akcí v obci, které si kluby samy pořádají i za účelem zisku finančních prostředků. 

Jak se vám daří spolupráce s FAČR?

Na práci FAČR jsou mezi veřejností různé názory a pohledy. Já ale za čtyři volební období ve funkci předsedy OFS mám výhodu, že už vím, s kým, o čem a jak na FAČR jednat. Navíc celou dobu ve funkci dávám důraz na to, abychom byli maximálně suverénní ve své ekonomice, administrativě, sportovním prostředí a běžném fotbalovém životě. Zjednodušeně řečeno, abychom na Prahu nespoléhali ve věcech, kde si můžeme a umíme pomoci lépe. I při vysoké míře samostatnosti máme skutečně výsledky, které nám na Strahově vybudovaly patřičný respekt, a proto, když po FAČRu opravdu něco chceme, tak nám vesměs vyhoví, i když v rámci svých možností.  

Pojďme na závěr k vaší osobě. V čele OFS jste už více jak deset let. Máte i přes svůj věk stále motivaci vymýšlet, jak a kam okresní fotbal posouvat, a nedusí vaše nadšení pro fotbal každodenní úřadování a nárůst administrativy?

V čele OFS jsem od roku 2010 a v každém jednom dni práce pro fotbal na Slovácku jsem ji bral a stále beru jako službu fotbalu, který mám nesmírně rád celý život, a službu regionu, ze kterého pocházím, žiji v něm celý život a jsem na něj hrdý. To, že agendy a různých administrativních úkonů i přes digitalizaci spíše přibývá, mě nijak neomezuje. Myslím si, že se mně i přes ten úřednický servis klubům daří udržet lidský rozměr fotbalu, o kterém jsem mluvil v předchozích odpovědích. Přestože už jsem v důchodovém věku, tak mě práce s vámi zmiňovanou nastupující funkcionářskou, či manažerskou generací nesmírně baví a obohacuje. Pro mě je návštěva funkcionáře z kteréhokoliv klubu našeho okresu příležitostí být v přímém kontaktu s fotbalovým prostředím a snažím se mu konkrétně pomoci. Řešíme žádosti klubů o dotace, servis pojišťovnám při pojistných událostech spojených například se zraněním hráčů v našich soutěžích, pomáháme klubům v registraci zahraničních hráčů, která začíná být častou záležitostí klubů… Dopoledne tedy trávím čas v naší kanceláři v Růžové ulici v centru Uherského Hradiště, odpoledne jsem zase na hřištích, ať už se svými vnuky nebo s našimi okresními mládežnickými výběry. No a víkendy logicky patří samotným utkáním. Od první ligy na Slovácku až po okresní soutěže dětí. Pořád se pohybuji v prostředí, které miluju, a mezi mladými lidmi, kteří mě nabíjejí energií.  

Co konkrétního byste před víkendovým startem okresních soutěží funkcionářům, rozhodčím a hráčům vzkázal?

Pokud jde o funkcionáře v klubech, tak bych je požádal, aby si překontrolovali a aktualizovali základní data v databázi FAČR. Od jména statutárního zástupce klubu až třeba po číslo bankovního účtu. V komunikaci s námi, FAČR, ale i ČUS, to velmi zjednoduší vyřizování např. žádostí o dotace, které se jim mohou vrátit jako nevyřízené třeba z těchto administrativních důvodů. Hlavně jim ale chci popřát, aby jim sloužilo zdraví na hřišti i mimo něj a aby byl pro ně fotbal především radostí a zábavou.

autor: Aleš Mazúrek

Tagy článku

TOPlist